Вирощування винограду без поливу: як опановують технологію українські виробники

 Вирощування винограду без поливу: як опановують технологію українські виробники

Як вирощувати виноград без поливу? Про це знає Іван ЗАХАРЕНКО, який уже багато років вирощує виноград за цією унікальною технологією в Пологівському районі Запорізької області. Своїм досвідом виноградар поділився з читачами журналу “Садівництво і Виноградарство. Технології та Інновації”. Читайте далі.

Іван Захаренко вирощує виноград та посадковий матеріал уже понад 35 років. Аматорське захоплення фермера переросло в серйозний бізнес, який тепер розвиває вся родина Захаренків.

– Коли я розпочинав цю справу, збирати інформацію про вирощування винограду доводилося частинками: потрібно було багато читати, вчитись, експериментувати на власній ділянці. Лише методом проб і помилок нам вдалось напрацювати чітку схему вирощування винограду й догляду за ним. У результаті маємо хороший урожай надзвичайно смачної, корисної та насиченої ягоди, – розповідає Іван Захаренко.

Читайте також:
Інжир: як вирощують плоди біблійного раю на півдні України

Втім, навіть сьогодні, на думку виноградаря, малим виробникам бракує корисної і перевіреної літератури й порад колег, а ще – гарантії і допомоги від держави. Розповідаючи про закордонних колег, Іван Захаренко зауважує, що у виноробних країнах виробники винограду вирощують ягоди по кільканадцять десятків років і мають фінансову підтримку від представників влади, тимчасом як у нас ситуація критична.

ЯКІСТЬ = ПОСЛІДОВНІСТЬ

Нині на виноградниках родини Захаренків росте понад 200 сортів винограду української і закордонної селекції. З них більше ніж 20 вивів син Артем Захаренко самостійно.

– 70% столових сортів представлені відомим сортом Аркадія, решту випробовуємо в наших умовах, – веде розмову далі Іван Захаренко. – Увесь виноград висаджений за схемою 3300 рослин на гектар: ширина міжряддя – три метри, відстань між кущами – метр. Дотримуючись такої щільної посадки, ми зменшуємо навантаження на кожен кущ та отримуємо хороший урожай. Торік вдалося зібрати до 20 тонн ягід із гектара. Наша мета – збирати до 35 тонн.

Фахівець зауважує: аби досягнути системних результатів, робота на винограднику має бути системною, а технології – послідовно втілюваними впродовж усього року:

– Роботу на виноградниках завершуємо восени. Після збору врожаю проводимо обрізку: залишаємо два рукави по 8–12 бруньок, розташованих максимально низько до землі. Тоді кущі обробляємо мідьвмісними препаратами й пригинаємо лозу до землі. З листопада по грудень вкриваємо виноград землею з ряду на висоту 10–15 см над лозою. Так виноградник зимує.

Виноградник садівника розміщено по розі вітрів зі сходу на захід, а на території поля переважають східні вітри.
Тому після дощів кущі швидше просихають, а ймовірність поширення хвороб і шкідників зменшується.

Читайте також:
ЯКІСНИЙ ВИНОГРАД БЕЗ УШКОДЖЕНЬ ГРОНОВОЮ ЛИСТОВІЙКОЮ

ЗРОЩЕННЯ БЕЗ ЗРОШЕННЯ

На виноградниках Івана Захаренка виноград вирощують без зрошування, а добрива додають раз у три роки.

– Ми намагаємося не вносити надмірну кількість добрив. За потреби додаємо макро- та мікроелементи, коли обробляємо лози від шкідників і хвороб. А раз на три роки, під час глибокої оранки, вносимо під кущі комплексні добрива – нітроамофоску (азот, фосфор, калій). Традиційно, робимо це пізно восени, використовуємо 200–250 кілограмів добрив на гектар, – уточнює фахівець.

Виноградар додає, що вирощують виноград у своєму господарстві без поливу, аби домогтись найкращого смаку ягід, зменшити ймовірність їхнього розтріскування.

– З осені на винограднику ми починаємо акумулювати вологу. Щоб отримати хороший врожай, треба зберегти осінню, зимову та весняну вологу. Восени робимо глибоке рихлення на 50–60 сантиметрів глибиною, щоб зберегти максимальну кількість вологи у землі. Навесні проводимо культивування й боронування кожні 10–12 днів, щоб утримати вологу в ґрунті. У перший рік після висадки ми поливаємо кожен кущ 5–6 літрами води кожні 20–25 днів. Через рік полив повністю припиняємо. Тоді корінь винограду йде вниз і сам шукає вологу, акумулюючи поживні речовини із землі, – підсумовує експерт і додає, що виноград – рослина розумна, яка
завжди шукатиме вдале місце для свого росту й розвитку.

Іван Захаренко зауважує, що на території України вирощувати виноград без поливу можна в будь-якому регіоні, але з поправкою до типу ґрунту і кількості опадів. Аналогічну технологію в 2013 році господар разом із колегам застосував під Ставрополем. Там на 185 гектарах висадили виноградники за аналогічною технологією вирощування без поливу.

За матеріалами журналу “Садівництво і Виноградарство. Технології та Інновації”

Продовження читайте у друкованому номері журналу. Ознайомитися зі змістом видання, а також придбати його ви зможете тут.

Оформити передплату журналу «Садівництво і Виноградарство: Технології та Інновації» можна за телефонами:
+38 (0362) 60 88 21,
Альона Данчук, тел.: +38 097 65 43 126
Анна Панкратенкова, тел. +38 097 75 92 583, reklama.nti@gmail.com
Лариса Товкач, тел.+38 097 968 95 16, sad.nti@ukr.net
Ірина Калюжна, тел.: +38 096 458 76 82, reklama.nti@ukr.net
Ірина Петронюк, тел.: +38 096 49 16 692
або надіслати заявку на e-mail: sad2017@ukr.net

Передплату на журнал можна оформити як через редакцію, так і в будь-якому поштовому відділенні. Передплатний індекс 60218.

Журнал «Садівництво»

Останні статті

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *