Амарант: вирощування та переробка в компанії «Двіпа»

 Амарант: вирощування та переробка в компанії «Двіпа»

Вперше у ФГ «Двіпа» висадили амарант у 2019 році. Із 150 га площ значна частина була піщаною й не дуже родючою. На цій землі вирощували жито, оскільки воно не примхливе і його можна було сіяти декілька разів поспіль на одному й тому ж місці, але не постійно. А інші культури на цьому полі не росли. Після детального вивчення різних культур, відвідувань виставок, семінарів вирішили посіяти амарант.

Фермерське господарство «Двіпа» розташоване у селі Чернеччина Дніпропетровської області. Підприємство обробляє 150 гектарів землі, які сертифіковані «Органік Стандарт». Окрім того, ягідні насадження мають ще й американський органічний сертифікат для подальшої реалізації продукції на ринку США.

Головним аргументом на користь амаранту було те, що він також належить до невибагливих культур і може рости на різних ґрунтах. Важливу роль відіграло те, що амарант належить до посухостійких культур. Для його проростання потрібно менше вологи, ніж іншим зерновим культурам, і він себе чудово почуває навіть за температури +35 °С. Це суттєва перевага для південних регіонів. Після всього почутого на різних семінарах у нас склалося враження, що амарант – це ідеальна культура для вирощування.

Проте перший досвід посіву амаранту виявився не дуже вдалим. Завадила дощова весна, через яку ми не змогли вчасно підготувати землю і вчасно висіяти амарант. Як результат, були втрачені оптимальні строки посіву. До того ж невдовзі розпочалася засуха, і амарант сходив довше, ніж насіння бур’яну. Зрозуміло, що сходи амаранту не змогли конкурувати з бур’яном. І, як результат, у перший рік ми на амарантові нічого не заробили, а лише повернули затрати.

До того ж сіялка точного висіву українського виробництва виявилася… не дуже точною. А виявити пробіли під час посіву амаранту набагато важче, ніж, наприклад, під час посіву пшениці. Висіваючи пшеницю чи соняшник, можна побачити їхнє насіння в землі. А насіння амаранту в землі помітити майже неможливо. Як тільки нам здавалося, що ми виставили норму посіву, через десять хвилин доводилося перевіряти й повертатися назад, пересівати знову той самий ряд. Норма посіву, за рекомендаціями, була 1 кг на один гектар.

Після посіву ми буквально щодня перевіряли, чи амарант зійшов. Оскільки досвіду вирощування амаранту в нас до цього часу не було, то спочатку помітити сходи амаранту було важко. Амарант належить до родини щирицевих, і на ранніх стадіях він дуже схожий на сходи щириці чи лободи. Насправді відмінності є, але вони не настільки очевидні, і недосвідченій людині буде важко їх помітити з першого разу.

Наступного року ми підготувалися до посіву амаранту завчасно: підготували як слід поле, задискували його вдруге вже перед самим посівом. І сіяли амарант звичайною зерновою сіялкою. Лише збільшили норму висіву з рекомендованого 1 кг до 1,5 кг на гектар. Узяли на випробування два найбільш поширені сорти амаранту – ранній сорт Лєра й пізній сорт Харківський. Лєра має червоне забарвлення стебла й листя, а сорт Харківський зеленого кольору. До того ж сорт Харківський набагато вищий, ніж ранні сорти.

Богдан ГНАТЮК, агроконсультант

Продовження статті безкоштовно читайте в журналі «Садівництво та Овочівництво. Технології та інновації» № 4-5 тут.

Аби придбати друкований випуск журналу, оформити передплату на рік (у 2022 році буде 5 випусків) або придбати видання, видані впродовж минулих років, звертайтеся: Лариса Товкач, +38 (097) 968 95 16, sad.nti@ukr.net.

Якщо ви хочете, щоб у наступному номері журналу ми написали саме про ваше господарство, підприємство, медіагрупа «Технології та Інновації» пропонує розміщення новин та інформації про компанії на електронних та друкованих ресурсах. Ми з радістю напишемо про досвід – ваш чи ваших клієнтів, про впроваджені новітні технології та передові рішення у журналах чи на сайтах («Ягідник», «Садівництво і Виноградарство. Т.І.», «Напої. Технології та Інновації»).

Контакти: Надія Ящук, директор проєкту, тел. +38 (068) 568-58-22rnadia@ukr.net

Лариса Товкач, менеджер, +38 (097) 968 95 16, sad.nti@ukr.net.

Анна Панкратенкова, менеджер, +38 097 759 25 83, +38 095 607 09 04, reklama.nti@gmail.com

Все буде Україна!

Журнал «Садівництво»

Останні статті

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *