«Уманський тепличний комбінат» модернізує освітлення теплиць
Деякі особливості в захисті волоського горіха від основних хвороб і шкідників

На сьогодні Україна є одним із основних експортерів волоського горіха до країн Європи та Азії. І хоча за підсумками горіхового сезону, що минув, виручка від експорту грецького горіха знизилася на 20 % порівняно з попереднім сезоном, це все одно залишає нашу країну в лідерах цього бізнесу. Це обумовлено не тільки зовнішньоекономічними чинниками (наприклад, Туреччина збільшила мито на імпорт горіхів до 15 %), а й викликами, з якими стикнулися наші господарства — виробники горіхів. Одним із таких викликів став захист горіхів від хвороб та шкідників. Загальне уявлення, що грецькі горіхи нічим не хворіють, уже в минулому. Збільшення площ, «модні» сорти в умовах клімату України створюють усі передумови для інфекційного навантаження. Тому, якщо ви вирішили посадити горіховий сад, потрібно бути готовим до недешевого захисту від головних шкодочинних об’єктів. А їх в Україні немало! Основними шкідниками та хворобами у нас залишаються лускокрилі, кліщі, бактеріози та бура плямистість (марсоніоз). І якщо захист від бактеріозів складається тільки з профілактики мідьвмісними препаратами, то від марсоніозу вже є достатньо ефективних продуктів.
Отож, усе по черзі. Фаза «спляча брунька», мідьвмісні препарати – використання 1 чи 3 % розчину міді залежить від вашого гаманця. Звісно, 3 % бордоська рідина буде кращою, ніж 1 %, а двократне внесення мідьвмісних препаратів до та на початку розпускання бруньок, то вже вищий пілотаж. Наступна фаза – до цвітіння. Є горіхові дерева, у яких виражена гомогамія (одночасне цвітіння як чоловічих, так і жіночих квіток), але основні посадки мають квітки, що різняться за терміном цвітіння. Внесення контактних мідьвмісних препаратів у цей період недопустиме, тому до або на початку цвітіння потрібно використовувати Хорус® у нормі 0,3 кг/га, бажано цим самим препаратом провести повторну обробку і після цвітіння. Хорус® не знижує фертильності пилку навіть при потраплянні на квітки горіха, однак він є високоефективним проти плямитостей, зокрема і марсоніозу. Адже гриб бурої плямистості добре розмножується за вологої погоди, а масове дозрівання і розсіювання аскоспор гриба відбувається саме наприкінці квітня — у травні, де вони інфікують листя, зав’язь і пагони. Особливу ж небезпеку захворювання становить у період цвітіння, оскільки здатне знищити до 90 % квіток.
Починаючи з травня, обов’язково потрібно вивішувати феромонні пастки для контролю яблуневої плодожерки, оскільки цей всеїдний шкідник полюбляє і горіхи.

Наступні обробки включають у себе профілактичний захист із використанням мідьвмісних препаратів, таких як Пергадо® R. Обробки проводять залежно від погодних умов, а при значному терміні між обробками до контактних препаратів від бурої плямистості додають Скор® 0,3 л/га або Циделі™ Топ 0,7 л/га. Так, 2-річ- ні досліди в Узбекистані показали, що дифеноконазол (д. р. Скор® і Циделі™ Топ) мав ефективність проти марсоніозу не нижче ніж 93 % навіть у нормі 0,2 л/га. Це ж підтверджують і практики з України, але норма Скор® повинна бути не менше ніж 0,3 л/га. Тому Скор® і Циделі™ Топ мають обов’язково входити до системи захисту грецького горіха від хвороб.
У період росту плодів не варто забувати і про шкідників. При візуальному обстеженні й виявленні гал горіхового повстяного кліща слід провести обробку препаратом Вертимек® 1,5 л/га, який має не тільки офіційну реєстрацію, а й є найбільш ефективним з акарицидів на цій культурі. Проте для повного контролю повстяного кліща в посадках горіха недостатньо однієї обробки акарицидами, тому бажано здійснити повторну обробку Вертимек® з інтервалом у 10–12 днів (не пізніше), особливо це доцільно, коли заселення кліщами набуває епіфітотійного характеру.
Починаючи з травня, обов’язково потрібно вивішувати феромонні пастки для контролю яблуневої плодожерки, оскільки цей всеїдний шкідник полюбляє і горіхи. При відлові більше ніж 3–5 шт. метеликів самців протягом 5 діб використовують Люфокс® 1,0 л/га, при подовженому льоті шкідника необхідно поновити обприскування препаратами Воліам Флексі® або Ампліго® з інтервалом 10– 14 днів. А якщо цикли заселення яблуневою плодожеркою і кліщами збігаються, доцільно скористатися інсектицидом Лірум® 1,5 л/га.

Захист грецького горіха не закінчується навіть після збору врожаю, адже бура плямистість переважно зберігається на листі. З огляду на це варто планувати обробку після збору врожаю на початку вересня мідьвмісним 3 % препаратом не тільки листової поверхні, а й усього дерева. Такий захід унеможливлює утворення зимуючої стадії гриба і знижує інфекційне навантаження в наступному році. Чи варто додавати карбамід? Найчастіше 1–3 % карбамід використовують у період початку опадання листя, тоді до нього додають 3 % або мідний, або залізний купорос. Цим заходом ми не тільки створюємо умови для кращої перезимівлі дерева, а й сприяємо більш активному розпаду рослинних решток, на яких можуть зимувати небезпечні хвороби.
Дмитро ТИМОШЕНКО, менеджер з технічної підтримки засобів захисту спеціальних культур, компанія «Сингента»
Безкоштовно завантажити випуск журналу «Садівництво та Овочівництво. Технології та інновації» № 1 можна тут.
Аби придбати друкований випуск журналу, оформити передплату на рік (у 2023 році буде 5 випусків) або придбати видання, видані впродовж минулих років, звертайтеся: Лариса Товкач, +38 (097) 968 95 16, sad.nti@ukr.net.
Якщо ви хочете, щоб у наступному номері журналу ми написали саме про ваше господарство, підприємство, медіагрупа «Технології та Інновації» пропонує розміщення новин та інформації про компанії на електронних та друкованих ресурсах. Ми з радістю напишемо про досвід – ваш чи ваших клієнтів, про впроваджені новітні технології та передові рішення у журналах чи на сайтах («Ягідник», «Садівництво і Виноградарство. Т.І.», «Напої. Технології та Інновації»).
Контакти: Надія Ящук, директор проєкту, тел. +38 (068) 568-58-22, rnadia@ukr.net
Лариса Товкач, менеджер, +38 (097) 968 95 16, sad.nti@ukr.net.
Анна Панкратенкова, менеджер, +38 097 759 25 83, +38 095 607 09 04, reklama.nti@gmail.com
Все буде Україна!