Майбутнє швидкоплідного, низькорослого волоського горіха

 Майбутнє швидкоплідного, низькорослого волоського горіха

В Україні селекціонери останнім часом пропонують різноманітні форми і сорти волоського горіха, нещодавно виведені, що значно розширює ареал можливої висадки цієї культури. Обґрунтування вирощування горіхових садів має враховувати економічні, географічні, фенологічні, природнокліматичні та інші фактори. Тому розширення ареалу посадки саме насаджень волоського горіха призводить до селекції найбільш витривалих та урожайних форм на території північного Лісостепу та зони Полісся України. Селекційні роботи, які проведені фахівцями Національного університету водного господарства та природокористування, громадською організацією «Зелені ініціативи Рівного», фермерським господарством «Біо Тріо», передбачали наукові, конструктивно-географічні дослідження швидкоплідних, низькорослих, латеральних форм волоського горіха в умовах північного Лісостепу та зони Полісся України.

Для економічно обґрунтованого розвитку районованих промислових горіхових садів на території північного Лісостепу і зони Полісся України врахували й аспекти пом’якшення клімату. Позитивним фактором таких робіт є й факт того, що на цій території є родючі
ґрунти і достатня кількість опадів. Найбільш придатні для вирощування волоських горіхів південні райони Волинської, Рівненської, Житомирської, Київської, Чернігівської та Сумської областей з потенційно родючими ґрунтами й опадами в межах 500–700 мм на рік.

На наш погляд, для північних регіонів України підходять районовані й перевірені роками сорти волоського горіха, як-от Сойка (зареєстрований у травні 2019 року), низькорослі, швидкоплідні, латеральні горіхи. Проте науково-практичні дослідження, спілкування з експертами горіхової галузі підводять до формування нової концепції в горіхівництві: це синергія відомих категорій (економіка, природнокліматичні фактори, час та здорова рослина).

Економіка передбачає плановий врожай, мінімум інвестицій з мінімальним терміном окупності, менші затрати з догляду, менші витрати на фертигацію й засоби захисту рослин залежно від площі крони (площі листової поверхні) тощо. Природнокліматичні факто-
ри, як-от родючість ґрунтів та їхній генезис, сорт рослини, мінімальні зимові температури, фенологічні фази рослини тощо, теж мають важливе значення в організації горіхового саду. Залежно від них має бути запланований «життєвий цикл» саду на 50 та більше років.

Саме тому має бути детальний підхід та планування виробництва горіхів у просторі й часі. Особливістю створення органічних та (або) інтенсивних горіхових садів є дослідження якості земель за даними агрохімічного паспорта, механічного складу ґрунтів та їхнього генезису, врахування історії полів, стан використання (баланс родючості, сівозміна, виніс специфічних речовин) за останні 5–15 років, фенологічні фази волоського горіха, ство-
рення поживного середовища (мікоризація кореневої системи у насадженнях), культури, які використовуються при залуженні горіхових садів.

Після вивчення ґрунтово-кліматичних факторів та їхньої потенційної придатності необхідно обрати сорт волоських горіхів, які ви збираєтесь висаджувати. Обирати сорт потрібно з Державного реєстру сортів рослин, придатних для поширення в Україні. Проте для північних регіонів України зареєстрований тільки сорт Сойка. Орієнтуючись на його ознаки, опубліковані в одному з торішніх чисел журналу «Горішник», інноваційною пропозицією для інтенсивного або ж для більш економічно привабливого органічного (або інтенсивного) садівництва буде щеплення сортів на низькорослій підщепі.

Тому, аналізуючи таблицю, робимо висновки про кількість дерев на гектар. Наприклад, за схеми посадки 6 х 7 м (сад 8 га, Рівненська обл.) буде значно більша кількість дерев, а відтак і вихід продукції. До зазначених переваг додаємо на 3–4 роки менший період вступу у плодоношення, в тому числі прискорюємо проєктний час окупності…

Петро СКРИПЧУК, професор НУВГП, голова Асоціації «Зелені ініціативи Рівного»

Читайте також: Дохід від експорту волоських горіхів знизився на 20%

Продовження читайте у друкованому номері журналу. Ознайомитися зі змістом видання, а також придбати його ви зможете тут.

Оформити передплату журналу «Садівництво і Виноградарство: Технології та Інновації» можна за телефонами:
+38 (0362) 60 88 21,
Альона Данчук, тел.: +38 097 65 43 126
Анна Панкратенкова, тел. +38 097 75 92 583, reklama.nti@gmail.com
Лариса Товкач, тел.+38 097 968 95 16, sad.nti@ukr.net
Ірина Калюжна, тел.: +38 096 458 76 82, reklama.nti@ukr.net
Ірина Петронюк, тел.: +38 096 49 16 692
або надіслати заявку на e-mail: sad2017@ukr.net

Передплату на журнал можна оформити як через редакцію, так і в будь-якому поштовому відділенні. Передплатний індекс 60218.

Журнал «Садівництво»

Останні статті

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *