Думка експерта: заборона імпорту з України та війна за незалежність

 Думка експерта: заборона імпорту з України та війна за незалежність

Заборона імпорту продуктів з України країнами Європейського Союзу – дуже шкідливе рішення для тих країн, які його прийняли. Таку думку висловив у своєму Telegram-каналі Андрій Ярмак – економіст інвестиційного департаменту Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (ФАО).

– Причому це настільки тупо, що я здивований, як вони на це наважилися. Поясню чому. Багато хто назвав це рішення популістичним, але це хибна, на мою думку, точка зору. Популізм передбачає вигоду серед виборців. Але в більшості країн, де ці рішення приймалися, абсолютна більшість людей мешкає в містах, і зовсім мізерна частка людей, тобто виборців, має доходи від аграрного бізнесу. Відповідно, заборона імпорту з України означає, потенційне підвищення цін для цих споживачів, а тому має негативний вплив на рейтинги політиків, що його приймали, – написав Андрій Ярмак.

За його словами, таке рішення не має ніякої вигоди для місцевого агробізнесу. І на прикладі Польщі Андрій Ярмак пояснив, чому. Так, Польща заробляє основні кошти в агросекторі в м’ясо-молочній галузі. Торговельний баланс щодо молока та м’яса в Польщі щорічно сягає понад $8 млрд.

– А от щодо зерна, олійних культур, кормів і рослинних олій, про які так бідкалися поляки, – вони мають мінус $0,3 млрд. Іншими словами: якщо ти заробляєш на таких продуктах з доданою вартістю, як сири, масло, м’ясо тощо, то твій агросектор напряму зацікавлений у зниженні цін на корми, які, якраз, і постачає Україна! Підвищення цін – це прямий мінус для зовнішньої торгівлі Польщі, це мінус для бюджету Польщі, це мінус доходів бюджету. Тотальний lose-lose situation, – зазначив експерт.

На його думку, країни, які першими приймали це рішення, передусім Польща, зараз, як ніхто інший розуміє важливість об’єднання ЄС для протистояння росії. І саме Польща першою порушує всі закони ЄС, приймаючи рішення, на яке не має повноважень.

– Так, всі ці заборони є незаконними з точки зору законодавства ЄС. Тобто політики з Польщі вистрілили собі в ногу електорально, знизили доходи бюджету, вдарили по агроекспорту та ще й порушили законодавство ЄС. Тупість – це звичайна тупість. Так, я розумію, що вони там зараз повибивають собі дотацій від ЄС, про дотації напишу якось окремо, але це найбільше зло для будь-якого аграрного сегменту будь-якої країни, – вважає Андрій Ярмак.

За його словами, одна з країн використала привід для заборони у вигляді надуманих проблем з безпечністю продуктів з України. В тому випадку в зерні знайшли такий розмір залишків забороненої речовини, який знаходиться в межах похибки, і не є доказом наявності цієї речовини. Більше того, таких випадків досить багато, причому в середині навіть самого ЄС. І тоді потрібні повторні аналізи, і якщо вони підтвердяться, то партію просто повертаються назад. Україна взагалі далеко не серед лідерів за числом подібних реклолів. А заборона вводиться лише у випадку виявлення системних порушень, яких не було навіть близько.

– Відповідно, знову звичайне порушення законів, яке шкодить тільки їм же. Звичайно, це шкодить і Україні. Адже терористичне угрупування «московія» скористалася ситуацією та почало просто ігнорувати свої обов’язки в рамках зернового коридору, щоб створити хаос та ще більший тиск на агробізнес України. Взагалі, вся ця ситуація є надзвичайно неприємним сигналом для нас, для українців та для України. Світ справедливий тільки для сильних, і страшно несправедливий для слабких, – зазначив Андрій Ярмак. – І так, у нас зараз страшна війна, але чи робимо ми щось, щоб стати сильнішою країною? У нас стало легше вести бізнес? У нас почали менше красти? У нас законодавство рухається у бік зниження кількості податків та спрощення їх сплати? У нас проблеми з корпоративним управлінням почали вирішуватися? Ні, все з точністю до навпаки. І так, на сильних значно рідше нападають, а якщо нападають, то отримують таку відповідь, щоб більше довго не хотілося. Після перемоги України русня нападе знов, якщо не стати сильнішими, причому передусім економічно. Бо гроші – це запорука того, що ти менше залежиш від інших. Тобто, гроші – це НЕЗАЛЕЖНІСТЬ. І тому війна за незалежність України зараз ведеться відразу на двох фронтах, і на одному з них ми її відверто програємо, – підсумував Андрій Ярмак.

Читайте також: Після окупації 200 гектарів саду СТОВ «Енограй» стали непридатними

Журнал «Садівництво»

Останні статті

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *