У Британії фермери відмовляються закладати нові яблуневі сади
Цього сезону світове виробництво яблук скоротиться

За даними Міністерства сільського господарства США (USDA), станом на грудень 2022 року в сезоні 2022/23 виробництво яблук в світі зменшиться на 3,9 млн т і становитиме 78,8 млн т, оскільки погані погодні умови в Китаї не були компенсовані збільшенням урожаю в Туреччині та Євросоюзі. На тлі цього глобальні експортні продажі мають знизитись на 300 тис. т до 6,3 млн т, повідомляє Українська асоціація аграрного експорту.
Прогнозується, що в Китаї виробництво яблук впаде на 5 млн т і становитиме 41 млн т внаслідок впливу високих температур під час цвітіння. У 2022/23 маркетинговому році очікується, що Китай експортує 800 тис. т яблук (менше на 20 %) в результаті скорочення поставок на ключові ринки збуту, одночасно збільшивши імпорт до 100 тис. т (на 25 тис. т).
Європейський Союз збере 12,8 млн т яблук (більше на 500 тис. т ніж 2021 року). Це сприятиме нарощуванню експорту на 100 тис. т до 1,3 млн т і споживання на 400 тис. т до 11,8 млн т. Імпорт яблук складе 320 тис. т (знизиться на 11 тис. т). Через зростання витрат на зберігання в холодильниках плоди невисокої якості переважно здаватимуть на переробку.
Виробництво яблук у США збільшиться приблизно на 150 тис. т і сягне 4,5 млн т. Втім, зменшення урожаю в штаті Вашингтон вплине на скорочення експорту до 670 тис. т (на 53 тис. т). А імпорт, навпаки, зросте на 10 тис. т і складе за підсумками 2022/23 маркетингового року 115 тис. т.
Туреччина має наростити виробництво яблук на 277 тис. т до 4,8 млн т. Більша пропозиція стимулюватиме ріст експорту на понад 20 тис. т до рекордних 420 тис. т. Це зробить її одним з небагатьох експортерів у провідній світовій десятці, що матимуть зростання зовнішніх продажів.
Для України USDA прогнозує загальне виробництво яблук 2022 року на рівні трохи більше 1,1 млн т, тобто аналогічне з минулим роком.
За даними Української асоціації аграрного експорту, галузеві підприємства в нинішньому році виробили понад 600 тис. т яблук, кількісно урожай не змінився відносно 2021 року. Сприятливі погодні умови навесні та влітку дозволяли сподіватись на належну якість продукції. Але наслідки війни у вигляді триваючих бойових дій, значного обмеження імпортних поставок морем, погіршення логістики в Україні та зростання операційних витрат (особливо на зберігання) змусили деяких виробників економити на добривах і засобах захисту рослин. В низці регіонів восени серйозно заважали дощі й гради. Тому наприкінці осені, по фактичному врожаю окремі підприємства повідомляють про погіршення якості плодів (менший калібр, парша тощо). Загалом ситуація не є критичною, однак не дозволяє отримати вищі доходи, адже закупівельні ціни на яблука зараз низькі і не влаштовують виробників, ще й доводиться більше продукції відправляти на переробку. У вересні-листопаді 2022 року експортовано майже 6 тис. т українських яблук, що більш ніж вдвічі поступається показнику за аналогічний період минулого року.
Читайте також: Точка зору: собівартість яблук наступного року буде захмарна