ПОЛИВ-СЕРВІС: Агросупровід – реальна допомога садівникам

 ПОЛИВ-СЕРВІС: Агросупровід – реальна допомога садівникам

Упродовж останнього десятиріччя в Україні активно розвивається садівництво, і держава сприяє цьому, розширюючи перелік обладнання та ресурсів для компенсації їхньої вартості та, зокрема, спрощуючи процедуру її отримання. У цій статті визначимо проблеми та можливі їхні рішення для садівників, які не належать до великих сільськогосподарських виробників. Адже останні мають достатньо ресурсів для свого стабільного розвитку.

Упродовж останнього року суттєвим фактором для будь-якого бізнесу стали обмеження, пов’язані з пандемією. Вони дуже вплинули на можливості пересування та змусили переходити на віддалений режим роботи, а також максимально автоматизувати процеси виробництва, де це можливо. Один із таких процесів – підтримання оптимальної вологості в ґрунті та вчасне підживлення необхідними поживними елементами через систему поливу. У великих господарствах за ці процеси відповідає кілька фахівців, адже це економічно виправдано. Але як же бути тим, хто такий штат фахівців не може утримувати?

Варіантів є кілька, й оптимальним, на наш погляд, буде віддати вирішення таких питань організації, яка спеціалізується на віддаленому агросупроводі таких проєктів. І ось чому…

Ідея зовсім не нова, і ми щодня стикаємося з її реалізацією: це класична клініка з сімейним лікарем, де лікар – це агроном, який курує проєкт, а клініка – це організація, яка здійснює комплексний агросупровід. Інструментарій такої організації – система моніторингу різних показників: зовнішнього середовища, стану рослин тощо, а замість медичної картки – архів даних, зібраний такою системою, а також записи фермера, де він описує, що і коли робив у саду, звісно ж, з фотографіями та відео (як без цього в наш час?). До речі, йдеться не лише про агрономію, а й про юридичну допомогу, допомогу бухгалтера тощо.

А далі все просто: з одного боку, консалтингова організація відстежує показники через систему віддаленого моніторингу та дає рекомендації фермеру, а той надсилає за запитом необхідні зразки (здає аналізи) ґрунту, води, листя тощо. У разі гострої потреби агроном виїжджає в сад для вирішення нагальних проблем (як і виклик лікаря додому). Думаю, аналогія проста і зрозуміла. І, природно, виникає питання: а це реально?

Відповідь – «так», але для її успішної реалізації треба дещо пояснити.

Для правильного застосування такої системи її потрібно починати задовго до висадки саду. Але, на жаль, через незнання або недалекоглядність багато фермерів не враховує фактори, які на перший погляд непомітні, але згубні для економіки вирощування. Тому вони не завжди вдаються до допомоги фахівців для вибору оптимальної ділянки, підбору сортів тощо. Тому, на наш погляд, правильним має бути такий порядок дій.

  • Вибір ділянки за параметрами, які передбачають низькі експлуатаційні витрати (вимоги до ґрунту, рельєфу, якості та кількості доступної води, наявних комунікацій тощо).
  • Вибір сорту/підщепи під наявні природнокліматичні умови (з тими ж цілями, як і вище).
  • Проєктування закладання саду з подальшим його реальним використанням у роботі (а не лише для отримання компенсацій), з урахуванням того, для чого вирощується продукція (свіжий ринок, доробка або переробка), а також можливостей фермера зі збирання врожаю.
  • Проєктування системи зрошення з акцентом на оптимізацію норм зрошення, автоматизацію процесу поливу та підживлення, для створення оптимальних умов вирощування.
  • Проєктування захисних покриттів (плівка, сітка) в разі їхньої обґрунтованої необхідності.
  • Висадка саду під керівництвом досвідченого агронома (розмітка, підготовка ділянки, саджанців до посадки тощо).
  • Навчання фермера основних операцій з вирощування саду (курс молодого бійця).
  • Впровадження моделі вирощування з постійним моніторингом і віддаленим агросупроводом.
  • Періодичне навчання фермерів на тематичних заходах організації, яка здійснює агросупровід, для підвищення їхньої кваліфікації (зокрема і через відеозв’язок).

Якщо дотримуватися такого порядку, можна досягти хороших результатів. І ми маємо кілька хороших новин із цього приводу.

В Україні є команда, яка може надати такий сервіс.

1. В Україні є інтернет-сервіс, за допомогою якого можна і потрібно впроваджувати дистанційний агросупровід. Він єдиний в Україні має такі широкі можливості та комфортні умови роботи: український інтерфейс, можливість підключати практично будь-які датчики тощо. Також можна закласти різні моделі росту рослин. До речі, цей сервіс вже давно працює в Ізраїлі, Китаї, країнах пострадянського простору та багатьох інших країнах.

2. В Україні є обладнання, за допомогою якого можна робити віддалений моніторинг і управління, зокрема й параметрами системи зрошення, автоматичного вузла внесення добрив (міксера) в
одному інтерфейсі, як у всіх «дорослих» системах.

Система управління поливом як елемент системи управління та моніторингу факторами зростання – це комплексний продукт, який містить низку модулів.

  • Базова станція.
  • Універсальний радіомодуль для зчитування та передачі різноманітних показників зовнішнього середовища (метеодатчики, датчики вологості ґрунту, ЕС, температури, фітомоніторингу).
  • Універсальний радіомодуль для управління запірною арматурою та зчитування і передачі даних з основних датчиків зовнішнього середовища, які використовуються для визначення стану ґрунту.
  • Універсальний радіомодуль для управління запірною арматурою.
  • Автоматичний вузол внесення добрив (міксер), який може працювати в двох основних режимах: by-pass і коли насос міксера є основним насосом системи.
  • Шафа управління вузлом водопідготовки (управління промиванням фільтрів і насосами, зокрема для роботи в каскадному режимі, а також контроль рівня води у водоймі тощо).
  • Універсальна шафа управління та моніторингу для роботи з додатковими виконавчими пристроями, відео- і фотореєстрацією процесу росту й розвитку рослин.
  • Інтернет-сервіс для віддаленого управління та моніторингу показників системи з єдиним багатомовним інтерфейсом управління.
  • Вбудований модуль віртуальної метеостанції, який дозволяє давати досить точний погодинний прогноз погоди на найближчі 48 годин за замовчуванням з прив’язкою до місцевості, де встановлена система.

Цю професійну систему можна розглядати як альтернативу ізраїльським і американським системам комплексної автоматизації поливу, що заслужила довіру українських сільгоспвиробників.

Основний її споживач – малі та середні сільськогосподарські підприємства, яким недостатньо найпростіших контролерів управління, а використання складних і досить дорогих систем автоматизації поки що поза межами їхніх можливостей. Однак незаперечна перевага цієї системи полягає в тому, що це комплексний продукт, який дозволяє у віддаленому режимі проводити агросупровід – ту необхідність, яка продиктована нинішньою ситуацією, і те, без чого складно обходитися пересічному фермерові для отримання хороших урожаїв на своїх полях.

Дані з системи можна використовувати для підтвердження якості продукції, наприклад для Global G.A.P., але це вже тема наступної статті.

Дмитро ФІЛІПОВ, аспірант кафедри сільськогосподарських машин ТДАТУ ім. Дмитра Моторного, директор ТОВ «Полив-Сервіс»

Контакти:
Компанія “Полив-Сервіс”
+38 (098) 400 80 04
+38 (099) 400 80 04

Більше матеріалів читайте у друкованому номері журналу. Ознайомитися зі змістом видання, а також придбати його ви зможете тут.

Оформити передплату журналу «Садівництво і Виноградарство: Технології та Інновації» можна за телефонами:
+38 (0362) 60 88 21,
Альона Данчук, тел.: +38 097 65 43 126
Анна Панкратенкова, тел. +38 097 75 92 583, reklama.nti@gmail.com
Лариса Товкач, тел.+38 097 968 95 16, sad.nti@ukr.net
Ірина Калюжна, тел.: +38 096 458 76 82, reklama.nti@ukr.net
Ірина Петронюк, тел.: +38 096 49 16 692
або надіслати заявку на e-mail: sad2017@ukr.net

Передплату на журнал можна оформити як через редакцію, так і в будь-якому поштовому відділенні. Передплатний індекс 60218.

Журнал «Садівництво»

Останні статті

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *