«Уманський тепличний комбінат» модернізує освітлення теплиць
Теплиці для овочівництва: як подати заявку на отримання гранту?

Через військові дії 40% теплиць в Україні зупинили свою роботу, інші продовжують працювати, але з меншим випуском продукції. Тому, щоб підтримати будівництво нових теплиць, в Україні реалізовуються грантові програми для садівництва та тепличного господарства. Як правильно подати заявку на отримання гранту та в чому полягають переваги вирощування культур у закритому ґрунті, тобто у теплиці, дізнався проєкт «Садівництво та Овочівництво. Технології та Інновації».
– Проектування теплиці триває 2-3 місяці, тому сільськогосподарські виробники активно почали подавати заявки з жовтня-листопада 2022 року. Наразі підтверджено заявок на 20 гектарів на суму 70 мільйонів гривень. За рахунок цих теплиць буде створено близько 250 робочих місць. За цією програмою передбачено можливість профінансувати проекти для декількох сотень теплиць, – зазначив перший заступник Міністра аграрної політики та продовольства України Тарас Висоцький.
Експерт групи з питань впровадження програм підтримки у сільському господарстві, учасник проєкту USAID «АГРО» Сергій Остапець зазначає, що Україна зараз стала аграрною країною, але попри це, ми імпортуємо багато ягід, фруктів і овочів. Тому для подальшого розвитку українського агарного сектору, потрібне заміщення імпорту та наповнення внутрішнього ринку власною продукцією.
– І якщо ми будемо вирощувати якісні ягоди, фрукти й овочі, то вони повинні бути і на полицях іноземних супермаркетів. В Україні багато сонця та води, тому ми маємо всі можливості вирощувати ці культури у теплицях. Загалом при вирощуванні у закритому ґрунті пришвидшується період збору врожаю, адже там створюються зовсім інші кліматичні умови, ніж зовні. Переважно у закритому ґрунті вирощують ягоди, зокрема суницю садову та малину, а також овочі. Зараз це особливо актуально, адже в регіонах, де раніше вирощували багато овочів, відбуваються воєнні дії або вони перебувають у тимчасовій окупації. І на майбутнє це розвиток, для більш холодних регіонів – теплиці це вирішення проблеми, – розповів Сергій Остапець.
За його словами гранти надаються на будівництво модульної теплиці орієнтовною площею від 0,4 гектара, але не більше 2,4 гектара. Програмою передбачене співфінансування: для теплиць площею 0,4-0,6 гектара надається не більше 2 мільйонів гривень, 0,8-1,2 гектара – не більше 3,5 мільйона гривень, 1,6-2,4 гектара – не більше 7 мільйонів гривень.
Учасник програми зобов’язаний встигнути реалізувати проект за 12 місяців. Щонайменше протягом трьох років він має продовжувати діяльність у теплиці та сплачувати податки й збори. За проєктом у теплиці повинні вирощуватися плодово-ягідні чи овочеві культури, саджанці плодово-ягідних культур чи овочева розсада, квіти чи декоративні рослини. Також там обов’язково має бути облаштований водозабір і система поливу.
– Загалом один із критеріїв полягає в тому, що це мають бути плівкові теплиці, де товщина плівки не перевищує 150-200 мікрон. Тобто скляні теплиці, полімерні чи з полікарбонату не підпадають під цю грантову програму, – зазначив Сергій Остапець.
Щоб отримувати свої доходи з вирощування ягід чи овочів, враховуючи теперішні зміни клімату, варто використовувати теплиці та тунелі, адже це вихід з ситуації. Завдяки тому, що ґрунт буде закритий, фермер отримуватиме врожай гарної якості, на який люди витрачатимуть свої кошти, зазначив регіональний представник компанії Haygrove Роман Ворожбит:
– Тому програма надання грантів на будівництво теплиць справді потрібна, адже ягоди чи овочі високої якості можна отримати у закритому ґрунті. Тому така програма дуже допомагає аграріям, які займаються ягідним чи овочевим бізнесом, адже переваги такого методу вирощування очевидні. Під час вирощування ягідних культур в тунельних конструкціях Haygrove вдається отримати на 25–30% більше якісної продукції завдяки захисту від опадів та приморозків. Впливає на це й ідеальний мікроклімат, який вдається забезпечити всередині. До того ж тунелі дають змогу продовжити сезон збору ягід.
Ще одна з переваг тунельних теплиць, за словами Романа Ворожбита, полягає в економії води та добрив завдяки зменшенню випаровування і високій точності крапельного зрошування у середовищі, яке чітко контролюється. Окрім того, поліетиленове покриття для теплиць Haygrove має різні ступені прозорості та забезпечує різну якість розсіювання світла, а для захисту від шкідників на воротах, а також на бокових стінках встановлюються спеціальні сітки.
Покроковий механізм, як правильно подати заявку для отримання гранту на будівництво теплиці, читайте тут.