Допомагати українським фермерам у складний час

 Допомагати українським фермерам у складний час

Компанія Puijk Berry Nurseries & Consultancy об’єднала зусилля з компанією «Розетта Агро», відомим постачальником найновіших сортів ягід і фруктів в Україну

Стаття підготовлена за сприяння Посольства Королівства Нідерландів в Україні

За останні 10 років ягідна галузь в Україні розвинулась із маленької ніші до потужної експортної галузі. З України експортують не лише заморожені ягоди на переробку, а й велику кількість свіжих ягід, зокрема значну кількість лохини. Лохина менше пошкоджується, ніж суниця, малина чи ожина, тому її легше транспортувати на далекі відстані. Площі насаджень лохини стрімко зростають не лише в Україні, а й у всій Європі та в усьому світі. Це означає, що свіжу лохину можна споживати цілий рік, а постачальники конкурують між собою на міжнародному ринку.

Ціна на лохину в супермаркетах в основному складається з витрат на вирощування, збирання, післязбиральних витрат, транспортних витрат і витрат на збут. Першочерговим завданням для кожного учасника виробничого ланцюга є просування продукту на крок уперед у ланцюжку від виробника до споживача без втрати якості. Якщо ж якість бажає кращого, то всі інвестиції у виробництво продукту можна вважати марними. Тому й потрібно постійно вдосконалювати процеси на всіх етапах у виробничому ланцюжку.

Наступним пріоритетом є отримання високої маржі, яка і є прибутком. Для виробника ягід найбільшу маржу можна отримати, якщо збільшити виробництво з гектара. Інвестиційні витрати та витрати на технічне обслуговування більш-менш фіксовані, а власне прибуток отримують завдяки максимальному врожаю з гектара. І тут знання та управління плантацією є запорукою успіху. Різниця між втратами, відсутністю збитковості чи хорошим прибутком в Україні – це коли врожайність становить 4, 8 чи 12 тонн із гектара відповідно.

У Нідерландах, де лохину вирощують набагато довше, ніж в Україні, і виробники мають більше досвіду та знань, як наслідок, середня врожайність із гектара становить близько 15 тонн. Це необхідно, тому що в пік сезону ціни на лохину можуть знизитися до 3 євро за кілограм, а коли в цій ціні вартість збору становить від 2,00 до 2,50 євро, інші витрати можна мінімізувати лише при розподілі їх на більшу кількість кілограмів.

– В Україні нам потрібно провести суттєві вдосконалення, щоб отримати 15 тонн із гектара, – каже Фредеріка ВОГЕЛЬ, власниця компанії «Розетта Агро». – Через більш екстремальні погодні умови в Україні отримати 15 тонн із гектара може бути складно. Але досвід демонструє, що завжди можна збільшити врожайність, здобувши більше знань і досвіду. ЯК

«РОЗЕТТА АГРО» ПЕРЕЖИВАЄ ВІЙНУ І ЯКИМ БАЧИТЬ БІЗНЕС В УКРАЇНІ?

Фредеріка Вогель розповідає, що 24 лютого всі були в шоці. Практично всі замовлення були скасовані, і єдине, що могли зробити працівники компанії, – збирати та відправляти гуманітарні вантажі й допомагати знаходити прихисток для українських біженців у Нідерландах. Завдяки суттєвій допомозі українських та нідерландських партнерів гуманітарну допомогу відправляли напряму до Львова та Житомира. Але вже минуло 6 місяців, і, окрім гуманітарної активності, треба думати, яку комерційну діяльність можна відновити та розвивати далі.

– Український бізнес нині має працювати значно потужніше, ніж будь-коли раніше. Ми з чоловіком працюємо вже більше ніж 30 років в Україні. Не знаємо, як швидко, але впевнені, що Україна переживе цей страшний час. Сила та опір нашої української команди «Розетта Агро» й українського народу вражають і є величезною мотивацією для нас продовжувати нашу справу, – зазначає Фредеріка Вогель.

Українська компанія «Розетта Агро» задіяна переважно в ягідному секторі. Вона почала працювати в лохиновому бізнесі в 2010 році, співпрацюючи з тодішнім розсадником Driesvenplant, потім останні 3 роки – із Fall Creek.

– Ми бачили, як ягідна галузь розвивалася майже з нуля до сьогоднішнього рівня. Завдяки власному демополю в Макарівському районі ми здобули багато досвіду і знань. Ми знаємо, які добрива та засоби захисту рослин доступні на українському ринку. Міжнародних спеціалістів-консультантів з вирощування ягідних культур небагато. Ті, що зараз працюють з Україною, дуже зайняті, майже не мають часу відповідати на запитання, немає часу приймати більше клієнтів, знання місцевого ринку в них досить обмежені, і їхні послуги коштують дуже дорого. Тому ми дуже раді співпраці з Хансом Пеуком, власником компанії Puijk Berry Nurseries & Consultancy. Ханс виріс у ягідному бізнесі, сам є виробником ягід, вирощує саджан- ці рослин, має власні науково-дослідні розробки та є міжнародним консультантом. Разом ми – хороша комбінація, тому можемо запропонувати незалежну консультацію 24/7 за більш вигідною ціною та говорити мовою фермерів, – розповідає Фредеріка Вогель.

Спочатку, під час ковідних обмежень на подорожі, і зараз, коли триває війна, онлайн-зустрічі з міжнародними фахівцями та фізичні візити української команди на поле працюють дуже добре. Ханс спеціалізується на таких культурах, як лохина, малина, ожина, червона смородина та суниця.

– Ми залучили Ханса в нашу команду, коли проводили майстер-класи та вебінари під час ковіду. Ханс і його брат – третє покоління ягідівників. Їхній дідусь 40 років тому захопився виробництвом ягід і передав своє захоплення синові, а згодом і внукам. Після закінчення університету Ханс працював консультантом із вирощування ягід і співпрацював із міжнаціональними компаніями із захисту рослин та живлення. Саме так він розпочав власні дослідження та розробки, щоб побачити, як продукти працюють у різних умовах. Він почав консультувати виробників у Нідерландах, Німеччині, Швейцарії, Іспанії, Португалії, Марокко, Індії, на Балканах, а тепер і в Україні, – розповідає Фредеріка Вогель.

Сімейна ферма Пеук розширювалась протягом останніх 5 років, і сьогодні її площа зросла до 63 га. Там вирощують ягоди та мають розсадник таких культур, як лохина, малина та ожина. Підприємство розташоване біля міста Утрехт, у центрі Нідерландів. Їхній посадковий матеріал та ягідна продукція реалізується по всій Європі. Оскільки сім’я Пеук сама вирощує свіжі ягоди, то вони завжди враховують знання всього виробничого ланцюжка. Широка мережа в галузі ягід дозволяє Хансу мати прямий доступ до ринку. Ханс добре розуміє, що «Розетта Агро» та Україна зараз переживають дуже складний час і саме це стало причиною для розширення партнерства.

– У ці дуже важкі часи я рада, що ми розвиваємо нові види партнерства та комерційної діяльності в Україні. Економіка має працювати. Зараз всі дуже поважають Україну. Тому я шукаю варіанти, як ми можемо краще просувати українську продукцію в Нідерландах та Європі. Ми знаємо, як виробляється продукція, що вона сертифікована GLOBAL GAP, BRC чи ORGANIC, і, щоб збільшити українські продажі, потрібно розвивати український бренд, щоб споживач підтримував в ці жахливі часи Україну, купуючи українську продукцію. Вже наступного року ми сподіваємося висадити на нашому демополі під Макаровом суницю та малину. І разом з нашими нідерландськими партнерами ми знову організуємо день поля, куди ми запросимо наших українських друзів та партнерів, щоб обмінятися досвідом і знаннями. А завдяки партнерству з Хансом Пеуком ми можемо розширити наш асортимент та покращити послуги для українських виробників ягід, – підсумовує Фредеріка Вогель.

Контакти: ТОВ «Розетта Агро», м. Київ, вул. Деміївська, 43

тел.: +38 044 384 24 21 моб.: +38 067 501 17 64, e-mail: valery@rosetta-agro.com

Безкоштовно завантажити випуск журналу «Садівництво та Овочівництво. Технології та інновації» № 3 можна тут.

Аби придбати друкований випуск журналу, оформити передплату на рік (у 2022 році буде 5 випусків) або придбати видання, видані впродовж минулих років, звертайтеся: Лариса Товкач, +38 (097) 968 95 16, sad.nti@ukr.net.

Якщо ви хочете, щоб у наступному номері журналу ми написали саме про ваше господарство, підприємство, медіагрупа «Технології та Інновації» пропонує розміщення новин та інформації про компанії на електронних та друкованих ресурсах. Ми з радістю напишемо про досвід – ваш чи ваших клієнтів, про впроваджені новітні технології та передові рішення у журналах чи на сайтах («Ягідник» і «Садівництво і Виноградарство. Т.І.»).

Контакти: Надія Ящук, директор проєкту, тел. +38 (068) 568-58-22rnadia@ukr.net

Лариса Товкач, менеджер, +38 (097) 968 95 16, sad.nti@ukr.net.

Анна Панкратенкова, менеджер, +38 097 759 25 83, +38 095 607 09 04, reklama.nti@gmail.com

Все буде Україна!

Журнал «Садівництво»

Останні статті

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *