Енциклопедія власного досвіду: вирощування абрикосів

 Енциклопедія власного досвіду: вирощування абрикосів

Абрикоси – поширена культура серед українськиї фермерів. Досвідом вирорування абрикосів поділилася Тетяна Коросташівець, викладач хімії і екології Відокремленого структурного підрозділу «Класичний фаховий коледж Сумського державного університету» м. Конотоп Сумської області. Працювала приватним підприємцем з реалізації насіння, в основному ТОВ «Свитязь» (м. Львів), посадкового матеріалу від ТОВ «Декоплант» (спільного Українсько-Нідерландського підприємства) та засобів захисту рослин, добрив від ТД «Киссон». Має сад (груші, яблуні, сливи, абрикоси) та ягідник (малина, смородина, порічки, аґрус, суниця, ожина).

Садівництво – найбільш давня і популярна галузь народного господарства. У мене немає великого саду, великих ягідників, на своїй присадибній ділянці я п’ять років вирощую плодово-ягідні культури. Тепер можу поділитися своїм досвідом із догляду за однією з рослин мого саду – абрикосом.

Тетяна Коросташівець

Назва «абрикос» походить від латинського слова praecox, що в перекладі означає «скоростиглий», в іншому тлумаченні – «зігрітий сонцем». Батьківщина абрикоса – передгір’я Тянь-Шаню (Китай). Поширений абрикос у Вірменії, де дає особливо великі і смачні плоди. Це солодкий на смак, із неповторним ароматом його величність абрикос.

На північному сході України (Сумська область) районований середньостиглий сорт Червонощокий. Ця місцевість унікальна тим, що кожної весни вона потопає в буйному цвітінні великої кількості вишневих і абрикосових садів. Якщо весна без приморозків, то моє місто – це суцільний великий килим із білих, рожевих духмяних квіток, від аромату яких захоплює дух. У моєму саду росте п’ять сортів дерев. Серед них – Червонощокий, Великий ранній, Кіото й Цунамі. Цієї весни хочу поповнити свою колекцію ще одним сортом – Ананасним. Свою дослідницьку роботу я розпочала з абрикоса Великий ранній.

Читайте також:
Ситуація на ринку кісточкових в Україні: можливі сценарії її розвитку та додана вартість при переробці та кооперації

Перші два роки були малопродуктивними. Зими в нашій місцевості не завжди сприятливі, особливо для ранніх сортів абрикосів. Затяжні весняні приморозки на 85% вражають квіти і зав’язі. Холод у період цвітіння не дає можливості бджолам здійснювати процес запилення. Можна використати всі способи захисту, описані в джерелах, та не завжди це буде ефективним.

Упродовж останніх трьох років я виробила систему профілактичного захисту, який у моєму саду дає позитивні результати. Чіткий алгоритм дій – і щороку отримую чудовий урожай для своєї сім’ї.

Весняні профілактичні заходи із запобігання пошкодженням плодових і ягідних культур я умовно поділяю на п’ять періодів. Найбільшої шкоди завдають попелиці, листовертки, кліщі, фруктові молі, плодожерки, а також спори грибків, віруси, бактерії, які викликають клястеспоріоз, цитоспороз, борошнисту росу, кучерявість листків та інші захворювання.

Читайте також:
Фермер із Тернопільщини виводить кущові абрикоси та персики

1-й період (ранньовесняний): шкідники і збудники перебувають у стані спокою, а профілактичні заходи спрямовані на знищення їхніх осередків.
2-й період (ранньовесняний): набрякають і розкриваються бруньки (зелений конус), шкідники виходять із зимівлі, але вони ще слабкі. Вчасно проведені профілактичні заходи сприяють знищенню основної маси збудників, які не вдалося знищити восени.
3-й період (ранньовесняний): у цей час відбувається висушування бутонів (білий бутон). Тоді знищують шкідників, що пошкоджують бутони і квітки. Під час цвітіння дерев категорично заборонено застосовувати хімічні препарати, які можуть спалити зав’язі.
4-й період (літній): від моменту зав’язування плодів на місці квітки і до середини вересня – обробка мікробіологічними препаратами з інтервалом 5–7 днів. У цей період не бажано використовувати хімічні фунгіциди на основі міді, бо ці препарати викликають пожовтіння і засихання листя.
5-й період (осінній): після опадання листя обробляю абрикос бордоською рідиною.

Тільки-но настане тепла весняна погода, хороший лікувальний ефект дає обробка кори дерев, гілок таким розчином: у 5 літрах води розчиняю біопрепарати Фітолікар та Колорадоцид. Ця суміш нетоксична, не спалює оголені молоді клітини твірної тканини – камбію, які починають інтенсивно ділитися навесні, розміщені під травмованою корою.

Щойно середньодобова температура повітря підніметься вище від 5 °С, настає час першого обприскування абрикоса. Запізнюватися не можна. Після декількох неправильних обробок хімічними препаратами я почала практикувати змішану обробку, тобто чергую хімічні й біологічні препарати. Попередньо ретельно оглядаю свої дерева і тільки тоді визначаю, як потрібно діяти.

Читайте також:
Україна – серед лідерів у вирощуванні вишні у світі

Якщо на стовбурі з’явився мох, лишайники, то обробляю дерево розчином залізного купоросу (500 г на 10 л води), але обов’язково брунька повинна бути закрита. Якщо таких уражень немає, то застосовую комплексний препарат Брунька. Відповідно до інструкції цього препарату, обробляю ним усі дерева, виноградники та ягідні кущі. Обприскування проводжу чотири рази на рік: навесні до розпускання бруньок, до цвітіння, після цвітіння, восени після опадання листя. Використовую цей препарат уже три роки чітко за інструкцією. Цей сучасний інсектоакарицид і фунгіцид дозволений для використання у присадибному господарстві.

Між основними обробками по листку обробляю дерева фосфорно-калійним хелатином. Ця форма розчинна у воді й проникає у клітини рослин через листкову поверхню, а далі – до всіх частин і клітин рослинного організму.

Таким чином, почергово використовуючи хімічний і мікробіологічний захист, я досягла успіху та щоліта маю хороший урожай чи не найкращого делікатесу з усіх плодів, що його справедливо називають «зігрітий сонцем».

За матеріалами журналу “Садівництво і Виноградарство. ТІ”

Більше матеріалів читайте у друкованому номері журналу. Ознайомитися зі змістом видання, а також придбати його ви зможете тут.

Оформити передплату журналу «Садівництво і Виноградарство: Технології та Інновації» можна за телефонами:
+38 (0362) 60 88 21,
Альона Данчук, тел.: +38 097 65 43 126
Анна Панкратенкова, тел. +38 097 75 92 583, reklama.nti@gmail.com
Лариса Товкач, тел.+38 097 968 95 16, sad.nti@ukr.net
Ірина Калюжна, тел.: +38 096 458 76 82, reklama.nti@ukr.net
Ірина Петронюк, тел.: +38 096 49 16 692
або надіслати заявку на e-mail: sad2017@ukr.net

Передплату на журнал можна оформити як через редакцію, так і в будь-якому поштовому відділенні. Передплатний індекс 60218.

Журнал «Садівництво»

Останні статті

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *