Перспективний бізнес на п’ятдесяти сотках. Поради початківцям від досвідченого горіхівника-селекціонера Івана ЮКАЛА

 Перспективний бізнес на п’ятдесяти сотках. Поради початківцям від досвідченого горіхівника-селекціонера Івана ЮКАЛА

Вирощувати горіхи можна навіть тоді, коли «у резерві» є вільна ділянка соток у п’ятдесят, а її власники не надто схильні займатися великим бізнесом. Бо горіхівництво – це перспективна справа, що дає змогу отримувати стабільний прибуток. Та для досягнення успіху важливо брати до уваги поради досвідчених садівників. Горіхівник-селекціонер з Вінниччини, власник ФГ «Твій горіх» Іван ЮКАЛ завжди охоче ділиться досвідом з початківцями. Його рекомендації перевірені на практиці, адже Іван Юкал у вирощуванні та селекції горіхів має дуже суттєві напрацювання. Тож сьогодні горіхівник відповідає на поширені запитання тих, хто має намір зайнятися цим різновидом садівництва.

ЯКІ ПЕРЕВАГИ ГОРІХІВНИЦТВА СПОНУКАЮТЬ ЗАЙНЯТИСЯ САМЕ ЦІЄЮ СПРАВОЮ?

Вирощування горіха – це довгострокова інвестиція, яка за умови правильного підходу дасть змогу в перспективі отримати хороший і стабільний прибуток. Посадивши горіхову плантацію, можна забезпечити заробіток не лише для себе, а й для наступного покоління. При цьому людина отримує прибуток протягом тривалого періоду в році. Адже навіть той, хто вирощує невеличку плантацію горіхів, може лущити та реалізувати їх поступово. У результаті за день без особливих зусиль можна заробити 700–800 гривень і бути фінансово незалежним.

Якщо ж йдеться про плантацію у 2 гектари чи й більше, то це вже може бути справжній родинний бізнес. От, скажімо, бійці АТО/ООС, які отримують земельні наділи до 2 гектарів для ведення особистого селянського господарства, цілком можуть зайнятися таким бізнесом.

Читайте також:
Результати селекційної роботи Придністровської дослідної станції садівництва Інституту садівництва НААН

Ще одна перевага – можливість зберігати врожай протягом тривалого часу. За умови правильного зберігання в холодильнику висушені горіхи можуть лежати до двох років. До того ж їх просто транспортувати, оскільки горіхові зернята легкі та не бояться морозу. Відтак їх можна перевозити в будь-яких місткостях – сітках, мішках, ящиках. При цьому горіх є експортним продуктом, тому його вартість прив’язана до курсу долара.

Беззаперечним плюсом є й відсутність надмірного виробництва продукції. Адже ареал вирощування горіха доволі невеликий, і не всюди він плодоносить добре. Як свідчить статистика, на території України висока врожайність горіха фіксується лише раз на 11 років. Це можливо, коли з квітня до середини травня утримуються сприятливі погодні умови – відсутність заморозків, дощів, холодів. Та зазвичай високий врожай горіха щороку спостерігається хіба що в 3–4 областях. У більшості ж через несприятливу погоду горіх запилювався слабо, тому врожай був мізерний.

Попри низку переваг варто все ж враховувати і певні підводні камені горіхівництва. Передусім йдеться про загальний дефіцит знань про цей процес. Досі навіть не визначено, до якої сфери належить горіхівництво – до садівництва чи лісового господарства. У профільних навчальних закладах відсутні кафедри горіхоплідних культур, немає професійних агрономів, а також фахівців, здатних навчити цієї справи студентів. Як наслідок, маємо дуже мало знань і практик щодо вирощування горіхів. Тому й підхід до нього у багатьох початківців неправильний.

ЯКІЙ СХЕМІ ВИРОЩУВАННЯ ВАРТО НАДАВАТИ ПЕРЕВАГУ, ЗАКЛАДАЮЧИ ГОРІХОВИЙ САД?

Тому, хто зважився закласти такий сад, важливо одразу зрозуміти, що технології вирощування можуть бути різними. Існує чотири типи горіхів: сильнорослий, середньорослий, слаборослий та карликовий. Залежно від вибору сортів обирається й схема вирощування, у кожної з яких є і переваги, і недоліки. Саме тому перед закладанням саду важливо оцінити важливі аспекти: площу плантації, особливості ґрунту, обсяг інвестицій і часу, який приділятиметься саду, тощо.

Нині найчастіше висаджуються напівінтенсивні горіхові сади, які згодом переходять в інтенсивні. Такі сади вирощують за схемою 8 на 4 метри: відповідно, на гектарі росте 312 дерев. Горіховий сад такого типу може зростати без крапельного зрошення і рано входить у плодоношення. Проте згодом його можна обладнати крапельним зрошенням і перевести на інтенсивний тип. Такий стиль саду має переваги: промислове плодоношення розпочинається вже з шостого року. Проте й догляду, захисту, живленню, запиленню потрібно приділяти значно більшу увагу. Тобто вибір схеми саду насамперед залежить від кінцевої мети горіхівника.

НА ЩО ТРЕБА ЗВАЖАТИ, ОБИРАЮЧИ СОРТИ ГОРІХА?

Сорти потрібно обирати залежно від технології вирощування. Однак важливо врахувати ще й співвідношення материнської та батьківської форм задля забезпечення оптимального запилення. Щоб забезпечити плодоношення, висаджують 80% саджанців материнської форми і 20% – батьківської.

З усієї кількості материнських дерев 30% сортів повинні бути ранніми, 50% – середньої групи стиглості і 20% – пізньої. Натомість із 20% батьківських сортів 7% мають бути ранніми, 7% – середньої стиглості, інші – пізньої групи стиглості. Якщо врахувати цю схему, то садити потрібно мінімум 6 сортів у різних пропорціях, підбираючи їх відповідно до тієї технології, яку обрав горіхівник.

Читайте також:
В Україні – 1% органічних сільськогосподарських плантацій

Краще, звісно, обирати районовані сорти, які мають вищу морозостійкість і здатні витримати навіть 30 градусів морозу. Восени листя на дереві акліматизованих сортів жовкне повільно, і поживні речовини з нього поступово переходять у стовбур, а зі стовбура – у кореневу систему. Як наслідок, накопичується цукор, який є регулятором морозостійкості.

Натомість імпортні сорти досить якісні, проте не такі морозостійкі – вони не витримують і мінус 16. У дерев таких сортів листя зазвичай опадає зеленим, одразу після заморозків. Отож поживні речовини не встигають накопичитися, і тріскучих морозів такі дерева не витримують.

НАСКІЛЬКИ ВРОЖАЙНІСТЬ ГОРІХІВ ЗАЛЕЖИТЬ ВІД ЗАПИЛЕННЯ?

Горіх – складна для запилення культура. До того ж сорти, які реалізують у розплідниках і реєструють у держреєстрі, досі не визначені за типом цвітіння – протоандричні (раніше розпускаються чоловічі квіти), протогінічні (раніше розпускаються жіночі квіти) чи гомогамні (з однієї бруньки розвиваються чоловічі й жіночі квітки). А враховувати таку класифікацію дуже важливо під час закладання саду.

Ще один прикметний аспект – висока гігроскопічність сережок горіха. Якщо в період цвітіння випадають рясні дощі, то вони можуть впасти, не запиливши квітів. Саме тому ранні, середні та пізні сорти потрібно розсаджувати по всій площі в шаховому порядку, щоб принаймні якісь із них у певний період цвітіння спрацювали. Тому раджу все ж таки купувати саджанці в перевірених розсадниках, де можуть надати потрібну інформацію і правильно сприйняти претензії, якщо такі будуть.

За матеріалами журналу “Садівництво і Виноградарство. ТІ” №2 (2021)

Більше матеріалів читайте у друкованому номері журналу. Ознайомитися зі змістом видання, а також придбати його ви зможете тут.

Оформити передплату журналу «Садівництво і Виноградарство: Технології та Інновації» можна за телефонами:
+38 (0362) 60 88 21,
Альона Данчук, тел.: +38 097 65 43 126
Анна Панкратенкова, тел. +38 097 75 92 583, reklama.nti@gmail.com
Лариса Товкач, тел.+38 097 968 95 16, sad.nti@ukr.net
Ірина Калюжна, тел.: +38 096 458 76 82, reklama.nti@ukr.net
Ірина Петронюк, тел.: +38 096 49 16 692
або надіслати заявку на e-mail: sad2017@ukr.net

Передплату на журнал можна оформити як через редакцію, так і в будь-якому поштовому відділенні. Передплатний індекс 60218.

Журнал «Садівництво»

Останні статті

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *