Українське ягідництво в умовах воєнного стану

 Українське ягідництво в умовах воєнного стану

Результати міжнародної благодійної конференції для ягідівників (16–17 лютого, Рівне-Житомир)

VI Міжнародна Благодійна науково-практична конференція «Ягідництво і переробка в умовах воєнного стану: вчимося перемагати!» з неймовірно великим успіхом відбулася 16–17 лютого в Рівному, в готельно-ресторанному комплексі «Айвенго». Конференція зібрала близько 300 ягідівників з усієї України, а також представників відомих компаній із Польщі. У програмі конференції – виступи експертів, обговорення за круглим столом. Також вразила кількість експонентів, які взяли участь у виставці обладнання, техніки й технологій для галузі ягідництва, – близько 40! Тут же охочі могли скуштувати продукцію українських виробників, виготовлену з ягід: вина, соки, сублімовані дропси, джеми, пастилу, мармелад, а також сири. Вдруге під час конференції відбувся Всеукраїнський конгрес із заморожування, переробки та холодної логістики ягід.

– Не можу передати словами, які ми раді, що ви приїхали в Рівне, щоб взяти участь у ще од- ній нашій благодійній міжнародній науково-практичній конференції. Починаючи з 2016 року, медіагрупа «Технології та Інновації» організувала вже понад 30 конференцій, у яких взяли участь близько 10 тисяч людей! Кожного разу наші заходи відвідує все більше учасників, зокрема і з-за кордону. Сьогодні ж на конференції зібралося близько 300 учасників – і фермери, і виробники замороженої продукції, і власники розсадників, і представники технологічних компаній, – зазначила у вітальному слові співзасновниця медіагрупи «Технології та Інновації» Катерина КОНЄВА.

Гарної роботи і спокійного, продуктивного дня побажала учасникам конференції співзасновниця, директорка медіагрупи «Технології та Інновації» Надія ЯЩУК.

Катерина Конєва та Надія Ящук, співзасновниці медіагрупи «Технології та Інновації»

Директорка департаменту агропромислового розвитку Рівненської військової адміністрації Надія ПЕРЕХОДЬКО, вітаючи учасників масштабного заходу, зазначила, що впродовж останніх років у Рівненській області з’являються нові суб’єкти господарювання в галузі садівництва та ягідництва:

– Хочу зазначити, що з вересня, коли ми з вами попереднього разу зустрічалися під час конференції «Садівництво, ягідництво, овочівництво в умовах воєнного стану: вчимося перемагати!», викликів для аграріїв, зокрема і для ягідівників, через воєнний час, на жаль, побільшало. Передусім маю на увазі забезпеченість суб’єктів господарювання енергоресурсами. Тому сьогодні аграрна галузь потребує підтримки не тільки від державного, а й від місцевих бюджетів. Важливо, що в 2023 році будуть і надалі працюватимуть програма «Доступні кредити 5–7–9 %», а також грантова програма з розвитку садів і теплиць, – розповіла Надія Переходько.

Співзасновниця медіагрупи «Технології та Інновації» Катерина Конєва та директорка департаменту агропромислового
розвитку Рівненської військової адміністрації Надія Переходько

ЯГІДНИЦТВО В УМОВАХ ВОЄННОГО СТАНУ. В ПОЛІ ЗОРУ – ТЕХНОЛОГІЇ

Конференцію відкрила дискусійна панель «Ягідництво в умовах воєнного стану: продажі на внутрішньому ринку й на експорт». У ній взяли участь Ігор НІЦКЕВИЧ («Нікдарія»), Дмитро ГОНЧАРУК («Фруктовий сад АТ»), Олена ВОРОБЙОВА («Грасс Авеню»), Руслан МАЗУРЕВИЧ. Учасники дискусійної панелі обговорили такі питання, як державна підтримка, гранти, кредитування та інші шляхи підтримки аграрного сектору; якість продукції; сертифікація та експорт; цінова політика; вплив собівартості ягід на доходи та ін.

Представники компанії INSORTEX із партнерами біля стенду

Так, Дмитро Гончарук звернув увагу на рентабельність лохинового бізнесу, провівши у своїй компанії «Фруктовий сад АТ» цікаве дослідження:

– Багато ягідівників на початку війни говорили про те, що ринок лохини «помер на декілька років» через сильне зниження попиту та ціну на ягоду. Адже цільовий клієнт – матері з дітьми – виїхали за кордон. 2022 рік був важкий в аспекті продажу – пропозиція переважала попит, що сильно вплинуло на ціну ягоди, і це відбило бажання в багатьох фермерів садити нові плантації та розширювати існуючі. Ми в кінці сезону вирішили дослідити, наскільки рентабельно займатись цим бізнесом у нинішніх умовах. Ми підрахували, що середня ціна продажу свіжої ягоди в нашому господарстві становила 92 грн/ кг завдяки тому, що ми старалися працювати не лише із свіжим ринком (перекупами), а й безпосередньо з кінцевим споживачем. Також ми вирішили порахувати собівартість вирощування ягоди (за цінами на матеріали вже нового сезону), врахували абсолютно все: вартість роботи, пального, добрив тощо. Після цього ми проаналізували різницю між собівартістю вирощування 1 кг ягоди, залежно від врожайності, і між ціною на продаж, і виявили закономірність: дуже важливо мати хорошу врожайність з куща. Ми досліджували різні показники врожайності. Коли припускали, що середня врожайність – 3 кг з куща, то собівартість вирощування 1 кг ягід виходила приблизно 65 грн. Тобто фактично ми отримали 27 грн із кілограма прибутку. Якщо врожайність 4,5– 5 кг із куща, собівартість виробництва 1 кг ягід виходить приблизно 50 грн. Враховуючи нашу середню ціну 92 грн/кг, виходить, що ми заробили майже 100 %. Тому навіть при низьких цінах це досить прибутковий бізнес. Якщо раніше можна було говорити про рентабельність лохинового бізнесу, навіть збираючи 2–2,5 кг з куща, то за нинішніх умов мінімальна врожайність із плантації лохини має бути 3 кг із куща. Тому незважаючи на війну та всі складнощі, якщо правильно організувати роботу з догляду за насадженнями, то більшість культур буде рентабельною.

Перспективи розвитку українського ягідництва в 2023 році в умовах воєнного стану на початку конференції окреслив президент Української Плодоовочевої Асоціації Тарас БАШТАННИК, який висловив прогнози, проаналізував ціни, експортну ситуацію. Нові сорти лохини презентували представниця компанії FALL CREEK в Україні, Головного технологічного партнера конференції, Жанна МАТВІЄНКО та менеджер з агрономічної підтримки виробників Марчін ВЕРЕЩУК. Спікери проаналізували різні сорти лохини за періодом достигання, розміром, щільністю, загальним показником зберігання, смаком тощо.

– Як варіант співпраці з клієнтами ми пропонуємо програму Колекція Fall Creek®. Це нова та проста генетична платформа лохини з доданою вартістю. Мета цієї програми проста: надати виробникам лохини конкурентну перевагу з допомогою сортів спеціальної нової генетики, а також створити гнучку програму, завдяки якій клієнти матимуть можливість залишатися незалежними у вирощуванні та маркетингу цих сортів. Ця програма допомагає виробникам досягнути успіху в вирощуванні цих сортів, забезпечуючи вищий рівень садівничої підтримки й технічної експертизи завдяки накладних досліджень. До цієї програми входять такі сорти, як Арабелла Блю®, Луна Блю®, Лоретто Блю®, Пічі Блю®, а також низка інших для різних кліматичних зон, зокрема з холодним кліматом. Всі вищезазначені сорти селекції Fall Creek є в реєстрі України, – зазначили спікери.

Жанна Матвієнко (FALL CREEK) та Надія Ящук (медіагрупа «Технології та Інновації»)

На початку й у процесі розвитку ягідного бізнесу неодмінно постає питання якості садивного матеріалу та правильного вибору сортів ягідних культур. Цю важливу тему порушив у своєму виступі директор відомого в Україні розсадника in vitro «Долина-Агро» Олег БАЗЮК, серед іншого звернувши увагу на захворювання лохини:

– Критичним є розповсюдження певних форм раку, антракнозу, фітофторозу, поява особливо небезпечних бактеріальних захворювань. Питання захворювань постає все більше у зв’язку з неконтрольованим імпортом та безвідповідальним розмноженням садивного матеріалу.

Василь Бондаровський, Артур Сіжук («Біохім Агро»), Руслан Ловничий («ЄФТ ПЛЮС»), Олександр Пелих («ПрофПолив»)

Про асортимент садивного матеріалу ягідних культур для органічних та конвенційних технологій розповів директор компанії «ФруТек» Сергій ЗМІЙЧУК, який зробив ще й огляд найбільш перспективних та нових сортів лохини, суниці садової, малини, порічок, аґрусу, жимолості, ожини. Про успіхи в польській селекції малини та ожини учасникам конференції розповіла представниця польського розсадника Niwa та компанії Dr.Berry Sp.z o.o. Агнешка ОЖЕЛ. Спікерка проаналізувала особливості сортів Delniwa, HUSARIA, Glorniwa тощо, а також звернула увагу на жовті й чорні сорти малини.

Саджанці, субстрати, касети для розсади та горщики для різних культур на технологічній виставці, що тривала паралельно з пленарним засіданням, презентувала волинська компанія «Кліома-Сервіс». Основний напрям роботи підприємства – вирощування саджанців малини, лохини, суниці садової елітних сертифікованих сортів, а також ягід – малини, порічки, смородини та суниці садової. У сезоні 2022 року компанія почала вирощувати ще й овочі. Компанія «Кліома Сервіс» презентувала новинки 2023 року – субстрати лінійок GROWING BAG та OPEN BAG.

– Поживні суміші OPEN BAG використовують для вирощування лохини. Їхня основа – верховий торф середньої фракції, до якого додано комплекс поживних речовин. Кислотність суміші – 3,5– 4,5 pH. Реалізують їх у пакетах по 100 л. Прикметно, що висаджувати саджанці лохини можна безпосередньо у мішки з субстратом, де вони можуть перебувати протягом усього періоду росту. Такий пакет – вигідне рішення, оскільки вирощувати ягоди у ньому не лише зручно, а й економно: додатково купувати контейнер не потрібно. Субстрати лінійки GROWING BAG ємністю 45 л підходять для більшості культур – ягід, квітів, овочів. До складу субстрату входить верховий торф дрібної та середньої фракцій, суміш макро- та мікроелементів. Кислотність суміші – 5,5–6,5 pH. Реалізують її в пакетах по 45 л, – розповіла менеджерка з продажу компанії «Кліома-Сервіс» Олена КЛИМЧУК.

Олена Климчук, Марія Ройко («Кліома Сервіс»), Надія Ящук (медіагрупа «Технології та Інновації»), Ірина Павлова

Не менш актуальна тема захисту та живлення ягідних культур, адже кожен сезон приносить певні проблеми, з якими фермери мають бути готові боротися. Так, про ефективний захист та живлення ягідників говорили представники таких компаній: «Агрітема», «Родоніт Агро», «Біохім Агро», БТУ-ЦЕНТР, «ВІТЕРА УКРАЇНА», «Самміт-Агро Юкрейн», «ЕКООРГАНІК». Слід зазначити, що цьогоріч головний акцент спікери робили на екотехнологіях, надаючи перевагу методам біологічного захисту рослин. Так, зокрема, консультант із садівництва та ягідництва компанії «Агрітема» Олександр БИКОВСЬКИЙ презентував біофунгіциди, біостимулятори та антистресанти для боротьби з абіотичними стресами в рослин, що виникають в умовах кліматичних змін у сільському господарстві.

– Якщо прогнозують спекотні або дощові дні (тижні), ми можемо додати сили рослині і знизити негативний вплив цих стресів: перед стресами внести Інтрасел 1–2 кг/ га + Euro Vive Pure AA (Міх ТЕ) 2– 3 л/га. Одразу після стресу, якщо очікується довготривалий стресовий період, для підтримання рослини в тонусі вносимо раз на 7–10 днів Інтрасел 0,5–1 кг/га + Euro Vive Pure AA (Міх ТЕ) 2–3 л/га; якщо короткочасний стрес, то одразу після нього вносимо Інтрасел 0,5– 2 кг/га + Euro Vive Pure AA (Міх ТЕ) 2–3 л/га. В стресових умовах внесення біостимуляторів допомагає вивести рослину зі стресу, в звичайних умовах – поліпшує ріст і розвиток рослин, в результаті чого збільшується врожай і покращуються якісні показники, – розповів Олександр Биковський.

Компанія «Екоорганік» традиційно бере участь у конференціях для виробників ягід. Цього року продукцію компанії представляли керівники відділів науки та технологій разом з представником у західному регіоні. До уваги відвідувачів заходу були представлені спеціальні добрива для отримання високого врожаю ягідних культур та забезпечення високої якості ягід. Презентували продукти для покращення процесу вкорінення рослин, забезпечення критично важливими мікроелементами та композиції для підвищення продуктивності фотосинтезу, профілактики хвороб рослин. Керівник відділу науки Олександр СТУПЕНКО виступив із презентацією продуктів та схем застосування добрив у технологіях вирощування окремих культур, наголосив на ефективності позакореневого підживлення у підвищенні врожаю, вмісту цукрів, органічних кислот, а також деяких аспектів захисту рослин за допомогою добрив з вмістом фосфору у формі фосфіту. Всі охочі змогли отримати зразки добрив у фасуванні по 100 мл.

Агроном компанії «Біохім Агро» Артур СІЖУК презентував продукти для ягідництва. Компанія «Біохім Агро» завжди оновлює портфоліо цікавими цільовими препаратами для ягідників, також спікер розповів про вже відомі препарати – Huwa San TR50 – потужний дезінфектор, фунгіцид, бактерицид, що застосовується також в органічному виробництві. GiBB 3 – гормональний продукт для збільшення розміру плодів і покращення утворення зав’язі. Головну увагу було зосереджено на CaTs® – Тіосульфаті Кальцію.

– Цей продукт розширює наш інструментарій кальцієвих добрив і дозволяє вирішити багато технологічних завдань завдяки відсутності нітратного азоту та хлору, додає більших можливостей у використанні для усунення дефіциту кальцію. Продукт у рідкій формуляції, чудово підходить як для листового живлення, так і для фертигації. Допомагає покращити якість продукції. При листових внесеннях підсилює фунгіциди завдяки високому вмісту сірки. Також у нашому портфоліо з’являється потужний біологічний фунгіцид Polyversum. В основі цього продукту – Pythium oligandrum, штам M1. Цей препарат має широкий спектр дії на патогенні організми і успішно застосовується на багатьох культурах: ягідних, садових, овочевих, польових тощо. Також суттєвою перевагою препарату є його безпечність і відсутність залишків. Він сертифікований в органічному виробництві, – розповів Артур Сіжук.

Сергій Рябков, Олег Новак («Водовід»), Олександр Левданський («Волинська ягідка»)

Минулий важкий 2022 рік, нестійкі, контрастні погодні умови 2023 року, чергування плюсових та мінусових температур, які спостерігалися під час перезимівлі садових культур, тепла, майже безсніжна зима призвели до певних негативних явищ: кількаразове утворення на талому ґрунті снігового покриву та його сходження, сильне перезволоження ґрунту, сприятливу для грибкових захворювань та шкідників умови, розповідає директор з розвитку компанії «Родоніт Агро» Олег ДУБИНА:

– Ми просуваємо філософію трьох «Е» – екологічно, економічно, ефективно. Ми пропонуємо нашим клієнтам рішення, які і ощадять, і допоможуть ефективно працювати навіть у таких складних умовах. Зараз ми пропонуємо нашим партнерам обробляти свої сади та ягідники найкращим мідним фунгіцидом на ринку – Нордокс 75 Wg, який має одні з найнижчих норм внесення і найвищу концентрацію міді на ринку. Також ми можемо запропонувати нашим клієнтам стимулятори росту (Міра РК) для підвищення засвоєння добрив та приживлюваності саджанців і добрива для корекції дефіциту цинку – ВерноFG тощо. Все це не потребує великих затрат, але допоможе виростити високоякісний урожай.

Комплексні добрива для рослин презентувала компанія «Мінераліс Україна». Один з найбільш популярних продуктів компанії серед садівників і ягідників – біофунгіцид «Цикдокс Про», який допомагає у боротьбі з широким спектром бактеріальних і грибкових захворювань.

На тему ефективного та водночас заощадливого поливу виступила консультантка з технології точного зрошення компанії «Евкаліпт Р» Наталія БЄЛІХІНА. Також учасники конференції дізналися про основні складники для ефективного вирощування лохини від представниці компанії Farmer.ua Ольги ПОВАРКОВОЇ. Зокрема, спікерка акцентувала на комплексному підході при закладанні насаджень лохини та відповіла на багато важливих питань стосовно вибору якісного садивного матеріалу; переваг саджанців, розмножених в культурі in vitro для закладання промислових насаджень лохини; комплексу досліджень, які варто проводити для контролю дефіциту живлення та вчасного виявлення хвороб; переваг листової діагностики та методу ПЛР для виявлення захворювань, проєктування оптимальної системи зрошення.

Олена Воробйова («Грасс Авеню) та Борис Акименко («ФАРМЕР.УА»)

Системи краплинного зрошення для садів та ягідників на конференції презентував директор компанії «Проєктно-технологічне бюро» Сергій РЯБКОВ:

– Від достатнього та своєчасного поливу залежить урожайність садів та ягідників. Тому варто зважити на те, що оптимальний полив насаджень повинен відповідати низці вимог. Передусім вода має досягати потрібної глибини та розподілятися максимально рівномірно на усій площі насаджень в активному кореневмісному шарі ґрунту. Важливо не зруйнувати структуру ґрунту та уникнути заболочення й ерозії поверхні. Сучасний полив повинен бути механізованим та автоматизованим, щоб до максимуму скоротити затрати ручної праці та економно використовувати воду. Згаданим вимогам наразі відповідає саме краплинне зрошення, яке дає змогу суттєво економити воду: її використання зменшується у 2–5 разів. Відповідно, вдається зекономити й енергоресурс, а також добрива, які вносяться локально в процесі поливу. Як свідчать дослідження, зекономити вдається до 50 % добрив.

УСПІШНИЙ ДОСВІД ВИРОЩУВАННЯ ЯГІДНИХ КУЛЬТУР ВІД ФЕРМЕРСЬКИХ ГОСПОДАРСТВ І КОМПАНІЙ

Конференцію відвідали керівники і головні агрономи ягідних господарств з усієї України. Більшості із них вдалося побудувати успішний бізнес із вирощування лохини, суниці садової, малини, нішевих культур та розвивати його далі. Серед них – «Ягідне МС», СВК «Ягідки», «Бетек», СОК «Ягідний рай», СФГ «Юлія» тощо. Цікаво, що серед учасників цього разу було дуже багато нових компаній, які вперше побували на цьому заході. Це «Агрочас», «Пилиповицьке фермерське господарство», «Подільський колос», «Гарберрі», «Рови Агро», «Оріент Вей», «Мінераліс Україна», Frios, Vital Plast, «Ферма в смартфоні», «Волинська ягідка», «Ягоди Закарпаття», «Агроягода», «Агроресурс трейдінг» тощо. Вперше конференцію відвідала ГС «Холодильна асоціація України», голова якої, Сергій АНАШКІН, виступив із вітальним словом на початку Конгресу із заморожування, переробки та холодної логістики.

Денис Ковальчук, Павло Демченко, Ганна Ткачук («Макіта Україна»)

Тематична палітра конференції–2023 була надзвичайно широкою: спікери ділилися власним унікальним досвідом вирощування лохини, суниці садової, малини, а також смородини, ожини, кизилу і жимолості. Так, заступник директора з наукової роботи, селекціонер Інституту садівництва НААН України Олександр ЯРЕЩЕНКО у своєму виступі відповів на питання, чи варто ягідівникам сьогодні вирощувати смородину, а також розповів про нові сорти, виклики ринку і потенціал цієї популярної культури. Засновник компанії «Ягоди Волині» Віталій ІШМУРАТ розповів про те, як створити стабільний та успішний ягідний кластер, а також про переваги й недоліки роботи в форматі ягідного кластера.

Олександр Ступенко («ЕКООРГАНІК»)

Практичні поради для органічного бізнесу з власного досвіду дав представник польської компанії Polska Borowka Павел ВАВРИЩУК. Ексклюзивним досвідом вирощування органічної малини також поділився головний агроном компанії «Дедденс Агро» Дмитро БРИЦОВ. Він звернув увагу на вибір ділянки, посадкового матеріалу, підготовку ґрунту, а також на захист та живлення органічного малинника. Сучасну технологію вирощування суниці садової на столах, у блокових тунелях, презентувала міжнародний експерт з вирощування ягід, агроном-консультанта Ганна ЛУЦЬКО. Серед перспектив вирощування суниці садової в блокових тунелях на столах спікерка назвала високу врожайність (понад 50 т/га або понад 1 кг з куща), високу якість зібраної продукції, високий вихід ягід першого класу (90 %), екологічність продукції, високу ціну на ягоду тощо. Виступ агронома-консультанта Ірини КОБРИНЕЦЬ викликав багато емоцій в учасників, адже був присвячений роботі над помилками, яких садівники і ягідівники припускаються в догляді за рослинами. А таких, як з’ясувалося, безліч. (В повному обсязі виступ буде опублікований у журналі «Ягідник» – ред.)

Співзасновниця ініціативи «Ягідна сторона життя» Ірина БАРЗО акцентувала на тому, як зменшити відсоток ручної праці у полі. Для цього, за словами Ірина Барзо, не потрібно економити на основних засобах та матеріалах, а треба створити умови для чистого поля та максимально механізувати та автоматизувати процеси роботи в полі. Спікерка презентувала апробоване рішення – індивідуальний електричний транспортний засіб, призначений для полегшення та підвищення продуктивності праці і якості продукції при вирощуванні суниці, спаржі та інших культур – СЕМ 1.

Дмитро Ільченко, Наталія Зеленська (Elifab Solutions) та Андрій Марущак (Van Dijk Technieks)

Досвідом успішної переробки лохини на джеми, пастилу, мармелад, вина, глінтвейни, бренді поділилася засновниця ФГ «Ягідна Поляна» Юлія ГОРБАТЮК. Емоційним був виступ засновників TM FAMBERRY Сергія та Наталії ОЛЬШАНСЬКИХ, які створили унікальний бізнес на базі не надто розповсюдженої культури – кизилу. Із 2013 року власники компанії вирощують найбільший у Європі органічний кизиловий cад. На превеликий жаль, дітище Ольшанських, кизиловий сад, зараз перебуває в окупації, і врожай минулого року їм зібрати не вдалося. Війна забрала в Ольшанських найдорожчу людину – їхнього сина. Тим не менше, родина вірить у Перемогу і зараз займається спорудженням та оснащенням власного переробного комплексу в Запоріжжі, щоб уже на своєму виробництві Асортимент продукції, яку змогли привезти на виставку в Рівне подружжя Ольшанських, величезний: це і соки, і компоти, і пюре, джеми, соуси, сублімовані кизилові дропси, пастила, чаї, кизиловий порошок тощо. Присутні в залі гаряче підтримали оплесками родину Ольшанських і побажали їм успіху в нелегкій справі, яка стала сенсом їхнього життя. (Статтю про ягідний бізнес родини Ольшанських читайте в журналі «Ягідник» – авт.)

Спікери та партнери конференції, ділячись враженнями про захід, зазначали, що надзвичайно важливо проводити такі заходи для фермерів, адже це можливість не лише поділитися власним досвідом, а й отримати нові знання.

– Зима – найбільш вдалий час для набуття нового досвіду, знайомств і пошуку нових друзів, адже в інші пори року це робити складно через зайнятість у полі. На таких заходах ми надихаємося на нові ідеї та отримуємо нові знання. Так, додому їдемо з повністю списаними блокнотами і вже знаємо, що будемо робити найближчим часом. На конференціях, організованих медіагрупою «Технології та Інновації», панує така атмосфера, що люди не конкурують між собою, а навпаки – хочуть допомогти. І це ще більше надихає на роботу та заняття улюбленою справою. Ми з нетерпінням чекаємо вже наступної зустрічі, бо я знаю, що тоді в нас буде ще більше питань, на які ми обов’язково отримаємо відповіді, – зазначив член кооперативу «Ягідний рай» Микола ОСТРОВСЬКИЙ.

Рік у рік конференції медіагрупи «Технології та Інновації» відвідує засновник ФГ «Шанс» із Львівщини Григорій ШАМБОРОВСЬКИЙ, який вирощує жимолость, обліпиху, фундук та має в планах закласти плантацію лохини та смородини. За його словами, він приїжджає на конференції по нові знання, перейняти досвід у колі професійних людей.

Наталія Бєліхіна, Володимир Остапенко, Владислав Разкевич («Евкаліпт Р»), Олексій Гладишев («Левада Трейс»)

Конференція «Ягідництво і переробка в умовах воєнно- го стану: вчимося перемагати!» зібрала майже 40 компаній-партнерів. Передові технології, обладнання для ягідництва тощо представили компанії Fall Creek, «ЄФТ ПЛЮС», «Біохім Агро», Посольство Королівства Нідерландів в Україні, «Водовід», «Сучасні холодильні технології», «Самміт-Агро Юкрейн», «Ван Дайк Технікс», «4 стихії», «СмартАгро», «Росана», Elifab solutions SL, «Алфаінтерпласт», VitalPlast, Petruzalek, «МАС Сістемз», «ФАРМЕР.УА», Delta Farmers Irrigation, «Макіта Україна», «Фруктовий сад АТ», «Агрітема», «Родоніт Агро», «Вітера Україна», «Інсортекс», «Евкаліпт Р», «Долина Агро», «Екоорганік», «НОВОСАД», ТОВ «Інсолар-Холод», «Ягідна сторона життя», «ПрофПолив», RMC, «Ягідна ферма IF Berry», «Орієнт Вей», UNI-MASZ H.M. Juszczuk Sp. У ролі фудпартнерів презентували свою продукцію та надавали її для дегустації виробники: Hobanwine, Shikarden, «Ягідна поляна», «Вітамін 2015», «Гощанська долина сиру», TM FAMBERRY. Конференція відбулася за підтримки Посольства Королівства Нідерландів в Україні, Головного Ділового партнера заходу.

КОНГРЕС ІЗ ЗАМОРОЖУВАННЯ, ПЕРЕРОБКИ ТА ХОЛОДНОЇ ЛОГІСТИКИ

Паралельно з конференцією, присвяченою вирощуванню та переробці ягідних культур, в іншій залі готельно-ресторанного комплексу «Айвенго» відбувся II Всеукраїнський Конгрес із заморожування, переробки та холодної логістики, учасники якого обговорили те, як розвивається ринок заморожених ягід та як зміняться його вектори в сезоні–2023, як успішно експортувати заморожену продукцію, як обрати холодильне обладнання, як організувати роботу заморожувальних підприємств у період війни і віялових відключень електроенергії тощо. Конгрес уже вдруге зібрав ягідівників та представників заморожувальних і переробних компаній.

На початку заморожувального конгресу відбулася дискусійна панель «Заморожування та інші види переробки ягід: досвід практиків. Експорт. Робота в реаліях воєнного стану». Учасники дискусійної панелі обговорили питання щодо збуту замороженої ягоди, прогноз цін на цей рік, експорт тощо. В дискусійній панелі взяли участь Андрій ЛОМЕЙКО («Смілянська ходня»), Ірина ПАВЛЕНКО («Фрау Марта»), Сергій СУХИНА («Артика плюс»), Олена ВОРОБЙОВА («Грасс Авеню»), Олексій ГЛАДИШЕВ (Levada Trace), Костянтин КУЗЬМЕНКО («Фруктона ВН»). Детальну статтю за результатами дискусійної панелі читайте на с. 8.

Тетяна Домбровська («Фруктовий сад АТ») та Надія Ящук (медіагрупа «Технології та Інновації»)

Оговтатися після повномасштабного вторгнення виробникам допомогла аксіома про те, що битви виграє військо, а війну – економіка, зазначив керівник компанії «Фруктона-ВН» Костянтин КУЗЬМЕНКО. З огляду на необхідність забезпечувати безперебійну роботу устаткування, на підприємстві сформували так звані бригади швидкого реагування, які в короткий час могли вирішити технічні і технологічні питання щодо холодопостачання.

– На підприємстві на той час зберігалося близько 600 тонн замороженої продукції наших клієнтів, і ми не могли допустити втрат, бо це вплинуло б не лише на прибуток, а й на нашу репутацію. Тож ще торік у березні вирішили встановити додаткове джерело живлення – потужний генератор, завдяки якому могли підтримувати технологічні процеси. У таких умовах був дуже важливим цілодобовий нагляд за роботою устаткування. Адже ми розуміємо, що термін життя ягоди короткий, і з нею потрібно працювати оперативно, – зауважує Костянтин Кузьменко.

Довготривале зберігання ягід потребує своєчасного і якісного охолодження продукції. Залежно від виду ягід, їх потрібно охолодити від +26–30 градусів до +2–4. Лише після цього ягоди можна спрямовувати на тривале зберігання, розповів комерційний директор компанії Van Dijk Technieks Андрій МАРУЩАК.

Але навіть за нинішньої нестабільної ситуації зберігати ягоди потрібно за таких умов, щоб вони не втрачали якості. Перепади температури можуть стати фатальними для врожаю. Тому вони допускаються лише в період перевантаження продукції зі складів у транспорт і навпаки, зауважив заступник директора компанії «МАС Сістемз» Владислав ПЕРМІНОВ.

Досягти максимальної енергоефективності можливо лише тоді, коли про це йдеться на етапі планування та проєктування виробництва й оснащення. Без якісного проєкту важко досягти бажаного результату згодом, впевнений начальник технічного відділу ТОВ «Інсолар-Холод» Віталій САЛАСЕНКО.

– Виробництво з переробки ягід передбачає наявність семи різних температурних зон, і для кожної з них потрібне індивідуальне холодильне обладнання. Не варто забувати й про забезпечення якісної ізоляції підлоги, адже це є одним з основних факторів збереження енергії. Не менш важливі й інші складники – охолоджувачі, компресори, системи моніторингу, конденсатори.

Андрій Павлюк (кооператив «Ягідний рай»), Антон Довганюк (Fresh Forward BV), Валерій Ляшинський («Розетта Агро»)

Компанія «Інсолар-Холод» презентувала на конференції камери для охолодження, заморожування та зберігання плодоовочевої продукції. Виробники, які заморожують не більше ніж 1 т/год, зазвичай використовують обладнання для статичного заморожування, а ті, чиї об’єми виробництва більші, – обладнання для шокового заморожування. Є також технології регульованого газового середовища Palliflex, що передбачають зберігання в камері палет із ягодами, кожна з яких може мати індивідуальне регульоване газове середовище. Сховища з Palliflex дозволяють істотно продовжити термін зберігання ягід – у 2–4 рази.

Майбутнє вимагає не лише енергоощадності, а й свідомого ставлення до навколишнього середовища. У сучасному світі використання природних холодоагентів, зокрема й СО2, у низці розвинених країнах є обов’язковим під час створення нових об’єктів холодопостачання. Вуглекислота СО2 екологічна, адже не руйнує озоновий шар, каже директор компанії RMC Антон РЯБКО. Відтак поступово у світі зростає використання систем на такому холодоагенті.

– У 2016 році було прийнято Кігалійську поправку, яка зобов’язувала країни, котрі її ратифікували, скоротити споживання гідрофторвуглецевих сполук. З 2017 року кількість систем на природному холодоагенті СО2 у світі зросла втричі. Адже СО2 – найбільш ефективний та доступний холодоагент. Він екологічний, нетоксичний, безпечний і при цьому достатньо дешевий порівняно з іншими, – зазначає Антон Рябко.

Тарас Масловатий, Сергій Змійчук («ФруТек») та Олександр Ярещенко (Інститут садівництва НААН України)

Ще один важливий фактор успіху – ефективна логістика. В умовах війни всі аспекти транспортних перевезень також потрібно окреслювати заздалегідь, щоб труднощі з логістикою не стали причиною втрат.

– У виробників є два шляхи, щоб забезпечити всі логістичні процеси. По-перше, можна користуватися послугами логістичної компанії. Це спростить багато опцій, хоч, можливо, й обходитиметься дорожче. Другий варіант – створити власний автопарк. Проте у цьому випадку варто розуміти, що в процесі виникатиме багато проблем, на розв’язання яких доведеться витратити кошти. Але в будь-якому разі про перевезення треба дбати завчасно, щоб у «найспекотніший» момент не залишитися без таких послуг і не втратити продукцію, – зазначає співвласник групи компаній Renamax Олег ЧИКАЛЮК.

Попри все, світові тенденції засвідчують, що ринок замороженої продукції стабільно зростає. На полицях європейських супермаркетів асортимент овочів, фруктів, ягід та готової замороженої продукції. Тож у майбутньому активний розвиток галузі відбуватиметься і в Україні, впевнений власник Malyn Factory LLC Іван КОТЯШ.

– Наша країна матиме великі перспективи у будівництві складів для зберігання «заморозки». Власники морозильних камер зможуть здавати їх для зберігання іншої продукції. До прикладу, в цьому сенсі перспективною є фармацевтична галузь, для зберігання продукції якої потрібен відповідний температурний режим. Впевнений, що розвиватиметься й аграрний сектор, зокрема і завдяки іноземним грантам. Адже Україна й надалі годуватиме Європу та світ, – зауважує Іван Котяш.

На технологічній виставці, яка відбувалась паралельно, обладнання для ягідництва, послуги і технології для заморожування ягід презентували такі компанії – «Сучасні холодильні технології», «Ван Дайк Технікс», «4 стихії», «МАС Сістемз», «Інсолар-Холод».

Олег Воробйов («Грасс Авеню») та Володимир Гаврик (Vital Plast)

БЛАГОДІЙНИЙ АУКЦІОН ДЛЯ ПІДТРИМКИ ЗСУ

Наприкінці конференції відбувся Благодійний аукціон за підтримки Благодійного фонду «Сильні та Вільні».

Розігрували лоти – продукцію компаній-партнерів: «ЄФТ Плюс», Fall Creek, «ЕКООРГАНІК», «Макіта Україна», Hobanwine, Shikarden, СОК «Ягідний рай», «Ягідна поляна», «Вітера Україна», «ІФ Беррі», «Хані Баджер», БТУ-ЦЕНТР, «Корець Сад», «Самміт-Агро Юкрейн». Також під час благодійного аукціону розігрували сертифікати на передплату комплекту журналів медіагрупи «Технології та Інновації».

Загалом на аукціоні вдалося зібрати 23 800 гривень. За ці кошти, а також за попередні донати сплатили рахунок за енергостанцію, вартість якої становить 30 800 грн. Вже днями вона поїде до наших захисників із в/ч 7047. Висловлюємо величезну подяку компаніям та учасникам, які взяли участь в аукціоні і зробили свій посильний вклад у спільну боротьбу із загарбниками.

Триває благодійний аукціон товарів і послуг для підтримки ЗСУ

17 лютого відбувся бізнес-тур на відоме господарство «Грасс Авеню». До речі, до нього долучилася рекордна кількість учасників – понад 100 людей, яких гостинно прийняли власники господарства – Олег та Олена ВОРОБЙОВИ. Репортаж за результатами бізнес-туру читайте у журналі «Ягідник» № 2.

Долучайтеся до бізнес-спільноти ягідівників і садівників України заради спільної перемоги в майбутньому. Адже зараз як ніколи важливо підтримувати одне одного, гуртуватися та разом вирішувати назрілі проблемні питання. Віримо в ЗСУ та спільну Перемогу!

Безкоштовно завантажити випуск журналу «Садівництво та Овочівництво. Технології та інновації» № 1 можна тут.

Аби придбати друкований випуск журналу, оформити передплату на рік (у 2023 році буде 5 випусків) або придбати видання, видані впродовж минулих років, звертайтеся: Лариса Товкач, +38 (097) 968 95 16, sad.nti@ukr.net.

Якщо ви хочете, щоб у наступному номері журналу ми написали саме про ваше господарство, підприємство, медіагрупа «Технології та Інновації» пропонує розміщення новин та інформації про компанії на електронних та друкованих ресурсах. Ми з радістю напишемо про досвід – ваш чи ваших клієнтів, про впроваджені новітні технології та передові рішення у журналах чи на сайтах («Ягідник», «Садівництво і Виноградарство. Т.І.», «Напої. Технології та Інновації»).

Контакти: Надія Ящук, директор проєкту, тел. +38 (068) 568-58-22rnadia@ukr.net

Лариса Товкач, менеджер, +38 (097) 968 95 16, sad.nti@ukr.net.

Анна Панкратенкова, менеджер, +38 097 759 25 83, +38 095 607 09 04, reklama.nti@gmail.com

Все буде Україна!

Журнал «Садівництво»

Останні статті

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *