Виноград у теплиці – справа не для грошей, а для душі

 Виноград у теплиці – справа не для грошей, а для душі

Садівництвом тернополянин Михайло Лисюк займається не так давно. Невелика присадибна ділянка розташована за 2 кілометри від обласного центру. Там у скляній теплиці площею 6 на 9 метрів і висотою 5–6 метрів він вирощує виноград для власних потреб.

ЛОЗА БІЛЯ БАТЬКІВСЬКОЇ ХАТИ

– Це була батьківська хата, біля неї теплиця – частина промислової споруди, де вирощували помідори та огірки. Коли п’ять років тому батько захворів, постало питання, чим засадити і теплицю, і город, щоб мама не садила там картоплю. Тож на городі висадили 216 кущів лохини, а в теплиці – 9 кущів винограду різних сортів.

Оскільки господар ділянки сільським господарством ніколи не займався, виноград на той момент вибирав за кольорами.

Зараз у теплиці ростуть: Мускат літній, Велес рожевий, Надія Азос, Вальок, Восторг білий, Зоря Несветая, Кишмиш століття білий, Анюта рожевий та Карма Код синій.

Упродовж перших трьох років лоза нарощувала масу. На другий рік з’явилися сигнальні грона, на третій – почалося плодоношення. Так само й лохина почала давати повноцінний урожай лише на третій рік після посадки. Оскільки проєкт некомерційний, увесь виноград використовується для потреб родини, друзів. Відслідковувати урожайність винограду не ставили за мету: родить – і дякувати Богові. А от з 5 соток насаджень лохини минулого року зібрали близько 800 кілограмів ягоди.

– Ми вже сформували свою клієнтську базу. Наші ягоди люди забирають за ціною, навіть вищою від ринкової, оскільки ягода у нас свіжа завжди. І якість трохи різниться від масштабних плантацій, бо ми можемо забезпечити кращий догляд за кущами, – пояснює Михайло Лисюк.

НА ЗАПИЛЕННІ В ТЕПЛИЦІ ПРАЦЮЮТЬ ДЖМЕЛІ

Виноград у теплиці починає вегетацію на місяць раніше, ніж у відкритому ґрунті. На кінець квітня бруньки тут уже починають прокидатися, а у відкритому ґрунті вони ще сплять. Наприклад, сорт Велес без накриття розпочне вегетацію на цілий місяць пізніше, аніж під накриттям.

Торік на винограді та лохині над запиленням працювали нідерландські джмелі, які я вжe традиційно купую в компанії Rosana Biological Solutions. У період початку цвітіння в більшості регіонів температури рідко перевищують +14 °С, необхідні для інтенсивної роботи бджіл. Найнижча ж температура початку роботи джмелів коливається на рівні +5…+8 °С. Крім того, джмелі працюють під час дощу. Робоча зона джмелів не перевищує 200 м, як результат – вони не залишають площі саду у випадку виявлення привабливіших медоносів, що часто буває з бджолами.

ЛИТИ ЧИ НЕ ЛИТИ?

Виноград і лохина у господарстві Михайла Лисюка на крапельному поливі. Ґрунт у теплиці висихає швидше, тому що під склом
спекотніше і сухіше. Під кожен кущ винограду власник теплиці дає близько 50 літрів води. Виноград особливо важливо поливати від весни до моменту наливу грона. З початком дозрівання полив припиняють. Після збору врожаю лозу треба обов’язково знову полити, причому дуже рясно.

– Я заливаю теплицю великою кількістю води, декількома тоннами, щоб максимально наситити ґрунт вологою, тоді виноград
спокійно входить у зимівлю. Цього разу лозу навіть не вкривав. Перші три роки весь виноград закривав від морозів. Торік зробив експеримент: половину накрив, половину залишив відкритим. Цієї зими морози були -20 °С і нижче, але всі кущі добре перезимували, адже лоза вже стала сильнішою, – пояснює господар.

Порівняно з відкритим ґрунтом, особливої обрізки тепличний виноград не потребує. Але, як і за використання традиційної технології, потрібні шпалери. Може бути одно- і двоосьова шпалера. У своїй теплиці фермер розміщує лози П-подібно.

ПЛЮСИ ТЕПЛИЧНОГО ВИРОБНИЦТВА

Хворіє тепличний виноград трохи менше, оскільки не зазнає впливу дощів, і це береже його від грибкових хвороб, паразитів. Торік фермер використовував природні засоби захисту рослин, нешкідливі для людей та комах: соду, перекис водню.

Відчутна перевага теплиці – захист від граду й вітру. І хоча від сонячних опіків скло не захищає, а навпаки, може фокусувати промені, теплиця не затінена і не пофарбована, опіків досі не було.

Читайте також:
Фермер на Вінниччині вирощує більше 300 сортів винограду

Не зафіксували й розтріскування ягід під час дозрівання, адже ще один плюс закритого приміщення– контроль поливу. Ягода розтріскується, коли вони дозріла, а до коренів потрапляє надмірна кількість вологи, тоді стигла ягода не має змоги збільшитися, і ця волога розриває ягоду. Контроль подачі рідини дозволяє уникнути цього.

Дуже багато покупців лохини, бачачи стиглі грона, бажають купити й виноград. Але Михайло Лисюк відмовляється його продавати:

– Виноград – це для душі, не за гроші. У мене не піднімається рука його продати. Клієнтам, які купують велику кількість лохини, просто даю виноград як подарунок.

За матеріалами журналу “Садівництво і Виноградарство. ТІ” №2 (2021)

Більше матеріалів читайте у друкованому номері журналу. Ознайомитися зі змістом видання, а також придбати його ви зможете тут.

Оформити передплату журналу «Садівництво і Виноградарство: Технології та Інновації» можна за телефонами:
+38 (0362) 60 88 21,
Альона Данчук, тел.: +38 097 65 43 126
Анна Панкратенкова, тел. +38 097 75 92 583, reklama.nti@gmail.com
Лариса Товкач, тел.+38 097 968 95 16, sad.nti@ukr.net
Ірина Калюжна, тел.: +38 096 458 76 82, reklama.nti@ukr.net
Ірина Петронюк, тел.: +38 096 49 16 692
або надіслати заявку на e-mail: sad2017@ukr.net

Передплату на журнал можна оформити як через редакцію, так і в будь-якому поштовому відділенні. Передплатний індекс 60218.

Журнал «Садівництво»

Останні статті

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *