Як в Італії налагоджені вирощування, переробка та реалізація фундука

 Як в Італії налагоджені вирощування, переробка та реалізація фундука

Нещодавно в Італії відкрили новий завод з переробки фундука, а також відбулися заходи з нагоди 25-річчя від заснування італійської асоціації Ascopiemonte. З цієї нагоди Італію відвідала делегація Української горіхової асоціації, повідомляє її президент Геннадій Юдін на своїй сторінці у фейсбуці.

– Асоціація виробників фундука Ascopiemonte сьогодні налічує 586 членів, які вирощують фундук на площі 3448 гектарів. У її структурі організований виробничій кооператив зі збирання, зберігання, переробки та продажу об’єднаних партій фундуку та продуктів переробки. Вже багато років Ascopiemonte впроваджує проєкт технологічних інновацій щодо удосконалення простежуваності у ланцюжку постачання фундуку на кожному етапі його вирощування, виробництва та реалізації якісних партій, перероблених на запит покупців, – зазначає Геннадій Юдін.

Етапи простежуваності включають систематизацію відомостей щодо сортів фундука, що вирощуються у кожного фермера-члена асоціації, збору та приймання сировини від фермерів безпосередньо в центрах переробки (заводах), очищення, сушіння, калібрування фундука, оцінки його якості, а також забезпечення зберігання в індивідуальних, персоналізованих боксах у спеціальних складських приміщеннях за необхідних температурних умов, що забезпечують збереження фундука.

– Фундук реалізується збірними партіями за запитами покупців: підприємств харчової промисловості різних країн, з якими асоціація має укладені контракти. Робота асоціації Ascopiemonte s.c. та його кооперативу дає можливість реалізовувати фундукові партії за високою ціною, у зв’язку з можливістю забезпечувати якісні системні поставки покупцям упродовж усього року. Це забезпечує постійний гарантований збут і вигідне всім фермерам-виробникам фундука, – пише Геннадій Юдін.

Читайте також: Презентуємо програму конференції «Садівництво, ягідництво, овочівництво в умовах воєнного стану: вчимося перемагати!»

Фермери, які входять до асоціації, мають можливість переробляти фундук у власних мініцехах для подальшого продажу вже готової продукції. Таким чином, одну частину власного врожаю фундуку вони можуть переробити та самостійно реалізовувати, а іншу – передавати для подальшої реалізації асоціацію Ascopiemonte.

– Така система кооперації в Італії є основою виробничих відносин для фермерів. Тому цю тему члени української делегації детально обговорювали з фахівцями та керівництвом асоціації Ascopiemonte, – написав Геннадій Юдін. – Керівництво асоціації продемонструвало повну відкритість, готовність і далі ділитися досвідом, технологіями та секретами у переробці та зберіганні фундуку й у налагодженні коопераційних відносин із фермерами.

Окрім того, українська делегація взяла участь і майстер-класі з переробки фундуку й оцінці його якості відповідно до європейських стандартів.

– Для горіхової галузі України, яка тільки зростає, дуже важливий 25-річний досвід роботи італійської асоціації з фермерами-фундуководами (особливо з невеликими садами), побудова кооперативних підприємств з переробки та реалізації фундука, а також досвід договірних відносин з фермерами-виробниками та фабриками харчової промисловості і мережевими торговими підприємствами. Аналогічний досвід співпраці існує і в інших країнах, тому його можливо також використовувати і в Україні, – підсумовує Геннадій Юдін.

Читайте також: На Рівненщині садівник планує зібрати першу тонну фундука

Журнал «Садівництво»

Останні статті

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *