Грушевий сад як обґрунтований інвестиційний проект

 Грушевий сад як обґрунтований інвестиційний проект

Валентина ЛАНОВЕНКО,
Розсадник родини Лановенко,
Президент Академії органічного садівництва Ekogarden

Упродовж останніх років кількість інвестицій у садівництво постійно зростає. Висока продуктивність плодових насаджень забезпечується використанням якісного садивного матеріалу, системами опори, краплинного зрошення та протиградовими сітками, а також оптимальним загущенням дерев на карликових підщепах (3-5 тис на 1 га).

Дефіцит груші на ринку України становить близько 75%. Значна частка груш імпортується з-за кордону  – з Нідерландів, Італії, Бельгії, Китаю, Польщі. Лише за минулий рік в Україну було завезено 1845 т груші. За 3 місяці цього року імпортовано 812 т, при цьому експорт становить 155 т. Така ситуація свідчить про недостатню кількість груш не лише на свіжому ринку. Грушевий сік прямого віджиму в Україні практично не представлений. Це саме стосується сушки та інших продуктів переробки. Окремим та перспективним напрямком є вирощування органічної груші, адже, для прикладу, італійські компанії планують закуповувати органічні груші для подальшої переробки за ціною 1,2-1,8 €/кг.

Динаміка вирощування яблук і груш в Україні  та Європі

Садівництво на карликових підщепах розвивається в Україні з 90-х років. Промислові насадження «старого» типу, тобто високорослі сади, поступово замінюються новими, більш продуктивними. Наразі в Україні помітний стабільний приріст вирощування яблук: так, у 2016 р. було зібрано близько 1,2 млн т урожаю. Однак обсяг вирощування груш майже в 6 разів менший, аніж яблук – лише 171 тис т. При цьому вартість товарних плодів груші, як правило, у 2-3 рази перевищує ціну на яблука. Взимку 2016 р.   груші на найбільших оптових ринках «Столичний» та «Шувар» коштували в межах 20-45 грн/кг, а яблука – 8-15 грн/кг.

У Європі обсяги вирощування яблук також майже в 6 разів перевищують обсяги вирощування груш. Цього року аномальні кліматичні умови навесні завдали значної шкоди урожаю плодово-ягідних культур в Україні та Європі. Зниження кількості збору яблук в Європі за оцінкою WAPA становить приблизно 21%, а груш  – лише 1%. При цьому в Італії очікується приріст урожаю груш на 5%.

Економіка інтенсивного саду

Один гектар інтенсивного яблуневого та грушевого садів забезпечує урожайність на рівні 40-45 тонн з 4-5-річного періоду вегетації упродовж 15-30 років. Для порівняння  – показники економічної ефективності вирощування зазначених культур. Якщо взяти середню цінову політику для груші на рівні 20 грн, то валовий дохід з 1 га саду становитиме: 40 т*20 грн = 0,8 млн грн. Набагато доцільніше продавати грушу з лютого-березня, тоді дохід становитиме 40 тонн*35 грн = 1,4 млн грн. Для цього необхідно мати сховища з регульованим газовим середовищем (РГС) або ж орендувати холодильники для зберігання продукції.

Витрати на обслуговування яблуневого та грушевого садів приблизно однакові. Після виходу саду на повну урожайність (4-5-й рік вегетації) щорічний чистий прибуток від продажу за вирахуванням поточних витрат становитиме 2,4 млн грн для яблук та 5,7 млн грн для груш (з 10 га саду).

Закладка інтенсивного яблуневого/грушевого саду на карликових підщепах коштує в середньому 20 тис $/1 га. Отже, капітальні вкладення на 10 га яблуневого чи грушевого саду становлять близько 5,05 млн грн (без врахування сховища з РГС). Чистий прибуток за 7 років з вирахуванням капітальних витрат такий: для яблуневого саду – 9,47-5,05=4,42 млн грн; для грушевого – 23,96-5,05=18,91 млн грн. При цьому окупність проекту для яблуні настає з 6-го року вегетації, а для груші – з 4-го року.

Журнал «Садівництво»

Останні статті

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *