TOMRA FOOD: фокус – на штучний інтелект для технологій сортування

 TOMRA FOOD: фокус – на штучний інтелект для технологій сортування

TOMRA FOOD наголошує на важливості використання штучного інтелекту для харчової промисловості. Компанія продемонструвала власні розробки та різноманітні рішення під час виставки  Fruit Logistica. Зокрема, йдеться про 3D-матеріали своїх рішень для сортування, класифікації та пакування продукції, а також презентувала про Tech-Stage заходу, щоб висвітлити, яку користь може отримати харчова промисловість від штучного інтелекту, повідомляє пресслужба компанії.

Презентації TOMRA були зосереджена на чотирьох ключових темах: ефективності обладнання та оптимізації через продуктові рішення; інноваціях з використанням штучного інтелекту та платформи даних TOMRA Insight; потребах клієнта, щоб наголосити, як TOMRA ставить потреби клієнтів у центр усього, що робить, а також на відданості компанії співпраці з ключовими партнерами в багатьох регіонах світу.

– На стенді ми продемонстрували широкий спектр рішень TOMRA: сортувальники TOMRA 3A, TOMRA 5A, TOMRA 5B, TOMRA 5C і TOMRA 5S Advanced, устаткування Cascade Singulator для виділення кісточки вишні, систему упаковки дрібних фруктів CURO-16, систему точного сортування лохини KATO, а також найпотужнішу у світі платформу сортування свіжої продукції Spectrim із модулем перевірки UltraView та і систему внутрішньої перевірки Inspectra², – розповіли представники компанії.

Окрім того, на стенді TOMRA також вперше публічно продемонстрували адаптивний контролер норми для великих фруктів, а також користувальницький інтерфейс наступного покоління для Spectrim і для сортувальника дрібних фруктів, зокрема вишні, InVision 9.0.

– Адаптивний контролер швидкості (ARC) оптимізує вхідні дані сортувальника, використовуючи встановлену на вході камеру та попередньо навчені моделі штучного інтелекту, щоб підтримувати постійний об’єм фруктів, що надходять, безперервно підраховуючи їх на роликовому елеваторі та автономно регулюючи швидкість подачі. Spectrim 5.0 навіть простіший у використанні, ніж його попередник, і дає змогу досягати тієї самої ефективності та параметрів сортування із половиною граничних точок, а також має нові алгоритми, які ще більше покращують відстеження дефектів, визначення розміру та сортування, – наголошують у компанії.

Також під час виставки Fruit Logistica керівник відділу інновацій TOMRA Fresh Food Джеймс Френч виступив із 45-хвилинною презентацією на тему застосування штучного інтелекту. Доповідь почалася з запитання «Який вплив матиме штучний інтелект на харчову промисловість?» і завершилася переліком того, що ШІ може зробити для повсякденних операцій.

– Штучний інтелект – це, по суті, здатність комп’ютерів імітувати людське мислення та прийняття рішень. До того ж машинне навчання – це ключовий метод штучного інтелекту, який став можливим завдяки поєднанню програмних алгоритмів і даних. Штучний інтелект добре підходить для обробки харчових продуктів, оскільки машини для сортування та класифікації – це багаті джерела даних, які мають вирішувати складні проблеми оптимізації, реагуючи на впливи сезонності та мінливої якості врожаю, – зазначив Джеймс Френч.

Штучний інтелект вже використовується в деяких рішеннях TOMRA для сортування та класифікації, і, як очікується, він ставатиме все більш важливим як спосіб підвищення ефективності роботи, зменшення харчових відходів і максимізації цінності.

Про TOMRA Food

Компанія TOMRA Food розробляє та виготовляє  сенсорні сортувальні машини й інтегровані рішення для обробки врожаю, що забезпечує глобальне виробництво харчових продуктів максимальним підвищенням безпечності харчових продуктів і мінімізацією втрат харчових продуктів, гарантуючи, що кожен ресурс має значення.

Компанія виготовила понад 12 800 одиниць обладнання, яке працює у виробників, пакувальників і переробників харчових продуктів, зокрема кондитерських виробів, фруктів, сухофруктів, зерна та насіння, картоплі, білків, горіхів і овочів, по всьому світу. Ці рішення включають вдосконалені технології класифікації, сортування, чищення й аналізу, які допомагають підприємствам підвищити прибутки, підвищити ефективність роботи та забезпечити безпечне постачання харчових продуктів.

Читайте також: Українські фруктово-ягідні концентровані соки постачають у 15 країн світу

Журнал «Садівництво»

Останні статті

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *