Ягідництво, садівництво, овочівництво в умовах воєнного стану: вчимося перемагати

 Ягідництво, садівництво, овочівництво в умовах воєнного стану: вчимося перемагати

Результати Міжнародної благодійної науково-практичної конференції у Рівному

29–30 вересня ознаменувалося потужною як на сьогодні подією, адже в Рівному, в готельно-ресторанному комплексі «Айвенго», зібралися ягідівники, садівники, овочівники та інші представники агросектору на Міжнародну благодійну науково-практичну конференцію «Ягідництво, садівництво, овочівництво: вчимося перемагати», яку організувала медіагрупа «Технології та Інновації». Концепція заходу полягала в тому, щоб кожен присутній знайшов відповіді на наболілі питання, куди рухатися в складній ситуації воєнного стану, як втримати економічний фронт. Це була тепла зустріч, на якій зустрілися старі знайомі, а хтось віднайшов нові знайомства і разом з тим надію, сильне плече в нелегкому протистоянні з ворогом. Але центральною ідеєю конференції, як і попередніх заходів медіагрупи «Технології та Інновації», було впровадження новітніх технологій, передового досвіду у виробничі процеси. В межах конференції за підтримки Благодійного фонду «Сильні та Вільні» відбувся Благодійний аукціон на користь Збройних сил України, до якого долучилися всі учасники конференції – як спонсори і покупці пропонованих товарів.

Конференції медіагрупи, традиційно, викликають фурор серед аграрної бізнес-спільноти. Так сталося і цього разу, адже в залі готельно-ресторанного комплексу «Айвенго» зібралося більше як 200 осіб!

– У березні, коли ми скасовували свої заходи, то й не очікували, що зберемо вас усіх у вересні, що ви приїдете в Рівне звідусіль. Ми так раді побачитися, поділитися енергією добрих справ і досвідом перемагати, попри війну. Понад 10 років ми випускаємо для вас спеціалізовані журнали і свято віримо в те, що наша праця вас надихає, об’єднує і додає сил, а інформація, яку ми публікуємо, сприяє вашій орієнтованості в непростих реаліях сучасного ринку, – зазначила на відкритті конференції співзасновниця медіагрупи «Технології та Інновації» Катерина КОНЄВА.

– Ми зібралися тут тому, що кожен із нас мусить знайти в цих нових складних обставинах можливість розвивати ту нішу, в якій він найкращий, – долучилася до вітань директор медіагрупи «Технології та Інновації» Надія ЯЩУК. – Знайти модель стабільної фінансової допомоги, яка дасть змогу нашим бійцям на фронті виживати, ставати більш ефективними. Ваша і наша праця – це наш спільний внесок у майбутню Перемогу!

З вітальним словом виступила директор департаменту агропромислового розвитку Рівненської облдержадміністрації Надія ПЕРЕХОДЬКО, яка зазначила, що в Рівненській області нині активно розвиваються ягідництво та овочівництво, а також переробка. Рівненська облдержадміністрація сприяє в розвитку новим суб’єктам господарювання.

Привітав присутніх генеральний директор компанії «Дедденс Агро», Головного партнера бізнес-туру конференції, Віктор ЩЕРБАЧУК, який побажав усім плідного дня:

– Ми – єдине в області велике підприємство, що розвивається в органічному напрямку. В таких умовах нам працювати тяжко. Але ми не здаємося, адже ми – українці, ми сильні. Дякую ЗСУ, що нас захищають і дають можливість працювати. Всі інші труднощі ми подолаємо, бо ми – сильна нація!

ВЧИМОСЯ ПЕРЕМАГАТИ: ДОСВІД ФЕРМЕРСЬКИХ ГОСПОДАРСТВ В УМОВАХ ВІЙНИ

Нинішній сезон став випробуванням для усієї країни. Перед фермерами постало важливе завдання – втримати економічний фронт, забезпечити українців продовольством і робочими місцями. Корисні поради щодо того, як ефективно організувати в цих умовах ягідний бізнес, дав директор ТОВ «Ягоди Волині» Віталій ІШМУРАТ:

– Сільське господарство – це один із найбільш ризикованих бізнесів. Ваші намагання побудувати успішний бізнес та збирати стабільно хороший урожай можуть звести нанівець то комахи, то погода, а також інші фактори. Так, якщо ви вирішили побудувати ягідний бізнес, то повинні чітко визначити всі можливі ризики. Наприклад, якщо ви хочете вирощувати свою продукцію й у радіусі 50– 100 км немає як мінімум 3 варіанти надійних точок збуту врожаю, то краще не починати цей бізнес. Адже логістика почне «з’їдати» ваші прибутки і негативно впливати на якість урожаю. А це, своєю чергою, теж знижує ціну товару.

Найбільша проблема ягідівників, на переконання Віталія Ішмурата, – недостатня кількість збирачів урожаю. Фермер радить: перед тим як проєктувати площі для посадки ягід, потрібно песимістично спрогнозувати, яку гарантовану кількість людей фермер може знайти для збору врожаю, інакше доведеться витрачати значну частину коштів, щоб привезти людей до плантації.

На цій же проблемі акцентував директор волинської компанії «САВ АГРО ПАРТНЕР» Андрій ШВИДНЮК:

– Обираючи для насаджень сорти суниці садової, ми враховували той фактор, що у нашому краї багато людей ходять збирати чорницю. Так, якщо 28–29 червня на плантації може працювати 300 людей, то 2–3 липня це число може становити всього 80– 100 людей. Це вагомий показник під час планування посадки. Цього року багато проблем спричинила й аномальна спека. Проте, якщо грамотно підійти до складання технологічної карти з догляду за насадженнями ще на початку сезону, то можна вберегти плантації від багатьох проблем. Для цього обов’язково потрібно співпрацювати з агрономом та агроконсультантами, а також постійно переймати досвід у більш досвідчених фермерів. А загалом, ми плануємо вирощувати ще й органічну вишню та лохину.

Організатори конференції – медіагрупа «Технології та Інновації» – висловлюють подяку Посольству Королівства Нідерландів в Україні, Головному Діловому партнеру конференції, за підтримку заходу. Посольство Королівства Нідерландів в Україні також активно підтримує український агробізнес, аграрні проєкти та ініціативи для розвитку підприємництва та покращення технологій агровиробництва. Як зазначив радник із питань сільського господарства Посольства Королівства Нідерландів в Україні Рейнауд НАУТЕН, Україна є потужним гравцем на світовому ринку продовольства та має великий потенціал виробництва продукції з високою доданою вартістю. Нідерланди мають технології, інновації та досвід світової торгівлі. Співпрацюючи, наші виробники ставатимуть сильнішими. Більше про співпрацю України та Нідерландів у ягідній галузі читайте в журналі «Ягідник» No 3 (2022).

Закладаючи нові площі ягідних культур, навіть у такий складний час не потрібно нехтувати якістю садивного матеріалу, адже від цього залежить результативність бізнесу. На цьому наголосив директор розсадника in vitro «Долина-Агро» Олег БАЗЮК. Фахівець зазначив, що, обираючи саджанці, наприклад, лохини, варто звернути увагу на час дозрівання, стійкість до морозів, резистентність до хвороб, а також купувати садивний матеріал у перевірених виробників (більше про те, на що варто звернути увагу, вирощуючи лохину, читайте на с. 30).

На важливості якості садивного матеріалу для ефективності ягідної плантації наголосив кандидат сільськогосподарських наук, доцент кафедри садово-паркового господарства та екології Луганського національного університету імені Тараса Шевченка, директор ягідного розсадника ТОВ НВК «Екопарк» Сергій СОКОЛОВ. Фахівець порадив, що економити на догляді за ягідною плантацією не можна, особливо на живленні, яке має бути збалансоване. Фермери повинні постійно проводити самоаналіз підприємства та знаходити відповіді на питання, як підвищити врожайність.

Про власний багатий досвід вирощування персиків та інших кісточкових розповів агроном компанії «Еко Ягода» Любомир СТЕЛЬМАЩУК.

– Ми вирощуємо персики, абрикоси, сливи, черешні. Щодо персика, то досвід продемонстрував: якщо розробити правильну систему захисту дерев, то вистачить 4–5 обприскувань саду – і хвороб на деревах не буде. Також досвід показав, що кліматичні умови Львівщини не сприятливі для вирощування абрикосів. Сливи ж вирощувати не вигідно тому, що ринкова ціна на них дуже низька. Цьогоріч вона була 5 грн/кг. Не варто без краплинного зрошення садити черешню. Отже, найкраще в наших умовах плодоносить персик, – розповів Любомир Стельмащук.

Про те, яких помилок припускаються фермери у плануванні та вирощуванні ягідних культур, розповів агроном компанії «Біохім Агро» Артур СІЖУК. Зокрема, фахівець акцентував, що під час підготовки ґрунту треба максимально очистити площу, провести певні санітарні заходи, щоб знищити ґрунтових шкідників і попрацювати з потенційними захворюваннями. Тому дуже добре сидерувати площі. Це може бути, за словами Артура Сіжука, гірчиця, чорнобривці тощо. Важливим аспектом є вода, зокрема достатня її кількість для поливів та осушення ділянок, що підтоплюються. Для деяких ягідних культур, таких як лохина, потрібний органічний субстрат. Пропорція для приготування субстрату залежить від ґрунту на ділянці та доступних матеріалів у регіоні, де заплановане закладання насаджень. А ще варто потурбуватися про вітрозахист плантації. Адже ягідні насадження бояться зимових вітрів, які часто виморожують ягідник. Також, як зазначив агроном, важливо хоча б двічі на рік проводити заходи для боротьби з гризунами, щоб вони не пошкоджували рослини і краплинну стрічку.

Артур Сіжук розповів, які препарати компанії «Біохім Агро» допоможуть подолати багато проблем на плантації та запобігти їм. Це Difcor, Alcoban, Gibb 3, GIBB Plus, Globaryll, Platina, Huwa-Sun та інші.

– Наступного року у продажу з’явиться новий препарат – Тіосульфат Кальцію. Це прозорий розчин, без хлоридів та азоту. Літр CaTs® містить 105 грамів кальцію (CaО) і 125 грамів сірки (S) у формі тіосульфату. Має широкий діапазон застосування. Препарат кислий, і це дуже актуально для ягідних культур. Особливо цінний цей препарат у другій половині вегетації, адже не провокує росту, завдяки відсутності азоту, – анонсував Артур Сіжук.

Українські фермери демонструють, що, незважаючи на такі складні умови, можна не тільки не зупинити виробництво, а й розвивати нові напрямки агробізнесу, такі як нішеві культури. Досвідом вирощування бузини, шипшини, суниці альпійської, малини, ожини та інших культур, а також їхньої переробки, зокрема, виготовлення конфітюрів та джемів з учасниками конференції поділився засновник кооперативу «Як бджола» Олег БАЧИНСЬКИЙ.

– У 2022 році почали вирощувати бузину, шипшину, троянду зморшкувату. У регіоні, де ми працюємо, на Львівщині, розвинена культура споживання конфітюрів із ружі. Ці конфітюри унікальні за смаком та запахом. Тому ми з партнерами прийшли до думки наповнити ринок цією куль- турою. Також у нас є багато закинутих площ, на яких росте бузина. Ми її збирали та сушили. Але вирішили, що людям треба забезпечити комфортні умови роботи, тому ми засадили 30 гектарів поля бузиною та почали її вирощувати самостійно. Ми цю ягоду і заморожуємо, і сушимо. Так, цього року вже продали майже всі запаси сушеної бузини. Із заморожуванням трішки складніше, адже заморожувальні підприємства заповнені дорожчими ягодами. Загалом, сільськогосподарський бізнес – це важка робота, і без мрій тут ніяк. Тому мрійте і прилаштовуйтеся до змін у цих умовах, – з оптимізмом зауважив Олег Бачинський.

Досвідом диверсифікації ягідного бізнесу поділився агроном ФГ «Двіпа» Богдан ГНАТЮК:

– Наш задум – це конвеєрна робота. Спочатку ми збираємо ранню суницю садову, тоді – порічку, а в кінці літа і до морозів – малину. Урожай кожної з культур заморожуємо та відправляємо за кордон. З часом дійшли до сублімації, бо зрозуміли, що продавати трейдеру заморожену ягоду не дуже вигідно. Сублімація – вузька ніша. А сублімація органічної ягоди – це ніша всередині ніші. Але треба чітко розуміти, куди ви все це продасте. Продати велику кількість сублімованої продукції в Україні неможливо. Тому 4 роки тому ми почали розвивати власний інтернет-магазин і вийшли на міжнародні майданчики, просуваючи свою торговельну марку. Як не парадоксально, під час війни, коли порушилися логістичні ланцюжки, продаж нашої продукції за кордон через інтернет-магазин збільшився.

Тему диверсифікації ягідного бізнесу продовжив член кооперативу «Ягідний рай» Микола ОСТРОВСЬКИЙ. У кооперативі за сприяння Посольства Королівства Нідерландів в Україні вирощують малину, суницю садову, ожину, фундук, а цьогоріч висадили й овочі, урожай яких спрямовують на допомогу Збройним силам України.

На перспективності овочів як нового напрямку розвитку господарств наголосив фахівець із підрозділу насіння овочів компанії «Байєр-Україна», Головного Технологічного партнера конференції із ЗЗР, Віктор ВАСІН. Він зазначив, що однією з культур, цікавих для фермерів із заходу на центру України, є цибуля:

– Ціна на овочеву продукцію цьогоріч висока, бо основні площі, де вирощували ці культури, були зосереджені на півдні. Ми розуміємо, що мінімум 2–3 роки ця тема в центральній і західній частині України буде рентабельна, тому що навіть після деокупації для відновлення виробництва потрібно багато часу.

Віктор Васін презентував перспективні сорти цибулі – Ред Флойд, Сьєрра Бланка, Minister, Кенді, Саддлбак, ПХ 07713119, Сакраменто, Мінесота тощо.

Про роботу в умовах викликів сезону 2022 учасникам конференції розповіла учасниця проєкту BestAgro, співзасновниця ініціативи «Ягідна сторона життя» Ірина БАРЗО. Так, пані Ірина зазначила, що цьогоріч їм вдалося збільшити аудиторію споживачів більше ніж вдвічі завдяки просуванню своєї діяльності у вайбер-спільнотах. Тому виробники планують розширити асортимент ягоди відповідно до запитів клієнтів.

Постійний учасник конференцій медіагрупи «Технології та Інновації», директор ТОВ «Корець-Сад» Віталій ЧАТА розповів, що цьогоріч сезон видався важким. У господарстві вирощують яблука, персики, ожину. Через несприятливі погодні умови на насадженнях розвивалися хвороби. Окрім того, були проблеми зі збутом продукції. Тому велику частину, зазначає фермер, довелося віддавати людям безкоштовно.

– У контексті цього хочу зазначити, наскільки важливо відвідувати такі конференції. Адже тут зустрічаєш старих друзів, знайомишся із новими людьми, встановлюєш партнерські відносини для розвитку бізнесу. А головне – дізнаєшся багато інформації від фахівців-практиків про те, як розвиватися далі, куди рухатися в умовах нестабільності, – розповів Віталій Чата.

ДЕРЖАВНА ПІДТРИМКА, ГРАНТИ, КРЕДИТУВАННЯ ТА ІНШІ ШЛЯХИ ПІДТРИМКИ АГРАРНОГО СЕКТОРУ

Одна із секцій конференції була присвячена правовим аспектам господарювання в умовах війни. Начальник відділу взаємодії з суб’єктами державної реєстрації та підвищення кваліфікації державних реєстраторів Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України Віталія ШЕПЕГА розповіла про захист аграрного бізнесу. Зокрема, спікерка розповіла про сервіс SMS-Маяк, який дає змогу фізичним і юридичним особам відстежувати подання заяв на проведення будь-яких реєстраційних дій щодо об’єктів нерухомого майна за електронним цифровим підписом; отримувати сповіщення про факт подання заяви на проведення реєстраційної дії, про зміну статусу об’єкта, а також про прийняття рішення щодо зміни статусу; вчасно звернутися до державного реєстратора та до суду й зупинити незаконні дії щодо об’єктів нерухомого майна.

Про особливості земельних правовідносин в умовах воєнного ста- ну розповіла заступник начальника відділу взаємодії з суб’єктами державної реєстрації та підвищення кваліфікації державних реєстраторів Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України Ганна ГНАТІВ.

– Земельні відносини дуже актуальні для сфери ягідництва, садівництва, овочівництва. Адже робота за цими напрямками неможлива без земельної ділянки. Що ми розуміємо під висловом: «Я маю земельну ділянку»? Це може бути старий державний акт, де немає кадастрового номера, сертифікат на земельну частку «пай». Це не є належні документи для ведення бізнесу. Тому основною умовою є те, що ваша ділянка має бути зареєстрована в державному реєстрі. Також має бути зареєстрований договір. Тоді ви зможете спокійно вести свій бізнес. Зараз взяти земельну ділянку проблематично. Але у воєнний стан деякі механізми спрощені. Є Закон 2145, який вводить у законодавство спрощені правові механізми щодо земельних ділянок, які забезпечують спрощений порядок передачі в оренду для ведення товарного сільськогосподарського виробництва земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної та комунальної власності органами влади; спрощений порядок передачі в оренду для ведення товарного сільськогосподарського виробництва земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної та комунальної власності їх постійними землекористувачами та емфітевтами; передачу орендарями та суборендарями прав оренди та суборенди земельних ділянок сільськогосподарського призначення усіх форм власності для ведення сільського господарства, – розповіла під час презентації Ганна Гнатів.

Про державну підтримку, гранти, кредитування та інші шляхи підтримки аграрного сектору розповіла директор департаменту агропромислового розвитку Львівської обласної державної адміністрації Тетяна ГЕТЬМАН. Учасники конференції дізналися про алгоритми подачі заявки на отримання гранту на теплицю, на садівництво, про програми підтримки фермерських господарств від ЄС тощо. Так, спікерка розповіла, як отримати грант на теплицю. Більше про це читайте на с. 20.

Олена Воробйова (ФГ «Грасс Авеню»), Наталія Зеленська (Elifab Solutions) та Надія Ящук (медіагрупа
«Технології та Інновації»)

Детально про надання грантів для створення багаторічних насаджень розповів науковий консультант ТОВ «Водовід» Сергій РЯБКОВ:

– Гранти для садівництва, ягідництва, виноградарства виділяються на площу від 1,0 до 25,0 га із закріпленою кількістю створення робочих місць. Для отримання гранту необхідно розробити проєктно-кошторисну документацію на створення насаджень та проєктно-кошторисну документацію на системи краплинного зрошення цих насаджень. Гранти надаються за умови співфінансування з отримувачем у співвідношенні не більше як 70 % вартості проєкту садіння насаджень і не менше як 30 % за рахунок коштів отримувача гранту (власних або кредитних). Гранти надаються через банківську систему (уповноважені банки).

ЗАХИСТ ТА ЖИВЛЕННЯ ПЛОДОВО-ЯГІДНИХ НАСАДЖЕНЬ: МАРАФОН НОВИНОК

Із новими викликами сьогодення фермерам допомагають впоратися якісні засоби захисту та живлення рослин. Якщо правильно дібрати засоби з догляду за насадженнями, можна не тільки подолати певні проблеми та попередити їхню появу в майбутньому, а й зробити бізнес максимально рентабельним завдяки високій урожайності та хорошій якості врожаю.

Ігор ТАРУШКІН, фахівець із маркетингу препаратів для захисту спеціальних культур компанії «Байєр-Україна», Головного Технологічного партнера конференції із ЗЗР, презентував марафон новинок від компанії BAYER для садівництва та овочівництва. «Мелоді Компакт» – препарат для цибулі, томатів та винограду, який використовують для заповнення пробілу проти фітофтори. Також препарат ефективний проти мілдью винограду.

«Ваєго» – ефективний інсектицид проти плодожерки на яблуні, колорадського жука на картоплі. Препарат можна використовувати як альтернативу «Белту» на овочевих культурах.

Проти борошнистої роси, сірої гнилі, антракнозу, лохинної попелиці, вірусного опіку лохини, за словами Ігоря Тарушкіна, ефективні такі препарати, як «Луна Сенсейшн», «Серенада АСО» і «Сіванто Прайм». Ці ж засоби використовують проти бактеріозу, сірої гнилі, альтернаріозу, горіхового довгоносика, попелиці на фундукових насадженнях.

Рішення для пом’якшення абіотичних стресів у вирощуванні ягід та покращення якості продукції у виробництві ягід, овочів та фруктів презентувала компанія «Агрітема». З-поміж іншого, спеціаліст із живлення культур Олександр БИКОВСЬКИЙ розповів, як захистити рослини від приморозків:

– Якщо, за прогнозом погоди, буде зниження температури на кілька днів, то працюють за такою схемою. Перед приморозками потрібно внести препарат «Інтрасел» (0,5– 1 кг/га) та Euro Vive Pure AA (2–3 л/ га). Одразу після приморозків треба внести «Інтрасел» (0,5–1 кг/га), GA4+7 (0,5 л/га) і «Престоп» (2 кг/га). Через 5–7 днів, залежно від шкідливості приморозків, бажано повторити обробку препаратом «Інтрасел» (0,5– 1 кг/га) та Euro Vive Pure AA (2–3 л/га), – поділився Олександр Биковський.

Компанії-партнери презентували на конференції засоби, які допоможуть фермерам подолати різні хвороби та запобігти їхній появі.

У реаліях нинішнього часу фермери повинні концентруватися на асортименті рослин, їхньому здоров’ї, зменшенні собівартості вирощування та отримання валового продукту. Таку думку висловила керівниця проєктів компанії «Росана» Олена БОЛТОВСЬКА, яка презентувала природні механізми покращення показників урожаю овочевих і ягідних культур. Зокрема, в портфелі компанії з цією метою наявні засоби біологічного захисту рослин, джмелі-запилювачі, пастки для моніторингу і відлову шкідників, біологічні препарати, добрива, в тому числі на основі кальцію. Звичайно ж, їхнє використання супроводжується консультаціями відповідних фахівців компанії «Росана».

Про хвороби плодово-ягідних культур та методи боротьби з ними розповів менеджер з маркетингу напрямку спеціальних культур компанії BASF Володимир ВОЄВОДІН. З-поміж іншого, фахівець проаналізував основні хвороби суниці садової – борошнисту росу, білу і буру плямистості листя, сіру гниль, а також запропонував схему захисту за допомогою препаратів компанії BASF. Так, проти згаданих хвороб Володимир Воєводін радить використовувати такі препарати: Стомп® Аква – гербіцид до початку вегетації, Делан® – на початку вегетації, Сігнум® – у період цвітіння, формування та дозрівання ягід. Також фахівець розповів про переваги й недоліки кожного з препаратів.

Порадами щодо контролю урожаю ягідника і саду поділився директор з розвитку компанії «Родоніт Агро» Олег ДУБИНА.

– За допомогою наших продуктів ми дбаємо про сталий розвиток та отримання стабільного врожаю. В арсеналі компанії – кріопротектори, прилипачі, стимулятори тощо. Ці препарати дозволяють попередити втрати врожаю завдяки мобілізації імунної системи та підвищенню стійкості рослин до засухи, заморозків та інших стресів. Так, наприклад, «Гідролип» забезпечує високу ефективність листкових підживлень та обробок рослин пестицидами в широкому температурному діапазоні від +5 до +40 °С та дозволяє проводити обприскування впродовж всього дня, а «МІРА РК» збільшує врожайність культур на 7–25 %.

Марафон новинок для захисту плодово-ягідних культур продовжив менеджер з технічної підтримки ЗЗР для спеціальних культур компанії «Сингента» Дмитро ТИМОШЕНКО, презентувавши новий SDHI фунгіцид для захисту плодових культур від основних хвороб – Міравіс®. Це один із найбільш новітніх препаратів компанії «Сингента», призначений для захисту яблуні, черешні, персика та овочевих культур проти парші, борошнистої роси, альтернаріозу, клястеспоріозу, кучерявості листя тощо.

У процесі вегетації рослини потрапляють у різні умови. Це зниження температури, брак вологи тощо. Внаслідок цього рослина стресує – і це негативно віддзеркалюється на її плодоношенні, цвітінні та, звісно, якості плодів. Щоб захистити рослину від стресу, компанія БТУ-ЦЕНТР розробила програму «Stop стрес», яка складається із 3 препаратів, що захищають рослину до стресової ситуації, під час та після неї. Про цю програму розповів провідний агроном з овочівництва ТОВ БТУ-ЦЕНТР Сергій ВДОВЕНКО.

Компанія «Самміт-Агро Юкрейн» презентувала лінійку продуктів для захисту саду та ягід. Зокрема, розповіли про відомі та дуже ефективні фунгіциди «Ямато» та «Медян Екстра». Також провідний спеціаліст із садівництва компанії «Самміт-Агро Юкрейн» Андрій ОСИКОВИЙ висвітлив важливе питання інсектицидного захисту безпечними для бджіл та корисної ентомофауни препаратами «Моспілан», «Теппекі» та «Сілкер». Особливу увагу учасників привернули біопродукти, які є дуже актуальними для вирощування продукції на експорт. Це, наприклад, біологічний фунгіцид проти сірої гнилі «Бесткур», який застосовується на малині та суниці садовій.

Кандидат сільськогосподарських наук, керівник відділу науки та агрохімічного сервісу ТОВ «ВІТЕРА УКРАЇНА» Валентина ЯМКОВА презентувала сульфатне добриво пролонгованої дії Polysuphate® Premium 45,6 % SO3+13 % К2О+16,4 % CaO+5,6 MgO. Основою добрива є природний мінерал полігаліт – комплексний сульфатний кристал із вмістом калію, кальцію і магнію.

– Polysuphate® Premium забезпечує культури легкодоступними елементами живлення; має нейтральний рН та стійкий до вимивання, а тому підходить для використання на всіх типах ґрунтів і для всіх сільськогосподарських культур; має низький сольовий індекс (12) – його можна вносити як основне, припосівне чи післяпосівне удобрення; має низький вміст хлоридів: екологічно безпечний, адже у виробництві добрива полігаліт залишається в природному стані, без хімічної переробки. Polysuphate® Premium – це однорідні сферичні гранули розміром 2–4 мм, стійкі до злежування та стирання, легко змішуються і комбінуються з іншими добривами та рівномірно розподіляються по площі внесення, – зазначила Валентина Ямкова.

НОВІ ТЕХНОЛОГІЇ НА НАСАДЖЕННЯХ, ПРИ ЗБЕРІГАННІ ТА ПЕРЕРОБЦІ – РУШІЙ ПРОГРЕСУ

У складних умовах ведення бізнесу варто якомога інтенсивніше технологізовувати процеси вирощування ягід. На цьому наголосила міжнародний експерт із вирощування ягід Ганна ЛУЦЬКО, яка розповіла про тонкощі впровадження інноваційних технологій у ягідництві – будівництво тунелів, використання субстратів як альтернативи ґрунту, управління мікрокліматом, застосування дронів для моніторингу шкідників на плантації тощо. Більше про інноваційні технології в ягідництві читайте в статті Ганни Луцько на с. 76.

На важливості досконало налаштованої поливної системи для підвищення врожайності плодово-ягідних насаджень наголосила консультантка з технології точного зрошення компанії «Евкаліпт Р» Наталія БЄЛІХІНА:

 – Ми налаштовуємо зрошення так, щоб воно допомагало фермерам отримувати очікувані врожаї. Наприклад, ми постійно консультуємо одне господарство в Київській області. Цього року через місцеві особливості клімату (там завжди холодніше, ніж на довколишніх плантаціях) майже пів травня температура трималася від -2 до -4 °С. На кущах лохини померзли бруньки, і кущі стояли майже голі, коли скрізь у радіусі 20 км вже все було зелене. Окрім того, цей регіон був під окупацією, згодом там працювали наші військові, розміновуючи території. Тому ми почали працювати в полі дуже пізно і пропустили багато внесень добрив. Але завдяки грамотно розробленій та встановленій системі зрошення ми почали активно подавати добрива, намагаючись зробити все якнайкраще. Сподівалися, що отримаємо хоча б половину від минулорічного рівня врожаю. І нам вдалося вивести кущі на хороший рівень плодоношення, – на плантації зібрали врожай навіть на 25 % вищий, ніж минулого року.

В умовах нестабільного клімату все важче забезпечити високу якість урожаю, а тому все більше фермерів у світі віддають перевагу вирощуванню ягідних культур у тунелях. Про це розповів регіональний представник компанії Haygrove Роман ВОРОЖБИТ:

– У теплицях можна збирати як мінімум на 25 % більше якісної ягоди завдяки тому, що площа закрита, захищена від дощів та морозів, там відповідно влаштований мікроклімат, який дозволяє виростити якіснішу ягоду. SOLO – це одинарні теплиці, невисокі, 4–4,5 м висотою, їх використовують для вирощування ранніх культур або розсади. PIONEER – це тунелі блочної системи, більш придатні для вирощування ремонтантних сортів. Вони зручні у використанні, тому що покривають велику площу. Конструкція легка, виготовлена із міцної овальної труби. Завдяки овальній структурі вона витримує навантаження від вітру, снігу, на противагу звичайній круглій трубі. EZVENT – це остання наша пропозиція. Це повністю автоматизована теплиця, якою можна керувати з телефону. Для кожної конструкції добираються різні системи кріплення.

Світове зростання цін на енергоносії та електроенергію і проблеми, що виникли через воєнні дії, призвели до подорожчання вартості електроенергії в Україні. Підвищити енергоефективність роботи агропідприємств можна завдяки використанню сонячної енергії. Про це детально розповів менеджер з розвитку бізнесу компанії Dela Energy Євген ЮЛДАШЕВ. В Україні вже є проєкти, які реалізувала компанія, на таких підприємствах, як ТМ «Торчин», Eco-Berry, Миронівський хлібопродукт.

Одним із реальних шляхів розвитку аграрного бізнесу є заморожування продукції, зазначив менеджер компанії «АГРО ФРОСТ» Юрій ШАРМАНСЬКИЙ. За даними, які навів спікер, тільки у Рокитнівському районі, що на Рівненщині, вже є близько 30 холодильників, де заморожують переважно дикороси – чорницю, журавлину, ожину, а також малину.

– Я знаю людей, які вклали у холодильники до 100 тисяч доларів – і проєкт окупився через кілька сезонів. У майбутньому нас чекає перемога, і відповідно, будуть європейські програми, люди будуть активно інвестувати у заморожування, – зауважив Юрій Шарманський. – Наша компанія заморожує органічну продукцію. Ми одні з перших у цьому регіоні почали працювати в цьому напрямку, тому, з огляду на наш досвід, бачимо перспективність цієї галузі.

ВИСТАВКА НОВІТНІХ ТЕХНОЛОГІЙ: ІДЕМО В НОГУ З ЧАСОМ

Традиційна частина конференцій медіагрупи «Технології та Інновації» – це виставка інноваційних технологій у садівництві та ягідництві: обладнання для сортування, переробки, заморожування, засобів захисту рослин, тари для транспортування ягід, пакування тощо. Так, цього разу у виставці взяло участь майже 40 компаній-партнерів. Це, зокре ма, такі компанії: «Макіта Україна», «Агрітема», «Родоніт Агро», «Евкаліпт Р», «Вітера Україна», «ПрофПолив», BASF, «Долина-Агро», «Кліома Сервіс», «Сингента», «Інсолар- Холод», «Самміт-Агро Юкрейн», Elifab Solutions, «ТВК Рамос», «4 Стихії», БТУ-ЦЕНТР, «Росана», «Толсма», «Алфаінтерпласт», Petruzalek, «Клуб Рослин», Makosh, «СмартАгро», «ЄФТ ПЛЮС», «Біохім Агро», BAYER, «Водовід», Uni-Masz H. M. Juszczuk Sp. J., Haygrove, «Планта Групп». Також були присутні і партнери бізнес-туру – компанія «Дедденс Агро» і «Калина-Бугрин».

Надія Ящук (медіагрупа «Технології та Інновації») і Жанна Матвієнко (Fall Creek)

Компанія «Макіта Україна» впродовж конференц-дня презентувала техніку для садівництва та ягідництва на майданчику на вході в готельно-ресторанний комплекс «Айвенго».

Саджанці, субстрати для різних культур представила компанія «Кліома-Сервіс», яка уже багато років поспіль вирощує ягоди, а також саджанці елітних сертифікованих сортів малини, лохини, суниці садової тощо. На підприємстві є плантації малини, порічки, смородини. Цього року, зважаючи на ситуацію, там вирішили вирощувати ще й овочі.

– Цьогоріч, ще до 24 лютого, ми заклали на зберігання 200 тисяч саджанців, з них понад половину зарезервували клієнти. Однак після початку повномасштабної війни дуже багато наших покупців відмовилися від посадкового матеріалу. Як наслідок, близько 150 тисяч саджанців ми роздали фермерам безкоштовно. Тому цей сезон для розсадництва був вкрай поганим. Цього сезону найбільший попит був на касетну розсаду суниці садової, а також саджанці малини і смородини. Набагато менший попит був на саджанці лохини та ожини. Сподіваємося, що наступні стануть кращими, і попит на саджанці буде високим, – розповіла керівник відділу продажу компанії «Кліома- Сервіс» Олена КЛИМЧУК.

Окрім саджанців, компанія «Кліома-Сервіс» реалізовує субстрати для вирощування різних культур, горщики для розсади та касети для насіння. Свою продукцію представники компанії презентували на конференції, де, за словами Олени Климчук, учасники жваво цікавилися їхньою продукцією.

Представники компанії Elifab Solutions презентували учасникам конференції сортувальне обладнання для ягідних культур. Інструменти для роботи в саду та ягіднику презентували компанії «ТВК Рамос» та «Клуб Рослин». Про обладнання для переробки ягід, фруктів, овочів, грибів та зелені на виставці учасникам конференції розповіли представники польської компанії Uni-Masz H. M. Juszczuk Sp. J. Упаковки для фруктів та овочів презентувала компанія Petruzalek, а підприємство Alfainterplast – ящики для збору врожаю ягід, фруктів та овочів.

Виростити якісний урожай неможливо без якісних засобів живлення. Одна з компаній, яка презентувала добрива для живлення культур, – Makosh. Останні три роки компанія Makosh розширила асортимент добривами для живлення по листу, зразки яких були на стенді компанії впродовж конференції.

– Звичайно, ми відчули вплив війни, через яку аграрії не можуть працювати на повну силу, адже багато в кого не вистачає коштів, і вони не мають можливості реалізувати свою продукцію. Але наша компанія всіляко намагається їх підтримувати. Я дуже радий бути на конференції «Садівництво, ягідництво, овочівництво в умовах воєнного стану: вчимося перемагати!», де зібралося багато однодумців, які спільними зусиллями розвивають плодоовочеву галузь. Цікаво з кожним із них поспілкуватися та почути їхню думку. Такі заходи, як цей, допомагають налагодити нові знайомства та знайти нових партнерів, – зазначив менеджер напрямку овочівництва компанії Makosh Богдан ЧАЙНЮК.

Засоби живлення рослин презентувала і компанія «Планта Групп». Детальніше про продукцію цієї компанії читайте на с. 54.

Важливо не тільки виростити якісну ягоду, а й правильно її заморозити та зберігати. У контексті цього компанія «Інсолар-Холод» на конференції презентувала системи зберігання й охолодження ягід та фруктів і сортувальні лінії для ягід.

– Для ягідівників ми пропонуємо камери охолодження, зберігання і заморожування ягід, – зазначив директор ТОВ «Інсолар-Холод» Анатолій БОГДАН. – На практиці забезпечити оптимальні умови для збереження свіжості, смаку, аромату і товарного вигляду продукції складно, оскільки ягоди є дуже делікатною сировиною. Тому основне завдання в період зберігання – створити оптимальні мікрокліматичні умови, щоб зберегти якість і зовнішній вигляд продукції для споживача. Ми пропонуємо обладнання для статичного та шокового заморожування. Виробники, які заморожують не більше ніж 1 т/год, зазвичай використовують обладнання для статичного заморожування, а ті, чиї об’єми виробництва більші, – обладнання для шокового заморожування. Є також технології регульованого газового середовища Palliflex, що передбачають зберігання в камері палет із ягодами, кожна з яких може мати індивідуальне регульоване газове середовище. Сховища з Palliflex дозволяють істотно продовжити термін зберігання ягід – у 2–4 рази.

Компанія «Інсолар-Холод» розташована у Харкові, який постійно обстрілюють росіяни. Незважаючи на це, а також те, що багато працівників виїхали з міста або воюють, робота компанії не зупинилася.

Компанія «Пластмодерн» презентувала на виставці плівки сільськогосподарського призначення, плівки для мульчування з отворами, поліетиленові труби, стрічку для краплинного зрошення, касети для вирощування розсади, мішки для посадки суниці садової.

– Наша компанія працює із 1991 року. І зараз, у воєнний стан, вона продовжує забезпечувати господарства якісними плівками та іншими матеріалами. Звісно, кількість господарств, із якими ми співпрацюємо, дещо зменшилася, оскільки значна їх частина розташована на території тимчасово окупованих територій. Проте ми не втрачаємо оптимізму та віри в мирне майбутнє, і на конференції мали змогу зустрітися із старими друзями та надійними партнерами, а також познайомитися із новими людьми, – розповів менеджер з питань комерційної діяльності компанії «Пластмодерн» Михайло БОНДАРЕНКО.

Вишукані сири презентували фудпартнери конференції – «Гощанська долина сиру». Присутні скуштували пиво та сидри від місцевих виробників – броварні «Еліт» і «Волинський бровар».

Враженнями від візиту на конференцію поділився комерційний директор ТОВ «Кельте» Андрій ГОНЧАРЕНКО, який презентував на заході холодильне обладнання.

– Наша компанія реалізує проєкти холодильників «під ключ», а це: проєктування, будівництво, інженерні рішення, поставка обладнання, монтаж, сервісне обслуговування та ремонт обладнання. З початком повномасштабного вторгнення багато проєктів замовники змушені були відкласти до перемоги. Зараз працюємо і допомагаємо відновитися підприємствам та модернізовуємо їх. Участь у цій конференції дала нам можливість зустріти партнерів, поспілкуватися з новими потенційними клієнтами, допомогти їм зрозуміти як і що вони хочуть від холодильників та інші їхні потреби. Тому що нічого не замінить живого спілкування. Слава Україні!

БЛАГОДІЙНИЙ АУКЦІОН НА КОРИСТЬ ЗБРОЙНИХ СИЛ УКРАЇНИ

Наприкінці конференції «Вчимося перемагати!» відбувся благодійний аукціон, який провела директор- ка Благодійного фонду «Сильні та Вільні» Тетяна СМІРНОВА.

На аукціоні розігрували товари і послуги для садівництва, ягідництва й овочівництва. Під час аукціону розіграли 43 лоти. Це були добрива і засоби захисту рослин, професійні інструменти, сувенірна продукція. Найдорожчим лотом стала сувенірна монета «Слава Україні!», за яку виручили 5500 гривень. Її надав співзасновник кооперативу «Як Бджола» Олег Бачинський.

Окрім цього, свої лоти для аукціону надали компанії «ДЕЛА ТРЕЙД КОМПАНІ», «Макіта Україна», «Біохім Агро», «Агрітема», «Пластмодерн», BAYER, «Планта групп», «Родоніт Агро», «ЄФТ ПЛЮС», «Евкаліпт Р», «Вітера», «Самміт-Агро Юкрейн», Rosana Biological Solutions, БТУ-ЦЕНТР, «Макош». Медіагрупа «Технології та Інновації» надала кілька сертифікатів на передплату професійних журналів «Садівництво та Овочівництво. Т.І.», «Ягідник», «Напої. Т.І.».

За підсумками розіграшу спільно вдалося зібрати 51 тисячу гривень для ЗСУ!

– Друзі, ви неймовірні! Дякуємо всім за участь. І як ми бачимо, цей аукціон справді став тією вишенькою на торті, що додала конференції особливого настрою. Ми дуже вдячні організаторам конференції за довіру та можливість проведення аукціону і сподіваємося, що такі активності стануть маленькою традицією в рамках наступних заходів, – зазначила Тетяна Смірнова. Виручені кошти Благодійний фонд «Сильні та вільні» використав для закупівлі медичних препаратів – противірусних, жарознижувальних тощо, а також буржуйок і зимового взуття та одягу для військових.

БІЗНЕС-ТУР НА ПРОВІДНІ ГОСПОДАРСТВА РЕГІОНУ

На другий день Всеукраїнської науково-практичної благодійної конференції «Садівництво, ягідництво, овочівництво в умовах воєнного стану: вчимося перемагати!» відбувся бізнес-тур на провідні ягідні, овочеві та переробні підприємства регіону. Зокрема, першим учасники заходу відвідали господарство «Калина-Бугрин», яке на більш ніж 200 гектарах упродовж 4 років вирощує овочі борщового набору – цибулю, моркву, буряк і капусту.

Один із факторів, який вплинув на вибір овочевого напрямку компанії «Калина-Бугрин», полягав у доступності до води. Так, воду для поливу насаджень беруть з річки Горинь, яка протікає неподалік. Для вирощування цибулі використовують краплинне зрошення, моркву поливають з допомогою спринклерів, а капуста і буряк ростуть без зрошення.

– У нас росте рання та пізня морква. Зокрема, пізня сорту Нерак вирощується на 45 гектарах. Обрали саме цей сорт, адже після випробовувань він найкраще себе зарекомендував у наших кліматичних умовах, – розповідає агроном підприємства «Калина-Бугрин» Ігор МЕХЕДА. – Також у нас росте і рання морква, яку ми сіємо в кінці березня.

Весь урожай моркви на підприємстві збирають вручну. На відміну від цибулі, збір якої повністю механізований.

– Ми вирощуємо цибулю довгого дня, яка росте на грядах. Загалом, схід був непоганий, але потім насадження трохи прорідилися. Наразі схід цибулі становить 60 %, але я вважаю, що тут цілком реально досягнути показника 80 тонн, – каже Ігор Мехеда.

Капуста ж у ФГ «Калина-Бугрин» вирощується середня та пізня. Висівається вона методом прямого посіву, хоча в подальшому на підприємстві розглядають варіант використання розсади. Насіння капусти, як і моркви та буряка, купують у компанії «Бейо Україна».

– Буряка у нас росте два гібриди – Боро та Пабло. Основна проблема, яка виникає під час вирощування цієї культури, – це хвороби, зокрема церкоспороз, який дуже шкодить насадженням, – розповідає Ігор Мехеда. – Якщо в південних регіонах України насадженням більше надокучають шкідники, то тут – хвороби. Окрім того, є проблеми з бур’янами – гірчаком, лободою, щирицею та пирієм.

Підприємство «Калина-Бугрин» має власне обладнання для сортування та пакування овочів, а також два овочесховища: одне, з активною вентиляцією, призначене лише для цибулі, а інше, розраховане на 2500–3000 тонн зі встановленими холодильними установками, – для капусти, буряка та моркви.

– Це овочесховище має декілька камер зберігання. Найменша розрахована на 250 тонн продукції, інші – на 600 тонн. Овочесховища мають різні технології зберігання. Спеціальне обладнання підтримує температуру та вологість на потрібному рівні. Приміром, морква зберігається при температурі 0,5–1 °С та вологості повітря 90–95 %, – розповідає представник компанії «Калина-Бугрин» Павло КРАВЧУК.

Окрім того, підприємство має власну лінію переробки, яка складається з барабанів мийки та полірування, обладнання для сортування за довжиною та шириною продукції, а також устаткування для пакування.

– Потужність лінії залежить від культури: якщо сортується буряк чи цибуля, то це одна потужність, а якщо морква – то вдвічі менша. Але в середньому її продуктивність становить 10 тонн овочів за годину, – розповідає Ігор Мехеда. – На цій лінії ми можемо мити, шліфувати та пакувати овочі в різні пакети.

Друге підприємство, яке відвідали учасники бізнес-туру – «Дедденс Агро». Господарство на загальній площі понад 6000 гектарів вирощує органічні зернові, картоплю, гарбуз, а також ягідні культури – малину та суницю, які в подальшому заморожує. Увесь зібраний урожай компанія експортує в Німеччину.

Основну частину насаджень підприємства займає органічна соя, яке росте на 3000 гектарів. Орієнтовно по 500–600 гектарів займають озимий ріпак та озима пшениця, а ще 700–1000 гектарів – кормова кукурудза. Окрім того, на 500–1000 гектарах господарство вирощує овес для ТМ «Сквирянка».

– Основне правило під час збору зерна полягає в тому, що ми намагаємося проводити обмолот тоді, коли продукція суха. Звичайно, ми можемо висушити зерно, але, враховуючи ціну на газ, це виходить дуже дорого, – розповідає агроном підприємства Дмитро БРИЦОВ. – Загалом у нас є 7 складів для зберігання продукції, місткість яких орієнтовно 1500–2000 тонн.

За словами агронома «Дедденс-Агро», на підприємстві переконалися в необхідності та важливості якісного насіння, тому купують його у компанії Saatbau-Probstdorfer.

Для визначення якості продукції за всіма необхідними параметрами на підприємстві є власна лабораторія з сертифікованим обладнанням.

Що стосується овочів, то через війну на підприємстві «Дедденс-Агро» частково збільшили площу з картоплею. Вирощують там лише один сорт – Галу.

– Ми садимо картоплю пізніше, ніж інші, бо в нас просто немає можливості зробити це раніше. Завдяки цьому ми «втікаємо» від колорадського жука, бо до того часу він уже наїдається на інших полях і не лізе до нас, – каже агроном підприємства.

Також у господарстві на замовлення вирощують орга – нічний гарбуз гібриду Тіана F1. Увесь його урожай ще до моменту посіву контрактує компанія з Львівщини, яка в подальшому його сушить і експортує до Європи.

Окрім зернових та овочевих культур, компанія «Дедденс Агро» на 30 гектарах вирощує ще й органічні ягоди – малину та суницю садову.

– У нас були плани збільшити насадження ягід, але треба спочатку треба вирішити проблему дідімелли та личинки травневого хруща, яка в нас дуже актуальна, – каже Дмитро Брицов. – Також перед тим, як збільшувати насадження, обов’язково треба збудувати холодильник і встановити власне обладнання для заморожування. Адже через те, що два роки поспіль заморожувальні комплекси в регіоні були заповнені чорницею, чимало виробників не мали змогу заморозити свої ягоди.

Про застосування на полі біологічного фунгіциду «Престоп» для боротьби із сірою гниллю, дідімеллою та кореневими гнилями розповів комерційний директор компанії «Агрітема» Ігор ЧАЙКА.

Також на полі господарства відбувся майстер-клас із обрізки малини акумуляторним ранцевим секатором Makita DUP361Z. Регіональний менеджер компанії «Макіта Україна» Денис КОВАЛЬЧУК під час презентації розповів, що інструмент має захист від пилу, бруду, вологи, тому його можна використовувати і в дощ, і в сніг. Секатор промисловий: за допомогою нього можна працювати 8 годин безперервно, він має 5-амперну батарею, якої вистачає на 8 робочих годин. Також ним можна працювати при температурі до -20 °С.

Детальніше про технологію вирощування малини на підприємстві «Дедденс-Агро» читайте на с. 56.

Досвід фермерських господарств, який був презентований під час конференції, свідчить, що аграрна галузь в Україні, зокрема, ягідництво, овочівництво, садівництво, розвивається, незважаючи на виклики, перед якими всіх поставила війна. Українські фермери тримають економічний фронт та вкотре доводять, що ми – нездоланна нація, котра може невпинно працювати в будь-яких умовах, навіть коли над головою літають ворожі ракети.

Безкоштовно завантажити випуск журналу «Ягідник» № 4 можна тут.

Аби придбати друкований випуск журналу, оформити передплату на рік (у 2022 році буде 5 випусків) або придбати видання, видані впродовж минулих років, звертайтеся: Лариса Товкач, +38 (097) 968 95 16, sad.nti@ukr.net.

Якщо ви хочете, щоб у наступному номері журналу ми написали саме про ваше господарство, підприємство, медіагрупа «Технології та Інновації» пропонує розміщення новин та інформації про компанії на електронних та друкованих ресурсах. Ми з радістю напишемо про досвід – ваш чи ваших клієнтів, про впроваджені новітні технології та передові рішення у журналах чи на сайтах («Ягідник» і «Садівництво і Виноградарство. Т.І.»).

Контакти: Надія Ящук, директор проєкту, тел. +38 (068) 568-58-22rnadia@ukr.net

Лариса Товкач, менеджер, +38 (097) 968 95 16, sad.nti@ukr.net.

Анна Панкратенкова, менеджер, +38 097 759 25 83, +38 095 607 09 04, reklama.nti@gmail.com

Все буде Україна!

Журнал «Садівництво»

Останні статті

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *