Обрізка яблуні – це мистецтво! Рекомендації Advice&Consulting, які допоможуть досягнути хороших результатів

 Обрізка яблуні – це мистецтво! Рекомендації Advice&Consulting, які допоможуть досягнути хороших результатів

Обрізка яблунь – одна з найважливіших операцій, яку треба виконувати щороку, щоб впливати на вегетативний продуктивний баланс саджанців. Завдяки обрізці ми можемо гарантувати стабільно високий урожай упродовж багатьох років та отримувати високоякісні плоди оптимального калібру та якості.

Для правильної обрізки важливо знати ґрунтові та кліматичні умови місця вирощування фруктового саду, вегетативний стан саджанця, систему вирощування, прийнятну схему посадки та підщепу. Насамперед, обрізку поділяють наada два види: формувальну, яку проводять в перші роки після висадки саджанців, і виробничу, яку проводять із 4 року вирощування саду й далі.

Мета формувальної обрізки – надати саджанцям форму, підтримувати її впродовж багатьох років та гарантувати стійкість дерева, яке повинне витримувати вагу врожаю. Мета виробничої обрізки – регулювати продуктивність дерева з погляду якості та кількості.

Важливо розпізнавати гілки та бруньки. Яблуня дає паростки на гілках, яким два і більше років. Їх називають ламбурдом. Ламбурд – це дуже короткі гілки, довжина яких – всього кілька сантиметрів. Такими вони є впродовж багатьох років, демонструючи лише короткі подовження або даючи початок бриндил, починаючи з верхівкової змішаної бруньки. Яблуня також має вегетативний ламбурд, який закінчується вегетативною брунькою, і часто через 1-2 роки перетворюється на квітконосний ламбурд, диференціюючи змішану верхівкову бруньку. Існують також різновиди яблунь, які дають урожай на бриндиллі або змішаних гілках довжиною 30-80 см і мають змішану бруньку у верхівковому положенні, а в деяких різновидів – також у бічному положенні. Ріст бриндилл відбувається на верхівці цих гілок, тоді як сорти, що плодоносять на змішаних гілках, дають яблука по всій довжині гілки.

Найкращі яблука дають наймолодші гілки, тому виробнича обрізка забезпечує відновлення з часом. Це відбувається шляхом обрізання гілок, видалення сильнорослих і проріджування зайвих плодових бруньок.

Системи вирощування фузетто, спіндел і суперспінделя є так званими «плоскими» і рекомендовані Advice&Consulting, оскільки вони дозволяють отримувати якісний стабільний урожай у обмежених просторах, гарантуючи механізацію таких операцій, як обрізка та проріджування, рівномірний вплив світла всього виробництва, підвищення швидкості збирання врожаю, підвищення ефективності фітосанітарних обробок.

Щодо України, то метод обрізки, рекомендований Advice&Consulting, належить до інтенсивної посадки яблунь, щеплених на підщепі М9, з веретеноподібною формою, які за повного розвитку досягають висоти близько 3 метрів і ширини близько 1,2–1,5 метри. Відстань посадки між рядами складає 3,5 метра, а вздовж ряду – 0,8 метра. Advice&Consulting рекомендує садити високоякісні, сертифіковані та Virus Free саджанці з наявністю не менше 5-7 гілок, що закінчуються квітковими бруньками.

Після посадки саджанців проводять обрізку з метою розмноження, коли зрізають дуже низькі гілки та залишають ті, що утворюють перший рівень гілок. Останній буде нахилений униз. Також необхідно обрізати центральну вісь на кілька сантиметрів, видаляючи верхівкову бруньку, щоб стимулювати ріст.

При обрізанні через рік після посадки видаляють вертикальні приростки і піднімають верхівку стрижня. Нова брунька стане бічною гілкою, але не сильнорослою.

З роками інші пагони та сильнорослі гілки видаляють за допомогою обрізки. Крім того, вершина знову піднімається і спрямовується в конкуруючу гілку в протилежному напрямку порівняно з попереднім роком. На цьому етапі росту дерева ми також втрутимось із першими зворотними розрізами на основних гілках, які поступово торкнуться верхніх гілок.

Виробничу обрізку проводять щорічно на всіх саджанцях після вибору системи вирощування. Проте скорочення починається з четвертого року. Це тому, що перші три роки — це обробіток, необхідний для того, щоб саджанець розвивався вибраним способом. Відновлення з обмежувальним зрізом здійснюється плодовими гілками, що розвиваються над трирічними гілками. Брінділлі ніколи не слід коротити, тому що вони можуть призвести до вегетативного відродження. Тому за потреби їх потрібно лише частково прорідити.

Найкращим періодом для обрізання яблуні, як для формувальної, так і для виробничої обрізки, є період вегетативного спокою в посушливі періоди, а не відразу після опадів. Обрізка яблуні має проводитися з обережністю на професійному устаткуванні, яке не викликає розривів та не робить точних зрізів.

Щоб забезпечити постійне та збалансоване виробництво та дозволити яблукам досягти оптимального розміру, необхідно продовжити операцію з вирощування: ручне проріджування плодів, яке виконуватиметься влітку, після природного падіння, починаючи з першого року та наступні роки. Коли плоди розміром з волоський горіх, їх проріджують, залишаючи по 1 або 2 на групу. Потрібно вибирати найкращі плоди, видаляючи деформовані чи пошкоджені. Це підвищить якість стиглих плодів і висвітлить плодові гілки молодих саджанців.

Нарешті, дуже важливим є ще один вид обрізки яблуні: зелена обрізка. Це теж практикується влітку та корисно, зокрема, для сильнорослих саджанців. Фактично вона служить для гарного освітлення листя та зменшення явища самозатінення. З втручанням зеленої обрізки стримується розвиток крони у саджанців, які вже набули остаточної форми. Таким чином, за допомогою цих розрізів видаляється більшість нових зелених гілок, починаючи з тих, які ростуть за межами форми, обраної для крони.

Advice&Consulting супроводжують фруктові компанії на шляху зростання навичок управління садом, допомагаючи їм зі своїми агрономами під час будь-яких заходів, таких як обрізання, проріджування, захист та обробка добривами, а також проводять спеціалізоване навчання для персоналу.

Компанія Advice&Consulting запрошує вас також до Києва, України на виставку Fresh Business Expo з 30.11 до 02.12 року на стенд G8 зал 4.

Подивися відеоурок про обрізання саджанців яблуні від агронома Advice&Consulting Angelo Mazzanti можна за посиланням: https://youtu.be/Okw5zzS52Zc

Для інформації:
Elionora Nistor | senior sales manager
mob. +39 389 499 4863 | email en@advice-consulting.it
ADVICE&CONSULTING SRL | Via della Cooperazione 19, Medicina (Bologna)
Web site www.advice-consulting.it
Follow us on FACEBOOK | INSTAGRAM | YOUTUBE | LINKEDIN

Журнал «Садівництво»

Останні статті

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *