Невкривні сорти винограду перетворять Центральну Україну на виноградарський край

 Невкривні сорти винограду перетворять Центральну Україну на виноградарський край

Таку амбітну мету ставить перед собою виноградар і селекціонер із Київщини Анатолій БАЧИНСЬКИЙ. Із 2000 року його захоплення столовим виноградом перетворилося на справу всього життя: створити та внести в Реєстр сорти, які можна вирощувати майже по всій території країни. Це надасть потужний поштовх для розвитку виноградарства, а малим фермерам дозволить отримати державну допомогу на становлення власної справи.

Нині в Україні зареєстрували чотири морозостійкі столові сорти селекції Анатолія, що витримують -28 °С.

Чим цікаві ці сорти, чим відрізняється агротехніка невкривного виноградарства, він розповів для журналу “Садівництво і виноградарство”. Головна мета селекціонера – поетапне просування столового винограду на всю Україну. Наразі у нас тільки 6 виноградних зон: Миколаївська, Херсонська, Одеська, Закарпатська, Запорізька, а також Крим. А от, наприклад, для Київської, Полтавської, Дніпропетровської, Харківської областей столових сортів у Державному реєстрі немає взагалі. Тому ті фермери, які прагнуть посадити виноградники, не можуть претендувати на участь у державній програмі компенсації. За розрахунками Анатолія, розбити виноградник з невкривних сортів площею 2 га обійдеться фермерові в майже 10 млн грнЧималі гроші, до того ж окупність такого виноградника – щонайменше 5–7 років.

Галузь розвивалася б набагато активніше, якби фермери зі всієї країни мали можливість долучитися до державної програми підтримки садівництва і виноградарства. Документом передбачена компенсація витрат: 60% – на облаштування шпалери, 30% – на посадковий матеріал. Проте, щоб претендувати на цю допомогу, людина має посадити тільки сорти винограду, внесені в Реєстр сортів, дозволених для його зони.

– Чудовий приклад – українські яблука: ще 3–4 роки тому ми їли переважно польські фрукти, сьогодні ж магазини і ринки наповнені вітчизняною продукцією. Це стало можливим тому, що люди почали займатися садівництвом – з допомогою держави та без неї. І в них усе вийшло. Вже й сливи майже не імпортуємо. Те ж стосується і винограду – потрібно розвивати власне виробництво! Для цього я в селекції обираю саме ті форми винограду, які пізно пробуджуються навесні, не страждають від зворотних приморозків, морозо- та зимостійкі, тож придатні для вирощування майже по всій території України, – ділиться міркуваннями Анатолій Бачинський.

ТОП НАЙКРАЩИХ СОРТІВ

Наразі чотири форми винограду пройшли державне сортовипробування. Вони внесені до Державного реєстру сортів рослин, придатних для поширення в Україні. Це Альбіна, Карбонадо, Біла Церква і Пам’яті Небесної сотні.

Альбіна – гібридна форма дуже раннього періоду дозрівання: початок 20–25 липня, повне дозрівання за умов Київської області настає 1–5 серпня. Квітка функціонально жіноча, але це не проблема, зважаючи на сучасні схеми посадки. Горошення ягід незначне. Грона рихлі, вагою 0,6–1,2 кг. Ягоди великі, овальні або яйцеподібні, жовті, вагою 8–14 г. М’якуш щільний, хрумкий. Високий вміст цукру: 22–25%. Ягоди добре зберігаються на кущі без пошкоджень понад два місяці. Сила зростання гібридної форми висока. Стійкість до хвороб підвищена.

Пам’яті Небесної сотні – гібридна форма дуже раннього або раннього періоду дозрівання: початок серпня. Морозостійкість -24 °С, може дати врожай навіть після сильних морозів при збереженні вічок до 60%, адже запасні бруньки плодоносні. Стійкість до хвороб під-
вищена. Укорінюється дуже добре. Квітка функціонально жіночого типу. Форма запилюється дуже добре, горошення ягід незначне. Усі ягоди рівномірні, великі, оваль-
ні або яйцеподібні, чорні або темно-сині. Форма винограду стійка до розтріскування. Смак гармонійний: має гарний баланс цукру та кислоти. Грона середньої щільності, вагою 0,6–1,2 кг. Сила зростання дуже велика, врожайність дуже висока, плодоносність 2–3 грона
на пагін.

Біла Церква – гібридна форма раннього періоду дозрівання: 15–20 серпня. Морозостійкість близько -28 °С, після проморожування на -29 °С розпускається 80% бруньок. Квітка двостатева. Горошення ягід немає. Ягоди великі, овальні, білі, вагою 8–10 г. Смак ягід гармонійний, вміст цукру високий. Гроно вагою 0,6–1,2 кг, добре зберігається на кущі протягом двох місяців. Сила зростання висока, плодоносність 3–4 грона на пагін.

Карбонадо – гібридна форма ранньосереднього або середнього періоду дозрівання: 10–15 вересня. Квітка двостатева. Горошення ягід немає. Ягоди великі, овальні, чорні, вагою 8–12 г. М’якуш щільний, цукристість 20%. Гроно вагою 0,5–1,2 кг. Сила зростання гібридної форми дуже висока, як і врожайність. Стійкість до хвороб підвищена. Морозостійкість -28 °С.

АКЦЕНТ НА МОРОЗОСТІЙКІСТЬ

Столові сорти винограду були виведені на основі селекції з амурським та американським виноградом. Вони витримують мороз у -28 градусів, можливо, будуть районовані для регіонів Центральної України, вкривати на зиму рослини не потрібно.

Щоб ефективно перевіряти живці на морозостійкість, селекціонер замовив з Данії морозильну камеру, аналогічну тим, які використовують у центрах крові (до -42 °С). Відмінність тільки в об’ємі – для винограду достатньо камери на 100 л.

Продовження читайте у друкованому номері журналу. Ознайомитися зі змістом видання, а також придбати його ви зможете тут.

авторка: Дарина ДУБИНКА

Оформити передплату журналу «Садівництво і Виноградарство: Технології та Інновації» можна за телефонами:
+38 (0362) 60 88 21,
Альона Данчук, тел.: +38 097 65 43 126
Анна Панкратенкова, тел. +38 097 75 92 583, reklama.nti@gmail.com
Лариса Товкач, тел.+38 097 968 95 16, sad.nti@ukr.net
Ірина Калюжна, тел.: +38 096 458 76 82, reklama.nti@ukr.net
Ірина Петронюк, тел.: +38 096 49 16 692
або надіслати заявку на e-mail: sad2017@ukr.net

Передплату на журнал можна оформити як через редакцію, так і в будь-якому поштовому відділенні. Передплатний індекс 60218.

Журнал «Садівництво»

Останні статті

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *