Фундук і вишня в одному бізнесі

 Фундук і вишня в одному бізнесі

Як будувати сад на принципах фундаментального планування в умовах кризи

Горіхоплідні культури останнім часом стають усе більш популярними в Україні і серед садівників-аматорів, і серед фахівців, серйозно налаштованих на товарне виробництво, зокрема й на експорт. Більше того, наша країна посідає провідне місце на європейському ринку волоського горіха. Швидкими темпами нарощує площі під фундуком, намагаючись досягти лідерства і в цій позиції. Безумовно, зростання площ під культурами не могло не призвести до появи специфічних для цих культур хвороб і шкідників, впоратися із якими без заздалегідь запланованих заходів стає неможливо.

Другий урожай фундука зі свого саду у 2023 році планує зібрати рівненський підприємець Вадим БОРТНИК. Минулого року він зібрав перші 500 кілограмів горіха, а нині – попри виклики війни та складні економічні прогнози – збирається нарощувати обсяги виробництва. Як працює ТОВ «Сади Полісся», що кілька років вирощує плодові дерева на землях Шпанівської та Великоомелянської територіальних громад на Рівненщині, читайте далі у нашому репортажі.

– Наше господарство «Сади Полісся» – це 20 гектарів насаджень вишень та фундука. Починали ми з вишні, яку заклали спочатку на площі 2 га. Потім висадили фундук, і тепер плануємо робити ставку саме на горіхові культури. Коли ми починали розвивати садівничий бізнес, то зіштовхнулися з конкуренцією в цій ніші. Згодом довелося чимало працювати з людьми – власниками земельних ділянок. Людям важливо було доносити серйозність наших намірів, спростовувати факти про те, що сади нібито псують і виснажують землі. Але зауважу, що грошова оцінка землі, навпаки, зростає, коли на ній росте сад.

ТЕХНОЛОГІЯ ДОГЛЯДУ: ЯК ВИРОСТИТИ СМАЧНУ ВИШНЮ

Наразі сади вишні та горіхів лише вступають у плодоношення, але господарі кажуть, що сигнальні врожаї продемонстрували хороший результат.

– Спочатку ми зробили ставку на вишню – популярний національний продукт, який знайомий кожному. Вишню можна переробляти, кооперуватися для цього з іншими виробниками і навіть приймати партії від населення, а далі – реалізовувати не лише свіжу ягоду, а й перероблену чи заморожену. Саджанці вишні ми купували в Україні, технологію догляду обрали, роблячи акцент на безпечності обробітку та споживання.

Перед тим як закладати вишневий сад, ми зробили аналіз ґрунту. Враховуючи те, що наші сади межують із населеним пунктом, працюємо лише з безпечними органічними препаратами. Поле перед посадкою механічно обробляли від бур’янів, потім сіяли гірчицю, гречку, а далі – проводили глибоку оранку, розпушування, і аж тоді садили саджанці.

– Для виконання цих робіт нам знадобилося 2 роки. Саджанці вишні привозили з Київщини та Тернопільщини. Вибрали сорти Іграшка, Шалунья, Дебрецена. Маємо також сорт Антипка, на якому щеплюємо саджанці для власних потреб, – розповідає власник господарства. – Поливаємо саджанці механічним способом із бочок, а живимо та захищаємо виключно біологічними препаратами. Зокрема, використовуємо в роботі ферментоване органічне добриво «Біопроферм». Воно містить тисячі різних штамів життєздатних мікроорганізмів, що забезпечує його універсально-комбіновану дію. Добриво комплексне, має м’який, толерантний вплив на рослини.

Наразі у «Садах Полісся» отримали лише сигнальний урожай вишень, тож над промисловим збутом у господарстві ще мають час подумати. Втім, Вадим Бортник каже, що розглядають варіанти і свіжого збуту, і переробленої ягоди у промислових обсягах.

Продовження статті безкоштовно читайте в журналі «Садівництво та Овочівництво. Технології та інновації» № 4-5 тут.

Аби придбати друкований випуск журналу, оформити передплату на рік (у 2022 році буде 5 випусків) або придбати видання, видані впродовж минулих років, звертайтеся: Лариса Товкач, +38 (097) 968 95 16, sad.nti@ukr.net.

Якщо ви хочете, щоб у наступному номері журналу ми написали саме про ваше господарство, підприємство, медіагрупа «Технології та Інновації» пропонує розміщення новин та інформації про компанії на електронних та друкованих ресурсах. Ми з радістю напишемо про досвід – ваш чи ваших клієнтів, про впроваджені новітні технології та передові рішення у журналах чи на сайтах («Ягідник», «Садівництво і Виноградарство. Т.І.», «Напої. Технології та Інновації»).

Контакти: Надія Ящук, директор проєкту, тел. +38 (068) 568-58-22rnadia@ukr.net

Лариса Товкач, менеджер, +38 (097) 968 95 16, sad.nti@ukr.net.

Анна Панкратенкова, менеджер, +38 097 759 25 83, +38 095 607 09 04, reklama.nti@gmail.com

Все буде Україна!

Журнал «Садівництво»

Останні статті

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *