«Вершки та Корінці»: екологічна чиста зелень, вирощена на гідропоніці

 «Вершки та Корінці»: екологічна чиста зелень, вирощена на гідропоніці

У багатьох людей, коли вони чують про зелень на гідропоніці, складається уявлення, що для її вирощування використовують багато агрохімікатів. Проте це далеко не так, адже ця технологія дозволяє вирощувати екологічно чистий продукт із мінімальним використанням хімічних речовин. І підприємство «Вершки та Корінці» підтверджує це, каже агроном компанії Надія МАРЧЕНКО. Компанія із 2017 року вирощує різні види салатів та базилік, успішно реалізовує зелень та планує розширювати виробництво. У чому особливість вирощування зелені на гідропоніці – читайте далі.

Підприємство «Вершки та Корінці» працює в селі Нові Петрівці на Київщині. Засноване воно в 2017 році. Зелень почали вирощувати у 2018 році спочатку методом аеропоніки у вертикальних трубах, в мінваті. Але такий метод, за словами Надії Марченко, менш ефективний, ніж гідропоніка, адже він передбачає багато нюансів з освітленням, з вентиляцією та, власне, зі зрошенням кореневої системи. Тому згодом виробники перейшли виключно на проточну гіропоніку. Теплиці в компанії зводили самостійно. Це три окремі плівкові теплиці з надувом розміром 10 х 50 м.

ПЕРЕВАГИ ГІДРОПОНІКИ

Підприємство «Вершки та Корінці» невелике, проте успішне. Тому на своєму прикладі доводить переваги вирощування зелені на гідропоніці. Головна перевага – можливість вирощувати й реалізовувати продукцію впродовж цілого року, без простою.

– Ми збираємо готову зелень – салати, базилік, мелісу – щодня. Це 12–14 циклів на рік (з одного місця продукцію збирають 12–14 разів). Тому робота на підприємстві триває постійно. Гідропоніка дає можливість вирощувати екологічно чисту продукцію, адже немає потреби використовувати багато агрохімікатів. Це додаткова перевага для бізнесу, адже свіжою, екологічно чистою продукцією можуть ласувати і дорослі, і діти, – каже Надія Марченко.

Безперервний збір урожаю, через кожні 20–25 днів, свідчить про те, що рослини швидко ростуть. Адже в теплицях підтримують оптимальні умови для цього: освітлення, тепло, вологість тощо. І так, за певних розрахунків, відвантажують продукцію щодня упродовж всього року.

– З-поміж очевидних переваг ми виділяємо й недоліки. Зокрема, в зимовий період дуже великі витрати спрямовані на опалення та освітлення. Та й термін придатності зелені після збору – 10 днів за умови дотримання правил охолодження та зберігання. Але це не заважає розвиватися далі, адже плануємо надалі розширювати бізнес та пробуємо вирощувати огірки, – ділиться Надія Марченко.

Плюс огірки

У 2023 році компанія «Вершки та Корінці» висадила 5 соток огірків. Для цього обрали сорт «Ілонара F1» – ранній універсальний партенокарпічний гібрид корнішонного типу компанії Rijk Zwaan. Його реалізовували і у свіжому вигляді, і засолювали. Засолені огірки швидко продали, тому в 2024 році, за словами Надії Марченко, можна буде збільшувати їхнє виробництво.

ГІДРОПОНІКА – це мистецтво вирощувати рослини у воді. «Гідропоніка» з грецької означає «ὕδωρ – вода» та «πόνος – робота». Концепцію вирощування цим методом відкрив заново в 1930-ті доктор Геріке в Університеті Берклі (Каліфорнія), хоча гідропоніку використовували ще в давні часи (Сади Семіраміди). Метод гідропоніки полягає у вирощуванні рослин без використання традиційного ґрунту, але з використанням штучного середовища у вигляді спеціальних розчинів, у яких містяться всі необхідні для життя й розвитку рослини компоненти. Основна вимога – субстрат повинен добре пропускати воду й повітря. За умови вирощування гідропонічним методом рослина харчується корінням у волого-повітряному, сильно аерованому водному середовищі або субстраті – твердому пористому середовищі, що сприяє диханню коренів, і вимагає порівняно частого (або постійного) поливу живильним розчином. У ролі субстрату найчастіше використовують мінеральну вату, керамзит, кокосовий койр, жвір, щебінь, керамзит, торф тощо.

ЗЕЛЕНЬ НА ГІДРОПОНІЦІ: КОРОТКО ПРО ТЕХНОЛОГІЮ

Компанія «Вершки та Корінці» вибудувала закритий цикл виробництва. Оскільки площа теплиць невелика, то тут працюють тільки вручну.

– Насіння зелені висівають у касети. Впродовж 14 днів касети перебувають у розсадному відділенні, а потім рослини висаджують на лінію в робочу зону. Використовуємо насіння Rijk Zwaan, адже ця компанія цілеспрямовано працює над виведенням насіння не тільки для поля, а й безпосередньо для гідропоніки, та має багато різновидів салатів. На своєму досвіді роботи із зеленню – а це майже 15 років – я переконалася, що найбільший попит на ринку є на звичайний листовий салат. Його купують і взимку, і влітку. Вирощуємо салат Ромен. У ґрунті Ромен росте більший, ніж на гідропоніці. Але його якісні характеристики тішать – Ромен ніжний, хрумкий та соковитий. Вирощуємо також дуболистий салат та салати типу Фрізе. Є й сорти салату типу – Лолло Біондо, Лолло Россо. Вирощуємо і зелений, і червоний салат. Тобто маємо дуже багато варіантів в асортименті. Насіння базиліку купуємо в компанії Enza Zaden – дібрали зелені та червоні сорти, які можна вирощувати на гідропоніці. Чудово себе зарекомендував себе сорт зеленого базиліку Маріан і червоного базиліку Розі, – розповідає Надія Марченко.

Зелень відрізняється за силою росту. За словами агронома, звичайний листовий салат росте швидко – за 38 днів від посіву. Є різновиди зелені, вегетаційний період яких становить від 42 до 50 днів.

Підприємство «Вершки та Корінці» постраждало у 2022 році від рук російських окупантів. Недалеко від компанії були прильоти. Вся аеропоніка згоріла. Але, на щастя, лінії та міксери не постраждали. І вже 1 квітня 2022 року виробництво знову запрацювало. Свіжу продукцію передавали на пости нашим воїнам, а також переселенцям. У період відключень електроенергії працювали на генераторі. Продажі тоді впали. Але виробництво не зупинилося – і це головне, каже Надія Марченко.

Всю зелень на підприємстві «Вершки та Корінці» вирощують на торф’яному субстраті. Оптимальний рівень вологості для рослин – 65–75 %. За словами Надії Марченко, найкращий температурний діапазон для рослин – 18–23 °С. Якщо зелень отримує менше тепла, то вона повільніше росте.

ДОГЛЯД ЗА РОСЛИНАМИ

Як розповідає Надія Марченко, доглядати за зеленню на гідропоніці не складно. Якщо з’являються спалахи якоїсь хвороби, то цю зелень утилізовують, а на її місце висівають інші рослини. Але за умови дотримання всіх норм щодо мікроклімату ризики зводяться до мінімуму. Шкідників практично немає. Трапляється, що навесні з’являється тля. Тоді зелень обробляють біоінсектицидом Актофіт. Щоб моніторити шкідників, у теплиці вивішують жовті пастки.

Головне для успішного вирощування рослин на гідропоніці – правильно приготувати живильний розчин. На підприємстві «Вершки та Корінці» не купують комплексні добрива, а готують живильний розчин самостійно на основі селітр. Це дає змогу швидко реагувати на потреби рослин. Побутують уявлення, що в зелені, вирощеній на гідропоніці, є багато хімії. Проте салат не любить перенасичення добривами. При перенасиченні він починає хворіти, гниє і пропадає. Тому занадто багато добрив у живильний розчин не подаси. Подача розчину автоматизована. Є два варіанти подачі живильного розчину: періодичний, коли його подають щогодини по 10 хв, та постійний. За умови постійної подачі потрібно приблизно 23 т/га живильного розчину на добу. При періодичній подачі – трішки менше. Обидва варіанти хороші. Кожне підприємство обирає для себе кращий варіант, – розповідає Надія Марченко.

Важливо дотримуватися гігієни на робочому місці. Що це означає? Захист продукції від сторонніх предметів, а також захист працівників від будь-яких шкідливих впливів, а саме: працівники обов’язково працюють у латексних рукавицях, це унеможливлює контакт голими руками із рослиною, а також захищає руки від можливих пошкоджень. І ще одна обов’язкова умова – покрита голова. Це зменшує ризик попадання волосся у продукцію і водночас захищає від надмірного сонця. Для кожного різновиду роботи відведена окрема зона, куди не заходять сторонні з метою безпеки на виробництві.

У теплицях встановлені ledлампи для додаткового освітлення. Адже головне, за словами Надії Марченко, – забезпечити достатню кількість світла для рослин:

– Встановлення led-ламп обходиться дорожче, ніж звичайних натрієвих ламп. Проте вони споживають менше електроенергії. А рослинам потрібно забезпечити не менше як 14 год досвічування на добу. Досвічування рослин відбувається переважно в нічний час. Якщо не вистачає ночі, то досвічують і в денний період. Якщо день сонячний, то можна не вмикати освітлення в теплиці. Якщо ж на вулиці хмарно – без доосвітлення не обійтися.

Також важливо провітрювати теплицю й підтримувати циркуляцію повітря. Залежно від температури в середині теплиці й зовні, для провітрювання відкривають фрамуги, а для циркуляції повітря – вентилятори.

– Але найкращі теплиці – скляні. Вони ж і найдорожчі, тому працюємо поки у плівковій конструкції, – каже Надія Марченко.

Дезінфекцію теплиць проводять тричі на рік – пізньою осінню, навесні й посеред літа. Використовуємо перекис водню. Його заливаємо в вузол для подачі живильного розчину. Після цього систему промиваємо чистою водою – і працюємо далі.

ЗБІР ЗЕЛЕНІ Й РЕАЛІЗАЦІЯ

Салати збирають вручну й тільки в рукавичках. Пошкоджені листочки забирають. Зібраний салат поміщають у поліетиленовий пакет, зроблений спеціально для зелені, у ящик – і поміщають у холодильник.

– Важливо дати продукції охолонути не менше як 12 годин. Якщо зібрати рослини зі свого середовища й не охолодити їх, то вони дуже швидко зів’януть. В холодильнику зелень стоїть впродовж 12 год при температурі 6 °C, – пояснює агроном.

Продукція продається із коренем у стаканчику, тому її можна придбати й помістити в воду, щоб продовжити життя рослини. Це дасть змогу продовжити терміни використання салату. Загалом же термін реалізації зелені – 10 днів з моменту переміщення її з поживного середовища.

Оскільки підприємство «Вершки та Корінці» працює на Київщині, то територіально зручніше продавати зелень у цьому ж регіоні. Продукцію компанії можна придбати в таких торговельних мережах, як «МегаМаркет», Novus, Fozzy, «Велика Кишеня», «Фора». Продавати продукцію в інших регіонах поки що не планують. Для цього потрібно організувати належне транспортування зелені. Та й об’єми виробництва поки що не такі великі, кажуть на підприємстві та мріють про розширення виробництва, попри виклики, перед якими всіх ставить війна.

ТОВ “Вершки та Корінці”

+38 097 786 83 53

+38 067 217 52 43

director@vershkytakorintsi.com.ua

07354, Київська обл., Вишгородський р-н,

с. Нові Петрівці, пров. 1-го Травня, 49 Б

vershkytakorintsi.com.ua

Безкоштовно завантажити випуск журналу «Садівництво та Овочівництво. Технології та інновації» № 2можна тут.

Аби придбати друкований випуск журналу, оформити передплату на рік (у 2024 році буде 5 випусків) або придбати видання, видані впродовж минулих років, звертайтеся: Лариса Товкач, +38 (097) 968 95 16, sad.nti@ukr.net.

Якщо ви хочете, щоб у наступному номері журналу ми написали саме про ваше господарство, підприємство, медіагрупа «Технології та Інновації» пропонує розміщення новин та інформації про компанії на електронних та друкованих ресурсах. Ми з радістю напишемо про досвід – ваш чи ваших клієнтів, про впроваджені новітні технології та передові рішення у журналах чи на сайтах («Ягідник», «Садівництво та Овочівництво. Т.І.», «Напої. Технології та Інновації»).

Контакти: Надія Ящук, директор проєкту, тел. +38 (068) 568-58-22rnadia@ukr.net

Лариса Товкач, менеджер, +38 (097) 968 95 16, sad.nti@ukr.net.

Анна Панкратенкова, менеджер, +38 097 759 25 83, +38 095 607 09 04, reklama.nti@gmail.com

Все буде Україна!

Нагадуємо, триває передплата журналу «Садівництво та Овочівництво. Т.І.» на 2024 рік!  Журнал «Садівництво і Овочівництво. Технології та Інновації» містить актуальну інформацію про нові технології в овочівництві і садівництві, враховуючи вирощування фруктів, горіхів, ягід, винограду. Видання пропонує новітні способи зберігання і переробки продукції садів і ягідників, презентує логістичні прийоми і новітні маркетингові підходи у продажах, зокрема на експорт. Виходить з 2014 року 5 разів на рік.

Контакти для замовлення передплати:

Назва комплекту Кть журналів у рік Ціна комплекту за 2024р, грн Ціна комплекту за 2023р, грн Ціна комплекту за 2022р, грн Ціна комплекту за 2021р, грн
Комплект №1 – повний.
Журнал «Садівництво та Овочівництво. Т.І. / Горішник» – 5 шт. + Журнал «Ягідник» – 5шт +
Журнал «Напої та ПИВО. Технології та Інновації» – 2 шт.
  12 1900   1300   1300   1100
Комплект №2 – АГРО. Журнал «Садівництво та Овочівництво. Т.І./ Горішник» – 5шт  + Журнал «Ягідник» – 5 шт   10 1500   1300   1300   1000
Журнал «Напої та ПИВО. Технології та Інновації» 2 шт   2 400           450
Журнал «Ягідник» 5 шт 5 850 750 750 650
Журнал «Садівництво та Виноградарство. Технології та Інновації/Горішник» 5 шт   5   850   650   650   450
Каталог Beer Inside. Пивна мапа України 1 100      

Читайте також: Запрошуємо взяти участь в XI Міжнародній науково-практичній конференції «Успішне садівництво, овочівництво і переробка: технології та інновації. Зерняткові. Соки. Переробка»

Журнал «Садівництво»

Останні статті

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *