Фундук і волоський горіх: закордонний досвід захисту

 Фундук і волоський горіх: закордонний досвід захисту

Горіхоплідні культури останнім часом стають усе більше популярними в Україні як серед садівників-аматорів, так і серед фахівців, серйозно налаштованих на товарне виробництво, у тому числі й на експорт. Більше того, наша країна посідає провідне місце на європейському ринку волоського горіха. Швидкими темпами нарощує площі під фундуком, намагаючись досягти лідерства і в цій позиції. Безумовно, зростання площ під культурами не могло не привести до появи специфічних для цих культур хвороб і шкідників, упоратись із якими без заздалегідь запланованих заходів стає неможливо.

Українське законодавство передбачає тривалий процес реєстрації хімічних засобів захисту для будь-якої культури, тому наші горіхівники дещо обмежені в можливостях хімічного захисту. Але поки триває державна реєстрація, можна ближче ознайомити фермерів із проблемами, які очікують їх на шляху горіхівництва, та з досвідом подолання цих неприємностей за кордоном.

ШКІДНИКИ

Отож, найголовніші шкідники горіхоплідних культур у Європі:

Горіховий довгоносик
Curculio nucum

Невеличкий жук типового для родини довгоносиків вигляду. Довжина тіла самиці становить 8–9 мм, самця – 6–7 мм. Тіло жука – чорного кольору, густо вкрите жовто-сірими лусочками. Головотрубка тонка, довга, вигнута. Вусики покриті рідкими волосками. Ноги довгі, покриті блідо-сірими волосками.

Читайте також:
У Херсонській області – нашестя гусені на деревах

Зимують личинки в земляних гніздечках у ґрунті, заляльковуються навесні. Жуки з’являються в травні за середньодобової температури ґрунту +15…+16 °С. Спершу вони живляться листям, потім – молодими плодами. Після парування самиця відкладає всередину ще м’яких плодів фундука білі блискучі яйця – по одному в кожен горіх. Через 7–8 днів відроджується жовтувато-біла або молочно-біла, товста, злегка вигнута, безнога, з червоно-бурою маленькою головою личинка. Довжина дорослої личинки – 7–10 мм. Личинка живиться ядром горіха, до кінця свого розвитку виїдаючи його повністю і заповнюючи порожнину своїми екскрементами. Потім прогризає в шкаралупі плоду круглий отвір діаметром 2 мм, падає на землю і заглиблюється в ґрунт, де споруджує камеру, в якій зимує.

Паломена зелена
Palomena prasina

Поширена сисна комаха з родини клопів-щитників. Має довжину 11–16 мм, з’являється у травні, живиться на багатьох деревах і травах, де й відкладає яйця. Завдає шкоди деревам фундука і волоського горіха.

Західний непарний короїд
Xyleborus dispar

Цей маленький жук довжиною 3 мм пошкоджує плодові дерева. Навесні самиці після парування проточують ходи під корою і там відкладають яйця. Уражає, на відміну від інших короїдів, здорові дерева. Самиця заносить у ходи спори гриба Ambrosia, яким живляться личинки. Власних ходів личинки не проточують. Заляльковуються в ходах, де згодом завершують розвиток і зимують.

Читайте також:
Чи отримає горіховий сектор належну державну підтримку?

Ліщиновий вусач
Oberea linearis

Жук із вузьким тілом чорного кольору завдовжки 11–14 мм. Шкодить усім горіхоплідним культурам. Личинка живе у молодих пагонах, які легко ламаються і висять потім на рештках кори. Одна генерація – у 2 роки.

Персикова несправжня щитівка
Parthenolecanium persicae

Багатоїдний шкідник, близький родич акацієвої несправжньої щитівки. Оселяється на молодих пагонах, часто призводить до повного їхнього відмирання.

Волоський горіх і фундук пошкоджують також багатоїдні види кліщів і попелиць.

У країнах, які дозволяють використання хлорникотинілів (зокрема на Американському
континенті), проти всіх шкідників використовують препарати імідаклоприду компанії BAYER
(Leverage®360, Admire ®Pro). Через вимоги зменшення хімічного тиску на агроценози набув поширення і відомий нашим фермерам препарат Мовенто®. Він не контролює жорсткокрилих шкідників, проте ефективний проти всієї групи сисних, у тому числі кліщів, які теж набувають поширення на горіхоплідних культурах. Унікальна здатність Мовенто® полягає в тому, що він може пересуватися вниз по судинах рослин і дозволяє контролювати навіть щитівок під щитком, які є недосяжними для більшості інших препаратів.

ХВОРОБИ

Не менші проблеми горіхоплідним культурам завдають хвороби. Антракноз (Gloeosporium coryli), альтернаріоз (Alternaria alternata), борошнисту росу (Phillactinia guttata) фермери США контролюють завдяки обробкам препаратом компанії BAYER Luna®Sensation, який використовують упродовж вегетаційного періоду після профілактичної обробки мідними препаратами, щойно розпустяться бруньки.

Окремої уваги заслуговує збудник бактеріальної гнилі Xanthomonas arboricola pv. corylina, який може призвести до повного відмирання молодих дерев і до загибелі скелетних гілок на дорослих культурах. Пізня інфекція також уражає окремі листки і плоди. Особливо небезпечна ця хвороба в розсадниках.

У разі небезпеки бактеріальних хвороб при обробітку до вищезгаданих препаратів додають знайомий нашому споживачеві препарат Серенада®АСО.

Названі в цій статті шкідники і хвороби горіхоплідних культур мають глобальне поширення. Нагадуємо, що цей матеріал суто інформаційний і не є рекомендацією для використання названих препаратів, оскільки вони не мають реєстрації в Україні для горіхоплідних культур.

Ігор ТАРУШКІН, менеджер із маркетингу препаратів для захисту спеціальних культур компанії Байєр

Контакти:
ТОВ “Байєр”
04071, Київ, вул. Верхній Вал 4-б
Тел.: (044) 389 45 00, (044) 220 33 00
www.cropscience.bayer.ua/

Більше матеріалів читайте у друкованому номері журналу. Ознайомитися зі змістом видання, а також придбати його ви зможете тут.

Оформити передплату журналу «Садівництво і Виноградарство: Технології та Інновації» можна за телефонами:
+38 (0362) 60 88 21,
Альона Данчук, тел.: +38 097 65 43 126
Анна Панкратенкова, тел. +38 097 75 92 583, reklama.nti@gmail.com
Лариса Товкач, тел.+38 097 968 95 16, sad.nti@ukr.net
Ірина Калюжна, тел.: +38 096 458 76 82, reklama.nti@ukr.net
Ірина Петронюк, тел.: +38 096 49 16 692
або надіслати заявку на e-mail: sad2017@ukr.net

Передплату на журнал можна оформити як через редакцію, так і в будь-якому поштовому відділенні. Передплатний індекс 60218.

Журнал «Садівництво»

Останні статті

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *