«Світу загрожує дефіцит фундука» через обвал турецької ліри

 «Світу загрожує дефіцит фундука» через обвал турецької ліри

«Якщо ви фанат Nutella, то краще зробити запаси при найближчому візиті до продуктового магазину», – саме так сказав виданню «TheWallStreetJournal» Турган Зюльфікар, нью-йоркський консультант для турецьких компаній, що виходять на ринок США.

Так, починаючи з осені, турецька ліра впала на 50% відносно долара через так звану «політику низьких ставок» Реджепа Ердогана. Нещодавно глава держави спромігся вжити екстрених заходів, що запобігають остаточному падінню валюти.

Туреччина дає 70% світового товарного фундука,  один гектар фундукового саду дає $300-400 тисяч прибутку. Зайнятість у цій сфері мають близько 4 мільйонів осіб. Якщо зниження поставок відбудеться, то ціни для споживачів неодмінно зростуть.

Падіння ліри спричинило здорожчання імпортованої продукції, необхідної для ефективного вирощення фундука, а також на світовому ринку зросли ціни на добрива, через що фахівці очікують зниження врожаїв.

Ситуацію прокоментував Президент у ВОО “Українська горіхова асоціація” Геннадій Юдін. На своїй сторінці у Facebook він зазначив, що падіння ліри може відбитися на країнах Східної Європи:

«Турецький бізнес, що колись процвітав завдяки вирощуванню фундука постраждав через рекордне падіння ліри. З початку 2021 року курс турецької ліри знизився більш ніж удвічі. Причому найрізкіший обвал курсу відбувався останні три тижні. Девальвація у Туреччині супроводжується зростанням інфляції. На думку експертів, на інфляцію в понад 10% у країні впливають системні причини. Відповідно, нестабільність у Туреччині вплине на регіональний плодоовочевий ринок. Цей фактор може стати домінуючим для імпортерів із країн Східної Європи».

В Україні ще три роки тому імпорт горіхів рахувався десятками мільйонів доларів. Втім, починаючи з 2020-го року, стрімко почали розвиватись фундукові сади інтенсивного типу і тепер аналітики прогнозують: на експорті цього горіха можна отримувати 5 мільярдів гривень прибутку.

Читайте також: Фундук і волоський горіх: закордонний досвід захисту

Журнал «Садівництво»

Останні статті

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *