У Британії фермери відмовляються закладати нові яблуневі сади
Донецькі яблука з присмаком війни

Ліворуч – фінансовий директор компанії «Сади Донбасу» Сергій Остапець
Як працює в умовах воєнного стану господарство «Сади Донбасу»
Говорячи про підсумки сезону 2022 року, ми часто кажемо, що війна, яку розв’язала росія, змінила все: і ситуацію на ринку, і канали збуту, й особливості реалізації товару, і ціни на логістику та вирощену продукцію тощо. Цей перелік можна продовжувати ще довго, і переважно все зводиться до того, що українським виробникам потрібно адаптуватися до нових викликів, плануючи подальшу роботу. Але як працюють і планують свою діяльність ті підприємства, які розташовані неподалік від зони бойових дій? Як вони налагоджують роботу, коли за кілька кілометрів чути залпи ворожої зброї? Про це проєкту «Садівництво та Овочівництво. Технології та Інновації», а також про тенденції на яблучному ринку світу й особливості експорту українського яблука розповів фінансовий директор компанії «Сади Донбасу» Сергій ОСТАПЕЦЬ.
ТОВ «Сади Донбасу», розташоване в селі Полтавка Донецької області, на 250 гектарах вирощує понад 15 сортів яблук, а на 35 гектарах – черешню. Ще до 24 лютого 2022 року підприємство впевнено підкорювало своєю продукцією Близький Схід і налагоджувало співпрацю з закордонними партнерами.
– Для нас усіх початок війни був неочікуваним, адже ми до останнього не вірили, що це справді станеться. Тому, коли розпочалося повномасштабне вторгнення, ми передусім думали про те, як зберегти працівників, їхні родини, а потім вже майно та врожай. На щастя, туди, де було наше підприємство, ворожі війська не дійшли, але постраждало село, де розташовані наші холодильні комплекси, – розказує Сергій Остапець.
За його словами, війна значною мірою змінила в Україні все, зокрема й акценти роботи та пріоритети компанії «Сади Донбасу»:
– Якщо раніше ми планували розвиток і покращення, будували нові сховища, оновлювали нашу базу, садили новий сад і покращували його, то зараз намагаємося зберегти та врятувати наші сади, обладнання та колектив, щоб невдовзі знову налагодити свою роботу.

Так, щоб зберегти обладнання, лінії для сортування яблук і черешні довелося вивезти за межі Донецької області.
– Це вдалося реалізувати завдяки проєкту USAID, який допомагав із релокацією, та Олександру ПАХНУ, керівнику компанії «Сади Дніпра», яка зараз зберігає лінію для сортування черешні. Натомість сортувальне обладнання для яблук наразі працює у закарпатському кооперативі «Сади Берегівщини». В подальшому, можливо, на базі цього підприємства ми зробимо хаб і надаватимемо послуги з сортування іншим виробникам регіону, – каже Сергій Остапець.
Сортувальна лінія, про яку йдеться, – бельгійського виробника. Її продуктивність становить 4 тонни за годину. Обладнання сортує продукцію за калібром, кольором і вагою, натомість для сортування за якістю потрібно залучати працівників.
Продовження статті безкоштовно читайте в журналі «Садівництво та Овочівництво. Технології та інновації» № 4-5 тут.
Аби придбати друкований випуск журналу, оформити передплату на рік (у 2022 році буде 5 випусків) або придбати видання, видані впродовж минулих років, звертайтеся: Лариса Товкач, +38 (097) 968 95 16, sad.nti@ukr.net.
Якщо ви хочете, щоб у наступному номері журналу ми написали саме про ваше господарство, підприємство, медіагрупа «Технології та Інновації» пропонує розміщення новин та інформації про компанії на електронних та друкованих ресурсах. Ми з радістю напишемо про досвід – ваш чи ваших клієнтів, про впроваджені новітні технології та передові рішення у журналах чи на сайтах («Ягідник», «Садівництво і Виноградарство. Т.І.», «Напої. Технології та Інновації»).
Контакти: Надія Ящук, директор проєкту, тел. +38 (068) 568-58-22, rnadia@ukr.net
Лариса Товкач, менеджер, +38 (097) 968 95 16, sad.nti@ukr.net.
Анна Панкратенкова, менеджер, +38 097 759 25 83, +38 095 607 09 04, reklama.nti@gmail.com
Все буде Україна!