Швидкоплідний і бокоплідний волоський горіх: історія, селекційне покращення, перспективи вирощування

Волоський горіх (Juglans regia) належить до найважливіших горіхових культур у світі. Інтродукований в Україні понад тисячу років тому він знайшов тут другу батьківщину. Декілька мільйонів дерев волоського горіха забезпечують Україні місце в шістці найбільших виробників горіхів у світі та перше в Європі, якщо не враховувати Туреччину, яка вирощує більше горіхів, але в азійській частині країни.

Волоському горіху, який тисячоліттями розмножували насіннєвим шляхом, притаманний високий рівень гетерозиготності, що виражається в значній мінливості за багатьма ознаками та властивостями. У популяціях сіянців можна виявити безліч форм, які різняться за розмірами, формою і якістю горіхів, особливостями росту та розвитку. Серед цінних господарських ознак особливе значення мають скорочений ювенільний період і бічне (або латеральне) плодоношення. Ювенільний період – це той час, який повинен пройти у своєму житті кожний сіянець, доки не перейде до генеративної фази розвитку. За бічного плодоношення плоди зав’язуються не тільки на верхівках пагонів, а й на пагонах, що розвиваються з бічних бруньок, розташованих нижче верхівкової. Це значно збільшує продуктивність таких дерев порівняно зі звичайними формами. Швидкоплідність і бокоплідність часто поєднуються разом.

ФРАНЦІЯ
У 1828 чи 1830 році Луї Шатне (містечко Ду, департамент Мен і Луара) висіяв насіння звичайного волоського горіха в посівний ящик, щоб потім розсадити молоді сіянці. Насіння мало погану схожість, тому згодом ящик покинули напризволяще в саду. Як з’ясувалося, пізніше в забутому ящику проросли ще декілька горіхів. Один з цих сіянців почав плодоносити у дво- чи трирічному віці. Нова форма волоського горіха мала схильність до галуження з формуванням більшої кількості жіночих квіток, що збільшувало продуктивність. Її розмножили щепленням і насіннєвим шляхом.

Володимир МЕЖЕНСЬКИЙ, д. с.-г. наук, професор кафедри садівництва ім. проф. В. Л. Симиренка Національного університету біоресурсів і природокористування України

Продовження читайте у друкованому номері журналу. Ознайомитися зі змістом видання, а також придбати його ви зможете тут.

Оформити передплату журналу «Садівництво і Виноградарство: Технології та Інновації» можна за телефонами:
+38 (0362) 60 88 21,
Альона Данчук, тел.: +38 097 65 43 126
Анна Панкратенкова, тел. +38 097 75 92 583, reklama.nti@gmail.com
Лариса Товкач, тел.+38 097 968 95 16, sad.nti@ukr.net
Ірина Калюжна, тел.: +38 096 458 76 82, reklama.nti@ukr.net
Ірина Петронюк, тел.: +38 096 49 16 692
або надіслати заявку на e-mail: sad2017@ukr.net

Передплату на журнал можна оформити як через редакцію, так і в будь-якому поштовому відділенні. Передплатний індекс 60218.

 

Журнал «Садівництво»

Останні статті

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *