Селекція волоського горіха на півночі України

 Селекція волоського горіха на півночі України

Роман БЛАЖКО (господарство «Сіверський Горіх»).

ТРОХИ ІСТОРІЇ

Історія «Сіверського Горіха» починається з мого дитинства. Дитинство я провів у прекрасному тоді селищі, а – місті Батурин на Чернігівщині. Батурин хоч і не дуже великий за розмірами, та має велику історичну спадщину. Йому навіть свого часу випала честь бути столицею Лівобережної України. Саме з Батурина Лівобережною Україною керував легендарний гетьман Іван Мазепа.

Моє дитинство – це швидше історія невдачі та розчарування, пов’язана з волоським горіхом. Я дуже любив його плоди. Мої батьки посадили у дворі горіх, але він, на жаль, виявився «довбуном» найвищого розряду. Треба було
використовувати молоток «підвищеної міцності», щоб дістати з його плодів ядро. Про ціле ядро мені взагалі й не мріялося. Що вдавалося дістати після роботи молотка «підвищеної міцності», то це лише крихти ядра і скалки шкаралупи.

Згодом вирішили спиляти цього «довбуна». Так у дитинстві моя мрія про якісний горіх і не здійснилася. Коли я досяг більш-менш «свідомого» віку, почав цікавитися волоським горіхом серйозно. Дізнався, що горіхи бувають щепленими та сіянцями і що щеплені горіхи передають усі ознаки материнської рослини, у т. ч. якість плодів. Виявляється, що, якби замість сіянця «довбуна» мої батьки посадили щеплений саджанець, ми б мали якісні плоди горіхів, а не вдовольнялися крихтами ядра «довбуна»! Так поступово моя любов до горіха вилилась у проєкт «Сіверський Горіх».

«СІВЕРСЬКИЙ ГОРІХ» – КУРС НА УСПІХ

Назва господарства – «Сіверський Горіх» – вибрана не випадково. Сіверщина – історична назва того північного регіону України (частини Чернігівської та Сумської областей у басейні річок Сейм і Десна), звідки походять сортоформи наших горіхів. Також слово «сіверський» співзвучне зі словом «сєвєрний» і наголошує на
підвищеній морозостійкості наших горіхів, якщо порівнювати з горіхами, які походять із більш південних регіонів України.

Ми розмножуємо волоські горіхи лише шляхом щеплення (як правило, зимового щеплення у закритих приміщеннях). Вирощування сіянцевих посадок (з огляду на нестабільність якості плодів) ми вважаємо великим кроком назад.

КОРОТКИЙ ПОРІВНЯЛЬНИЙ ОПИС СОРТОФОРМ СЕЛЕКЦІЇ «СІВЕРСЬКОГО ГОРІХА»

• Всі три сортоформи нашої селекції мають тонку шкаралупу і вихід ядра не менш як 50%; ядро легко вилучається з горіхів без пошкодження.
• Вага плодів усіх наших сортоформ становить не менше ніж 12 грамів.
• Горіхи сортоформ «Батуринський» і «Конотопський» мають кулясту форму з калібром 32 мм+. Вони потенційно підходять для промислового горіхівництва.
• Горіхи сортоформи «Бахмацький» мають продовгувату (мигдалеподібну) форму. Вони можуть бути більше цікавими для індивідуального садівництва.

Більше матеріалів читайте у друкованому номері журналу. Ознайомитися зі змістом видання, а також придбати його ви зможете тут.

Оформити передплату журналу «Садівництво і Виноградарство: Технології та Інновації» можна за телефонами:
+38 (0362) 60 88 21,
Альона Данчук, тел.: +38 097 65 43 126
Анна Панкратенкова, тел. +38 097 75 92 583, reklama.nti@gmail.com
Лариса Товкач, тел.+38 097 968 95 16, sad.nti@ukr.net
Ірина Калюжна, тел.: +38 096 458 76 82, reklama.nti@ukr.net
Ірина Петронюк, тел.: +38 096 49 16 692
або надіслати заявку на e-mail: sad2017@ukr.net

Передплату на журнал можна оформити як через редакцію, так і в будь-якому поштовому відділенні. Передплатний індекс 60218.

Журнал «Садівництво»

Останні статті

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *