«Садівництво та Овочівництво. Т.І.»: перший журналу в 2023 році невдовзі вийде друком

 «Садівництво та Овочівництво. Т.І.»: перший журналу в 2023 році невдовзі вийде друком

Закінчується робота над підготовкою до друку першого в 2023 році випуску спеціалізованого журналу «Садівництво та Овочівництво. Технології та Інновації», в якому є всі напрямки садівництва, враховуючи горіхівництво, а віднедавна ще й овочівництво. Як завжди, читачів журналу чекає безліч ексклюзивної та актуальної інформації, яка в подальшому забезпечить не лише успішний урожай, але і розвиток власного бізнесу та пошуку нових партнерів.

Розпочинає новий випуск журналу «Садівництво та Овочівництво. Технології та Інновації» & «Горішник» пострепортаж з однієї з ключових подій ягідного сектору України – VI Міжнародної благодійної науково-практичної конференції «Ягідництво і переробка в умовах воєнного стану: вчимося перемагати!», яка з неймовірно великим успіхом відбулася 16–17 лютого в Рівному. Захід, участь у якому взяли понад 300 ягідівників, організувала медіагрупа «Технології та Інновації». Як пройшов захід, які ключові питання обговорювалися, які проблеми та виклики чекають фермерів у сезоні 2023 року та не лише, читайте на сторінках журналу.

Особливості реалізації плодово-ягідної продукції 2022 року підтвердили думку, що виробникам потрібно максимально орієнтуватися на експорт і розвивати заморожування та переробку ягід і фруктів. Тому під час конференції «Ягідництво і переробка в умовах воєнного стану: вчимося перемагати!» відбулася дискусійна панель «Заморожування та інші види переробки ягід: досвід практиків. Експорт. Робота в реаліях воєнного стану», яка відбулася в межах II Всеукраїнського Конгресу із заморожування, переробки та холодної логістики. Учасники заходуобговорювали те, як досягнути поставлених цілей, вирішити проблеми та виклики, які трапляються на шляху переробників, а також особливості реалізації продукції, експорту та роботи в умовах воєнного стану.

Також у новому номері журналу «Садівництво та Овочівництво. Технології та Інновації» & «Горішник» буде опублікований репортаж із міжнародної виставки Fruit Logistica, яка відбулася 8-10 лютого в німецькому Берліні.

Про те, як вирощувати в умовах спекотного клімату півдня України якісні товарні яблука, які можуть успішно конкурувати на лише на внутрішньому ринку, а й на зовнішньому, розповів Станіслав Лебідкін – засновник і директор компанії «Інтеп» з Криворізького району Дніпропетровщини, яка на площі майже 100 гектарів вирощує яблука та черешню.

Особливість черешневого сектору України 2022 року полягала в тому, що на ринку через тимчасову окупацію була відсутня мелітопольська черешня. Аби зменшити дефіцит на ринку, багато виробників почали розвивати цей напрямок і висаджувати черешневі сади. Про те, як доглядати за черешневим садом протягом року, які добрива та засоби захисту рослин потрібно використовувати задля збереження якісного врожаю, читачам журналу «Садівництво та Овочівництво. Т.І.» розповів головний агроном компанії «Декор Агро» з Полтавщини, яка має досвід вирощування черешні.

Власне, питання догляду та живлення саду – актуальне завжди. Тому читайте на сторінках журналу про новітні препарати для захисту зерняткових, кісточкових, а також горіхів, які пропонує компанія «Сингента».

Про те, як спеціальні добрива допомагають пом’якшити вплив стресових чинників та повністю розкрити потенціал рослини, розповіли фахівці компанії «ПЛАНТА ГРУПП», яка уже 10 років впроваджує на ринку України спеціальні добрива ТМ Meristem (Валенсія, Іспанія).

Окрім живлення та захисту насаджень, важливо і правильно проводити всі процеси догляду за насадженням. Про техніку, необхідну для організації фундукового бізнесу, розповіли фахівці компанії «ЄФТ Плюс». Окрім того, якісний фундуковий сад починається із оцінювання можливості створення плантації, підготовки землі та вибору якісного садивного матеріалу тощо. Про те, як реалізувати ці та інші кроки, розповіли представники компанії Corylus Est, яку в Україні представляє «ЄФТ Плюс».

Горіхівництво – той напрямок українського та світового садівництва, який активно розвивається в року в рік. Тому читайте в новому випуску журналу «Горішник» про те, як вирощувати фундук із перспективою виходу на експортний ринок з досвіду корпорації «Галс Агро». Зокрема, агроном компанії розповів, на що варто звертати увагу на початку горіхового бізнесу, а також як доглядати за садом та успішно розвивати бізнес.

Особливість вирощування горіхових садів полягає в тому, що це багаторічні насадження, які будуть давати врожай не одному поколінню садівників. Тому важливо не лише правильно закласти сад, а й правильно його вирощувати. Секретами технології вирощування якісного фундука, особливостями догляду й обрізки з читачами журналу «Горішник» поділився керівник ФГ «Горіх Полісся», яке на площі 77 гектарів вирощує фундук.

Не оминула редакція журналу «Садівництво та Овочівництво Т.І.» тему виноградарства. Тому читайте на сторінках нового випуску про перспективи розвитку та поради у вирощуванні столового винограду від засновниці успішного підприємства «ВІН’С», що на Одещині.

Картопля – одна з найпопулярніших овочевих культур, яку споживає чи не кожен українець, тому вирощувати її зараз – як ніколи актуально. Зокрема, таким шляхом пішла компанія «ІМПАК» з Житомирщини, яка на 400 гектарах вирощує картоплю та реалізовує її під ТМ «Овочиста». Про досвід вирощування картоплі на підприємстві «ІМПАК», а також післязбиральну обробку врожаю й особливості його реалізації читайте на сторінках журналу.

Які особливості вирощування помідорів і перців у теплицях? Читайте про досвід фермерського господарства «Мир Вам», яке працює на Миколаївщині пропри часті обстріли ворожими ракетами.

Які тенденції пануватимуть на овочевому ринку в сезоні 2023 року? Детальніше про це, а також про популярні овочеві культури та сорти журналу «Садівництво та Овочівництво. Т.І.» розповіли представники компанії «Енза Заден Україна».

Ексклюзив номера – вирощування органічного гриба шиїтаке у ФГ «Натур Грін», що на Закарпатті. Компанія в четвертий рік поспіль вирощує гриби на органічному субстраті власного приготування, а також експортує 95 % своєї продукції до європейських країн – Німеччини, Бельгії, Нідерландів.

Неодмінна частина номера – наукові статті від провідних фахівців у галузі садівництва, горіхівництва, виноградарства та овочівництва. Як організувати якісне запилення в саду, розповів науковець Уманського національного університету садівництва МОН України Андрій ЧАПЛОУЦЬКИЙ.

Про особливості захисту багаторічних насаджень України від основних шкідників навесні 2023 року читайте в статті Юрія ЯНОВСЬКОГО – доктора сільськогосподарських наук, професора кафедри захисту і карантину рослин Уманського національного університету садівництва МОН України.

Також на сторінках нового випуску журналу «Садівництво та Овочівництво. Т.І.» читайте продовження статті про розсадну цибулю як перспективну овочеву культуру для сезону 2023. ЇЇ автор – кандидат біологічних наук, фахівець із підрозділу насіння овочів компанії «Байєр–Україна» Віктор ВАСІН.

Робімо садівничий бізнес успішним разом!

Нагадаємо, на період воєнного часу всі охочі мають змогу безкоштовно почитати журнал в електронному форматі, тому попередній і новий випуски журналу «Садівництво та Овочівництво. Т.І.» у форматі PDF можна завантажити тут.

Оформити передплату, придбати друкований випуск журналу або купити видання, видані впродовж минулих років, звертайтеся:

Надія Ящук, директор проєкту, тел. +38 068 568 58 22, rnadia@ukr.net

Лариса Товкач, +38 097 968 95 16, sad.nti@ukr.net

Анна Панкратенкова, +38 097 759 25 83, +38 095 607 09 04, reklama.nti@gmail.com

Ірина Петронюк, +38 096 49 16 692, oksana.buh.ti@gmail.com

Медіагрупа «Технології та Інновації» пропонує розміщення новин та інформації про компанії на електронних та друкованих ресурсах. Якщо ви хочете, щоб у наступному номері журналу ми написали саме про ваше господарство або підприємство, про досвід – ваш чи ваших клієнтів, про впроваджені новітні технології та передові рішення, – ми з радістю напишемо і опублікуємо статті та новини в журналах і на сайтах «Ягідник» і «Садівництво і Овочівництво. Т.І.».

Журнал «Садівництво»

Останні статті

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *