«Уманський тепличний комбінат» модернізує освітлення теплиць
Особливості захисту багаторічних насаджень України від основних шкідників навесні 2023 року

В Україні навесні (фази «набрякання бруньок» – «розпукування бруньок» («зеленого конуса») – «мишаче вушко» – «відокремлення пуп’янків» – «рожевого пуп’янка») значної шкоди плодовим деревам завдають близько 30 шкідників із числа членистоногих і збудників хвороб. За результатами маршрутних обстежень у садівничих господарствах України впродовж 1994–2021 рр. було встановлено, що за несвоєчасного чи неправильного вибору пестицидів для проведення захисних заходів проти шкідливих видів кліщів і комах урожайність плодових культур знижується на 30–45 %, а товарність плодів – на 45–60 %.
Значних збитків у багаторічних насадженнях майбутньому врожаю завдають шкідники саме навесні (до фази «цвітіння»). Встановлено, що найшкідливішими видами в цей період вегетації плодових культур є такі фітофаги: кліщі (червоний та бурий плодові, глодовий, садовий павутинний, яблуневий та грушевий іржаві, яблуневий, аличевий та грушевий галові), листоблішки (грушева, яблунева), попелиці (чортополохова, велика персикова, геліхризова, вишнева, зелена яблунева, сливова обпилена, яблунево-подорожникова, червоногалова, кров’яна), щитівки (каліфорнійська, устрицеподібна, акацієва та сливо- ва несправжні, червона та жовта грушеві), трубкокрути (букарка, казарка), довгоносики (кісточко- вий, вишневий, сірий бруньковий або брунькоїд, квіткоїди яблуневий та грушевий), листовійки (кривовуса смородинова, брунькова, розанова, мінлива плодова, різнокольорова плодова), п’ядуни (зимовий, обдирало плодовий), молі (плодова чохликова, яблунева горностаєва, звійниця листкова).
За останні десять років спостерігається значне підвищення шкідливості яблуневого та грушевого іржавих кліщів, яблуневого, грушевого та аличевого галових кліщів, кров’яної попелиці, грушевої листоблішки, трубкокрутів і довгоносиків. Збільшення чисельності та шкідливості цих видів можна пояснити змінами в річних циклах умов довкілля, насамперед із потраплянням на поверхню землі енергії сонця, розширення асортименту рослин в кормових базах шкідників, впровадження нових технологій вирощування плодів, зокрема і застосування засобів захисту рослин тощо.
Проводячи захисні заходи проти основних фітофагів у садах у цей період вегетації, слід враховувати особливості ситуації, яка складається в цих агробіоценозах рано навесні: ще тільки бруньки розпочинають свій розвиток, формується листкова поверхня дерев, а шкідли- ві об’єкти вже можуть їх повністю знищити, певною мірою впливаючи на майбутній урожай; самі шкідники ще перебувають у найуразливіших для них стадіях розвитку (початок відродження з яєць личинок і гусениць чи відродження личинок із стану спокою, в якому вони зимували); в цей період вегетації роль корисних видів теж буде низькою, оскільки ентомофаги та акарифаги ще тільки відроджуються після зимівлі, їх чисельність є незначною.

Навесні в плодових насадженнях упродовж останнього десятиріччя доцільно обґрунтованим було застосування інсектицидів із числа піретроїдів, неонікотиноїдів чи комбінованих препаратів на основі їх або з фосфорорганічними сполуками. Завдяки контактній чи контактно-кишечній дії цих пестицидів упродовж фаз «розпукування бруньок» («зеленого конуса») – «мишаче вушко» – «відокремлення пуп’янків» – «рожевого пуп’янка» можна було контролювати чисельність більшості видів із числа листогризучих, попелиць, трубкокрутів і довгоносиків. А шкідливість червоного та бурого плодових кліщів, попелиць, яблуневої медяниці, щитівок ефективно знижувалася завдяки застосування в фазу «набрякання бруньок» робочих розчинів олив способом обприскування – промивання насаджень.
Нині серйозне занепокоєння викликає різке збільшення в садових масивах України чисельності та підвищення шкідників із числа стволових комах – фітофагів (деревини).
Юрій Яновський, доктор сільськогосподарських наук, професор кафедри захисту і карантину рослин Уманського національного університету садівництва МОН України
Продовження статті безкоштовно читайте в журналі «Садівництво та Овочівництво. Технології та інновації» № 1 тут.
Аби придбати друкований випуск журналу, оформити передплату на рік (у 2023 році буде 5 випусків) або придбати видання, видані впродовж минулих років, звертайтеся: Лариса Товкач, +38 (097) 968 95 16, sad.nti@ukr.net.
Якщо ви хочете, щоб у наступному номері журналу ми написали саме про ваше господарство, підприємство, медіагрупа «Технології та Інновації» пропонує розміщення новин та інформації про компанії на електронних та друкованих ресурсах. Ми з радістю напишемо про досвід – ваш чи ваших клієнтів, про впроваджені новітні технології та передові рішення у журналах чи на сайтах («Ягідник», «Садівництво і Виноградарство. Т.І.», «Напої. Технології та Інновації»).
Контакти: Надія Ящук, директор проєкту, тел. +38 (068) 568-58-22, rnadia@ukr.net
Лариса Товкач, менеджер, +38 (097) 968 95 16, sad.nti@ukr.net.
Анна Панкратенкова, менеджер, +38 097 759 25 83, +38 095 607 09 04, reklama.nti@gmail.com
Все буде Україна!