Як вирощувати якісні товарні яблука в умовах спекотного клімату півдня України?

 Як вирощувати якісні товарні яблука в умовах спекотного клімату півдня України?

Досвід компанії «Інтеп»

Традиційно яблука вирощують в усіх областях України, але водночас не в кожному регіоні спостерігаються сприятливі кліматичні умови, завдяки яким можна забезпечити максимально якісний та ефективний процес вирощування цієї культури. Так, в умовах Дніпропетровської області одна з основних проблем садівництва полягає в значно меншій кількості опадів, ніж, наприклад, на Вінниччині чи Чернівеччині, тому без крапельного зрошення садівництво існувати там не може. В цьому переконаний Станіслав ЛЕБІДКІН – засновник і директор ТОВ «Інтеп» із Криворізького району Дніпропетровщини, який на площі майже 100 гектарів вирощує яблука та черешню. Про те, як налагодити ефективний садівничий бізнес, боротися з примхами природи та вирощувати високоякісні товарні яблука керівник підприємства розповів проєкту «Садівництво та Овочівництво. Технології та Інновації».

ЯБЛУКА ЗАМІСТЬ ЗЕРНОВИХ

У фермерському господарстві «Інтеп», яке було засноване 2003 року, спочатку вирощували зернові й технічні культури. В 2006 році там заклали перший яблуневий сад площею 10 гектарів, а в 2012–2013 роках почали вирощувати ще й овочі борщового набору. Наразі підприємство розвиває лише напрямок садівництва, і загальна площа насаджень сягає 100 гектарів. Окрім яблук, у господарстві на 8 гектарах вирощують ще й черешню.

– Коли ми в 2006 році висадили перші яблука, умови для цього бізнесу були чудові: висока ціна на продукцію, низька собівартість вирощування, недорога робоча сила тощо. Садивний матеріал теж, до речі, був недорогий, хоча й менш якісний. Словом, тоді цей бізнес був справді ефективний. А зараз на ринку дуже велика конкуренція, і садівництво вже відстає за рентабельністю від вирощування овочів. Тому зараз ми працюємо на завтрашній день, сподіваючись, що будуть кращі умови на ринку та вища ціна на яблука, – розповів Станіслав Лебідкін.

За його словами, перший яблуневий сад закладався не з метою розвитку бізнесу, а для душі. Але вже 2012 року ТОВ «Інтеп» повністю відійшло від зернової групи та переорієнтувалося на садівничий напрямок.

– Для мене це було захоплення, яке переросло в бізнес. Щоб працювати на ринку довго, треба бути досить гнучким, тому всі плани, які ми ставили перед собою на початку бізнесу, зараз змінюються. Зокрема це стосується і сортового складу саду. Так, Джонаголд зараз у нас повністю викорчуваний, бо ми вже не можемо досягнути тієї якості врожаю, що була у 2006–2007 роках. Наша ціль – отримувати стабільно великий урожай, вирощуючи першокласне сортове яблуко, на яке буде попит як на внутрішньому ринку, так і за кордоном, – сказав Станіслав Лебідкін.

Починаючи з 2006-го, у господарстві «Інтеп» щороку розширювали яблуневий сад на 5–7 гектарів. Спочатку вирощували сорти, орієнтовані на ринок рф, – Ренет Симиренка, Граф Еззо, Голден і Джонаголд. Але з 2014-го, коли ринок збуту змінився і ці яблука перестали бути конкурентними, в компанії вирішили змінити асортимент саду, щоб бути конкурентоспроможними на міжнародному та внутрішньому ринку.

– Тому зараз ми перебуваємо у процесі заміни сортів і щороку викорчовуємо 5–10 гектарів яблуневого саду, проводимо рекультивацію та саджаємо сучасні клони групи Гала, – зазначив засновник підприємства.

За його словами, зараз на зовнішньому ринку затребувані однокольорові жовті, зелені чи червоні яблука, натомість однобокі вже не мають такого попиту. Наразі в саду господарства, крім клонів Гала, ростуть такі сорти, як Голден і Гренні Сміт. Саджанці, зокрема сорту Гала Шніго Шніко Ред, купували в італійському розсаднику Gruber Genetti.

Продовження статті безкоштовно читайте в журналі «Садівництво та Овочівництво. Технології та інновації» № 1 тут.

Аби придбати друкований випуск журналу, оформити передплату на рік (у 2023 році буде 5 випусків) або придбати видання, видані впродовж минулих років, звертайтеся: Лариса Товкач, +38 (097) 968 95 16, sad.nti@ukr.net.

Якщо ви хочете, щоб у наступному номері журналу ми написали саме про ваше господарство, підприємство, медіагрупа «Технології та Інновації» пропонує розміщення новин та інформації про компанії на електронних та друкованих ресурсах. Ми з радістю напишемо про досвід – ваш чи ваших клієнтів, про впроваджені новітні технології та передові рішення у журналах чи на сайтах («Ягідник», «Садівництво і Виноградарство. Т.І.», «Напої. Технології та Інновації»).

Контакти: Надія Ящук, директор проєкту, тел. +38 (068) 568-58-22rnadia@ukr.net

Лариса Товкач, менеджер, +38 (097) 968 95 16, sad.nti@ukr.net.

Анна Панкратенкова, менеджер, +38 097 759 25 83, +38 095 607 09 04, reklama.nti@gmail.com

Все буде Україна!

Журнал «Садівництво»

Останні статті

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *