Стратегія захисту плодових насаджень України від коричнево-мармурового клопа

 Стратегія захисту плодових насаджень України від коричнево-мармурового клопа

Юрій Яновський, доктор сільськогосподарських наук, професор кафедри захисту і карантину рослин Уманського національного університету садівництва МОН України

Загальновідомим є значення продукції плодових культур, що має високі смакові якості. Вона є цінним продуктом харчування, джерелом органічних цукрів (переважно глюкози та фруктози), вітамінів, органічних кислот, клітковини, макро- і мікроелементів. За даними Держстандарту України, у 2021 р. в господарствах усіх категорій власності було зібрано 2,8 млн т стандартної плодової продукції за середньої врожайності 11,4 т/га. Виробництво плодів зерняткових культур становило близько 1,3 млн т, кісточкових – 1,4 млн т.

У садах і ягідниках України виявлено понад 300 видів шкідливих комах, кліщів і гризунів, близько 100 збудників грибкових, бактеріальних і вірусних хвороб, майже 50 видів бур’янів, що ослаблюють життєдіяльність культурних рослин упродовж їх вегетації. Відомо, що бур’яни, конкуруючи за поживні речовини, на 10– 15 % знижують урожайність плодових насаджень. За відсутності заходів захисту рослин у садах та ягідниках за шкідливої дії фітофагів і збудників хвороб урожайність плодових культур знижується на 30–45 %, товарність плодів – на 45–60 %, а вихід садивного матеріалу – на 18–37 %.

Сучасні технології вирощування та інтегрованого захисту плодових культур дають змогу одержувати високі й стабільні врожаї садівничої та ягідної продукції. У цьому переконує досвід спеціалізованих садівничих господарств України, зокрема: ТОВ «АГРАНА ФРУТ ЛУКА», TOB «Дари садів», ФГ «РІА» і ФГ «ВІН» Вінницької області, TOB «Зелений Гай» Миколаївської області, корпорація «Дністер» Чернівецької області, TOB «Білозірське» Херсонської області, ФГ «Яблуневий сад», ТОВ «Сади Городищини» Черкаської області, ТОВ «Відродження» Дніпропетровської області, ТОВ «Перспектива», ТОВ «Сади Донбасу » Донецької області та інших.

Нині спостерігається активне заселення багаторічних насаджень небезпечним карантинним об’єктом – коричневим мармуровим клопом, стволовими шкідниками (західним непарним короїдом, червицями, заболонниками), збільшення площ ураження садових масивів дерев бактеріальним опіком, шаркою слив, альтернаріозом, хворобами деревини, збільшуються площі забур’янення в садах ваточником сирійським, амброзією полинолистою й іншими видами бур’янів.

Це потребує нагального перегляду й уточнення стратегії захисту плодових насаджень від основних збудників хвороб, бур’янів і шкідників з урахуванням особливостей біології шкідливих об’єктів, механізму дії пестицидів, особливостей приготування робочих розчинів та технологій внесення (разом із добривами та іншими речовинами) за дотримання екологічних вимог сьогодення.

Надзвичайно важливою проблемою, що склалася в насадженнях плодових впродовж останніх чотирьох років, є поява в садах і ягідниках Буковини, Одещини, Херсонщини, Миколаївщини, Дніпропетровщини, а вже й цьому році на Кіровоградщині та в південній частині Черкащини вкрай небезпечного карантинного об’єкта – коричнево-мармурового клопа (Halyomorpha halys Stål.).

Цей виходець із країн Південно-Східної Азії активно заселив території США, Канади, Нової Зеландії, Європи, Грузії, Казахстану. В Україні появу цього шкідника було зареєстровано в 2018 році. Мабуть, він іммігрував до України з території Криму й Східної Європи через теплі зими впродовж останніх років, відсутності низьких температур повітря взимку, порушення вимог зовнішнього карантину тощо. Для прикладу: на Одещині в минулому році перший сніг випав тільки на Водохрещення, а тривалі низькі температури повітря були взагалі відсутніми.

Продовження статті безкоштовно читайте в журналі «Садівництво та Овочівництво. Технології та інновації» № 3 тут.

Аби придбати друкований випуск журналу, оформити передплату на рік (у 2022 році буде 5 випусків) або придбати видання, видані впродовж минулих років, звертайтеся: Лариса Товкач, +38 (097) 968 95 16, sad.nti@ukr.net.

Якщо ви хочете, щоб у наступному номері журналу ми написали саме про ваше господарство, підприємство, медіагрупа «Технології та Інновації» пропонує розміщення новин та інформації про компанії на електронних та друкованих ресурсах. Ми з радістю напишемо про досвід – ваш чи ваших клієнтів, про впроваджені новітні технології та передові рішення у журналах чи на сайтах («Ягідник» і «Садівництво і Виноградарство. Т.І.»).

Контакти: Надія Ящук, директор проєкту, тел. +38 (068) 568-58-22rnadia@ukr.net

Лариса Товкач, менеджер, +38 (097) 968 95 16, sad.nti@ukr.net.

Анна Панкратенкова, менеджер, +38 097 759 25 83, +38 095 607 09 04, reklama.nti@gmail.com

Все буде Україна!

Журнал «Садівництво»

Останні статті

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *