Калинівський тандем: завод агротехніки та інтенсивний грушевий сад

 Калинівський тандем: завод агротехніки та інтенсивний грушевий сад

У місті Калинівка, що на Вінниччині, успішно працює завод «Агромаш Калина». Ґрунтообробна, посівна техніка і машини для обробітку садів ТМ «AGROKALINA» добре відомі аграріям. Періодами на підприємстві формується черга із замовлень, подекуди на 3 місяці вперед. Але не багатьом відомо, що у 1990-х роках підприємство було на межі знищення. Така доля спіткала сотні промислових комплексів у буремні для економіки часи. І тільки завдяки зусиллям та духу директора й колективу заводу його вдалося зберегти, а згодом переформатувати в сучасне підприємство.

«Агромаш Калина» активно розробляє власні механізми і технології, а також розширює не тільки портфель техніки, але й напрямків. Так неподалік розквітнув молодий грушевий сад «Іванівська Калина». Наживо подивитися на калинівське економічне диво та дізнатися секрети стрімкого злету змогли учасники бізнес-туру VII Міжнародної конференції «Технології та інновації: від землі – до готового продукту». Нинішній керівник підприєм-
ства Юрій ВАСКІВНЮК прийшов працювати сюди відразу після інституту в 2005 році, продовживши династію, адже його батько – Микола Васківнюк – працює на цьому заводі вже 43 роки. Він пройшов шлях від дільничного інженера сільгосптехніки до директора.

– Раніше такі підприємства були в кожному райцентрі, сьогодні ж у нашій області окрім нас залишилося тільки два. Думаю, батькові допомогла зберегти завод віра в те, що він буде працювати в майбутньому, і відповідальність, яку він відчував перед людьми. У ситуації невизначеності та занепаду колективу потрібно було кожен день працювати, щось роби-
ти, аби просто зберегти завод, а не заробити кошти. Фахівці були з розумом підібрані й також зацікавлені зберегти своє підприємство, від якого залежали цілі родини,
– згадує Юрій Васківнюк.

Калинівський завод дійсно вдалося зберегти, він продовжував працювати, але справжній злет почався у 2013 році з реформування. Підприємство оптимізували, сконцентрувалися на випуску власної техніки та механізмів, найбільш популярних серед фермерів, і високому рівні сервісу. Щодня тут випускають у середньому 5 різних агрегатів, понад 100 – на місяць і не зупиняються! Конкурентною перевагою є співвідношення ціни-якості – продукція значно дешевша за іноземні аналоги, але не поступається в якості. Агрегати «Агромаш-Калина» виготовлені з якісних матеріалів на сучасному обладнанні. Частину металу закуповують в Україні, частину – в Туреччині та Польщі. Всю елементну базу постачають з Європи.

Виробники зрозуміли, що потрібно добре розбиратися в потребах ринку, аналізувати відповідні сегменти. Це дозволяє пропонувати клієнтам новинки і демонструвати, що завод може виготовляти механізми для різної технології обробітку ґрунту. Постійний рух
вперед. Якщо зупинитися на одній технології, доведеться зменшувати обсяги, замість того щоб розвиватися.

Оновлений завод вдало поєднав два напрямки. По-перше, забезпечувати аграріїв традиційними типами агрегатів, такими як дискові борони чи передпосівні культиватори; по-друге, впроваджувати оригінальні конструкторські розробки, наприклад сівалки GALAXI чи компактомати для виконання низки ґрунтообробних операцій. Для саду «Агромаш-Калина» пропонує механізовані пристрої, як-от: платформа-загортач, стовпостав, розмотувач дроту, пристовбурова фреза для садка.

Колектив підприємства об’єднує понад 200 спеціалістів. Завод уже має досвід експорту в
Молдову, Румунію, Латвію, Литву, Естонію, Польщу, Німеччину, Данію. До речі, оставляючи свою продукцію в Молдову, звідти компанія привозить стовпи для шпалери грушевого садка. Чудовий приклад ощадливої логістики.

САД – ЦЕ БІЛЬШЕ, НІЖ БІЗНЕС

Промисловий сад став наступним кроком у розвитку та диверсифікації компанії. У 2014 році було створене ФГ «Іванівська Калина», розповідає Юрій Васківнюк:

– У той час можна було отримати землю для створення фермерського господарства, і ми взяли дві ділянки загальною площею 50 гектарів в оренду. Оборот у такого підприємства буде невеликий, якщо вирощувати там пшеницю або кукурудзу. Крім того, ми хотіли робити щось більше, ніж просто заробляти, серйозний проєкт. І вирішили займатися садівництвом, щоб отримувати трошки більше прибутку від реалізації, щоб люди в селі мали роботу. З самого початку ми розуміли, що доведеться вкласти великі гроші. У виборі культури зупинилися на груші. Перший рік посадили всього 10 рядків груші, щоб випробувати, як дерева будуть розвиватися в місцевих умовах, ґрунті. Рік був дуже важкий: ще не сформований штат працівників під садівництво, ніхто не знав, як і що робити.

Досвіду директор та агроном підприємства набиралися за кордоном, а також у провідних українських господарствах. Головне правило, яке об’єднувало всі ці підприємства: необхідно використовувати якісні комплектуючі для обладнання садка, саджанці, препарати, і результат виходить зовсім інший.

– Зрозуміло, такий підхід потребує набагато більше роботи, вкладення грошей. Але нам не хотілося переробляти все декілька разів, відразу прагнули зробити все правильно. Багато чого робили з огляду на власний досвід, потім аналізували помилки й таки переробляли. Допомагало те, що ми на підприємстві могли зробити будь-які інструменти, допрацюва-
ти техніку для садіння тощо, – розповідає Юрій Васківнюк.

Розпочали справу відповідально: виконали передпроєктні вишукування, щоб дізнатися, чи придатне поле для груші. Отримавши позитивний результат, перейшли до аналізу ґрунту, щоб дізнатися, чого там не вистачає, скільки потрібно внести меліоранту, стартових добрив під основний обробіток. Потім прийшла черга розбивки ділянки.

Авторка: Дарина Дубинка

Повний текст ви можете прочитати у номері журналу. Переглянути зміст, а також придбати його ви можете тут.

Оформити передплату журналу «Садівництво і Виноградарство: Технології та Інновації» можна за телефонами:
+38 (0362) 60 88 21,
Альона Данчук, тел.: +38 097 528 36 46
Анна Панкратенкова, тел. +38 097 75 92 583, reklama.nti@gmail.com
Лариса Товкач, тел.+38 097 968 95 16, sad.nti@ukr.net
Ірина Калюжна, тел.: +38 096 458 76 82, reklama.nti@ukr.net
Ірина Петронюк, тел.: +38 096 49 16 692
або надіслати заявку на e-mail: sad2017@ukr.net

Передплату на журнал можна оформити як через редакцію, так і в будь-якому поштовому відділенні. Передплатний індекс 60218.

Журнал «Садівництво»

Останні статті

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *