Проєктування горіхових садів і систем краплинного зрошення: переваги та можливості

 Проєктування горіхових садів і систем краплинного зрошення: переваги та можливості

Економічна перспективність горіхівництва і висока споживча цінність продукції спонукають цікавитися цією справою щоразу більшу кількість тих, хто прагне налагодити прибутковий бізнес. Проте кожному, хто має намір займатися горіховим бізнесом, варто передусім чітко визначити алгоритм дій у напрямку розвитку цієї справи. Про особливості проєктування горіхових садів нашому виданню розповідає директор компанії «Проектно-технологічне бюро» Сергій РЯБКОВ. Ця компанія багато років поспіль успішно займається проєктуванням садів, ягідників, виноградників, розробленням проєктів систем зрошення та будівництвом систем краплинного зрошення і забезпечує цілий комплекс послуг у цій сфері. Тож з огляду на свій багаторічний досвід керівник компанії дає актуальні поради горіхівникам-початківцям.

ПРОЄКТУВАННЯ ВБЕРЕЖЕ ВІД ПОМИЛОК

Кожному, хто вирішив зайнятися горіхівництвом, варто розуміти, що правильне проєктування горіхового саду важливе принаймні з декількох причин. Передусім лише за умови наявності проєктної документації можна претендувати на отримання дотації за державною Програмою підтримки розвитку садівництва, виноградарства і хмелярства. За цією програмою горіхівники можуть отримати відшкодування до 80% вартості садивного матеріалу; до 50% вартості влаштування систем краплинного зрошення багаторічних насаджень; до 50% вартості будівництва шпалери для багаторічних насаджень.

Проєктні рішення, які, як правило, узгоджуються із замовником (виробником), дозволяють не припускатися помилок на початкових етапах робіт, а саме вибору ділянки, підготовки ґрунту, визначення сортового складу насаджень та підбору садивного матеріалу і т. д.
Вибір земельної ділянки під багаторічні насадження. Під час вибору земельної ділянки варто пам’ятати вимоги культур до умов зовнішнього середовища – зони розміщення насаджень, експозиції ділянки, кліматичних та ґрунтових показників.

Також важливим є питання наявності документів, що підтверджують право на володіння земельною ділянкою чи довготерміновий – до 49 років – договір оренди ділянки або ін. Обстеження ґрунту на ділянці під багаторічні насадження. Аналіз ґрунту дозволить оцінити,
наскільки він оптимальний саме для обраної культури.

Врахувати потрібно вміст гумусу, основних елементів мінерального живлення, гідролізованого азоту, рН, гідролітичну кислотність ґрунту, його гранулометричний
склад та інші важливі показники. Слід також звернути увагу на такий показник, як глибина залягання ґрунтових вод і їхній біохімічний склад.

Оцінка ділянки щодо наявності комунікацій. Коли ділянку підібрано, важливо звернути увагу на ті підземні й наземні комунікації, які там є. Адже згодом їхня наявність може стати перешкодою для роботи. Скажімо, під лініями електропередач заборонено (та й небезпечно для життя людей) садити багаторічні насадження. Робити це можна лише після погодження з власниками мереж.

Оцінювання водозабезпечення ділянки. Найкраще, коли поряд є відкриті водойми – річка, озеро, водосховище. За відсутності таких можна використовувати підземні води. Проте попередньо варто оцінити підземні водоносні горизонти, оскільки за іншими вимогами ділянка може бути оптимальною, а відсутність достатньої кількості води згодом призведе до значних проблем. Пошук якісного садивного матеріалу. Закладаючи горіховий сад, потрібно обирати тільки ті сорти, які внесені до Державного реєстру. За цієї умови горіхівники згодом можуть розраховувати на державну підтримку.

Наразі садивний матеріал грецького горіха можна придбати у 17 українських розсадниках, саджанці фундука – у 16.

ВОЛОСЬКИЙ ГОРІХ І ФУНДУК: ОБИРАЄМО ОПТИМАЛЬНІ УМОВИ

Горіхівництво – справа, яка потребує не лише попередньої детальної оцінки низки факторів, які визначають її успіх, а й глибоких знань про особливості вирощування цієї культури. Щоб обрати оптимальні умови для промислового вирощування волоського горіха та фундука, важливо врахувати, що горіхи – це слабо зимостійка культура, яка
часто страждає від підмерзання, а весняні заморозки можуть стати фатальними для майбутнього врожаю. Оптимальною для вирощування волоського горіха є середньорічна температура в межах 8–10 градусів, а середньомісячна температура найтеплішого місяця
– не нижча ніж 20 градусів. Проте практика останніх років показала, що горіхоплідні можна успішно культивувати й за нижчих температурних показників за умови дотримання належних агротехнічних вимог. Ще одна бажана умова – період без заморозків близько 200 днів упродовж року. Річна кількість атмосферних опадів повинна становити не менше ніж 600 мм. Найкраща ділянка – рівнинна. Якщо з горбистими чи пологими схилами – експозиція має бути південною чи південно-західною, допускається також і західна.

Оптимальні типи ґрунтів – чорноземи, темно-каштанові, типові лісові ґрунти з високим вмістом гумусу; показник рН – нейтральний або слаболужний. Глибина залягання ґрунтових вод допускається на рівні 2–2,5 м.

Щодо фундука, то його варто і можливо вирощувати в умовах помірної кліматичної зони. Ця культура найкраще росте на добре освітлених рівнинних ділянках, на горбистих і пологих добре провітрюваних схилах.

Оптимальні типи ґрунтів – дреновані родючі звичайні та деградовані чорноземи, сірі лісові суглинкові, темно-каштанові ґрунти, південні чорноземи. Показник рН допустимий у межах 5,5–7,5. Глибина залягання ґрунтових вод повинна становити 1,5–2 м. Річна сума атмосферних опадів повинна бути не меншою ніж 600 мм.

КРАПЛИННЕ ЗРОШЕННЯ – ЗРУЧНО ТА ЕКОНОМНО

Достатній і своєчасний полив – один із найважливіших факторів росту та плодоношення багаторічних культур. Тому варто зважити на те, що оптимальний полив горіхових насаджень повинен відповідати низці вимог. Передусім вода має досягати потрібної глибини й розподілятися максимально рівномірно на всій площі насаджень в активному кореневмісному шарі ґрунту. При цьому важливо не зруйнувати структуру ґрунту та уникнути заболочення чи ерозії поверхні. Особливості поливу також залежать від низки інших факторів: схеми розміщення насаджень, типу ґрунту, кліматичної зони тощо. Глибину зволоження ґрунту визначає розміщення основної маси кореневої системи.

Сучасні способи поливу повинні бути механізованими й автоматизованими, аби до максимуму скоротити затрати ручної праці та економно використовувати водні ресурси. Згаданим вимогам відповідає саме краплинне зрошення, яке найбільш оптимальне для горіхових насаджень.

Краплинне зрошення має низку переваг, серед яких варто передусім виокремити можливість проведення поливу водночас з іншими агротехнічними заходами, зокрема внесенням добрив (фертигація).

Системи краплинного поливу дуже зручні в процесі експлуатації, адже управління ними можна здійснювати віддалено – з власного смартфону чи іншого ґаджета. Система краплинного зрошення дає змогу суттєво економити воду: її використання зменшується у 2–5 разів. Відповідно, вдається зекономити й енергоресурс, а також добрива, які вносяться локально під час поливу. За дослідженнями – економія добрив становить до 50% від загальної кількості.

Ще одна беззаперечна перевага системи краплинного поливу – рівномірний розподіл води на площі зрошення. При цьому на поверхні не спостерігається стоку води і водної ерозії. Краплинне зрошення можна застосовувати навіть на пересічній місцевості та на ділянках зі складним рельєфом.

Фахівці довели, що застосування краплинного зрошення спонукає до підвищення врожайності горіхоплідних культур на 25–50% і значно поліпшує якість продукції. Тому зупинити свій вибір варто саме на таких системах поливу. Враховуючи всі фактори для забезпечення оптимальних поливів насаджень, горіхівникам-початківцям варто обов’язково зважити на поради фахівців та скористатись їхньою допомогою.

Авторка: Марина Степанюк

ДП “Проектно-технологічне бюро” ІВПІМ НААН
Вул, Васильківська, 37, Київ, 03022
PTB.ORG.UA, SRABKOV@GMAIL.COM
ТЕЛ./ФАКС: (044) 492 90 74
МОБ.: (050) 358 98 29, (097) 728 53 65

Оформити передплату журналу «Садівництво і Виноградарство: Технології та Інновації» можна за телефонами:
+38 (0362) 60 88 21,
Альона Данчук, тел.: +38 097 65 43 126
Анна Панкратенкова, тел. +38 097 75 92 583, reklama.nti@gmail.com
Лариса Товкач, тел.+38 097 968 95 16, sad.nti@ukr.net
Ірина Калюжна, тел.: +38 096 458 76 82, reklama.nti@ukr.net
Ірина Петронюк, тел.: +38 096 49 16 692
або надіслати заявку на e-mail: sad2017@ukr.net

Передплату на журнал можна оформити як через редакцію, так і в будь-якому поштовому відділенні. Передплатний індекс 60218.

Журнал «Садівництво»

Останні статті

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *