Особливості розвитку основних хвороб огірка та методи боротьби з ними

 Особливості розвитку основних хвороб огірка та методи боротьби з ними

Огірок – одна з найпопулярніших овочевих культур в Україні. Щорічно площі під цією культурою становлять понад 1000 га. На 2022 рік сумарно під овочі було заплановано відвести 1491,4 тис. га. З них 2,8 % планували виділити для огірка (приблизно 42,12 тис. га). На жаль, цьогоріч основні овочеві регіони значною мірою перебувають під окупацією, тому цифра посівів значно відрізняється від запланованої.

Огірки вирощують як у відкритому, так і в закритому ґрунті. В обох випадках вирощування огірків ускладнюється хворобами та шкідниками. У цій статті йтиметься про основні хвороби огірків, їхні ознаки, причини зараження та методи боротьби з ними.

Залежно від збудника, хвороби поділяють на грибкові, бактеріальні, вірусні та мікоплазмові. Якщо порушені умови вирощування, рослини можуть страждати від неінфекційних хвороб, які викликані нестачею певного елемента живлення, стресовими факторами, гормональними порушеннями тощо.

ОСНОВНІ ГРИБКОВІ ЗАХВОРЮВАННЯ ОГІРКА

Серед хвороб, які викликані грибковими патогенами, найпоширенішими є: пероноспороз, альтернаріоз, антракноз, аскохитоз, біла гниль (склеротиниоз), сіра гниль, борошниста роса, кладоспоріоз, фузаріоз.

Пероноспороз – несправжня борошниста роса (збудник – гриб Peronospora brassicae Gaum). Оптимальні умови для розвитку захворювання: +13–25 °С, вологість повітря 90–95 %.

Розповсюдженню хвороби сприяє висока вологість повітря, перепади денної і нічної температур, помірна температура.

Джерела інфекції: насіння, рослинні рештки, ґрунт.

Ознаки хвороби: пероноспороз на огірках спричиняє втрату листя, затримує процес зав’язування плодів і їхній нормальний розвиток.

Шкодить і в захищеному, і у відкритому ґрунті. Втрати врожаю можуть досягати 100 %. Хвороба вражає рослини на ранніх фазах розвитку, починаючи з утворення 3–4 справжніх листків.

Спочатку на листках формуються темно-зелені мозаїчні плями між жилками листя, які за високої вологості зі зворотного боку покриваються сіро-чорним нальотом. Згодом плями жовтіють, і тканини листа відмирають. Листя стає ламким, жовтіє і засихає. Рідше спороношення розвивається на верхній стороні листа. Краї листя вивертаються вгору, і незабаром весь лист засихає, може відламатися листова пластинка. Плоди повільно втрачають забарвлення і смак.

Якщо вчасно провести захист та профілактику, хворобу можливо зупинити або взагалі не допустити її розвиток.

Зіновія ЄЛІНСЬКА, агроном-консультант із вирощування овочевих культур

Продовження статті безкоштовно читайте в журналі «Садівництво та Овочівництво. Технології та інновації» № 3 тут.

Аби придбати друкований випуск журналу, оформити передплату на рік (у 2022 році буде 5 випусків) або придбати видання, видані впродовж минулих років, звертайтеся: Лариса Товкач, +38 (097) 968 95 16, sad.nti@ukr.net.

Якщо ви хочете, щоб у наступному номері журналу ми написали саме про ваше господарство, підприємство, медіагрупа «Технології та Інновації» пропонує розміщення новин та інформації про компанії на електронних та друкованих ресурсах. Ми з радістю напишемо про досвід – ваш чи ваших клієнтів, про впроваджені новітні технології та передові рішення у журналах чи на сайтах («Ягідник» і «Садівництво і Виноградарство. Т.І.»).

Контакти: Надія Ящук, директор проєкту, тел. +38 (068) 568-58-22rnadia@ukr.net

Лариса Товкач, менеджер, +38 (097) 968 95 16, sad.nti@ukr.net.

Анна Панкратенкова, менеджер, +38 097 759 25 83, +38 095 607 09 04, reklama.nti@gmail.com

Все буде Україна!

Журнал «Садівництво»

Останні статті

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *