Як минуло щорічне зібрання рівненських і волинських горіхівників

 Як минуло щорічне зібрання рівненських і волинських горіхівників

Обмін досвідом та результати

18 вересня у Рівному відбулося чергове щорічне зібрання рівненських та волинських горіхівників для обміну досвідом та практикою. Учасники зібрання – горіхівники з Рівненщини та Волині – відвідали плантацію волоського горіха у селі Великий Житин та селекційний майданчик із випробування мигдалю, волоського горіха і фундука у с. Біла Криниця. Інформаційний партнер заходу – журнал «Горішник». Організував зустріч керівник проєкту «Горіхи-Полісся-Polissya’s-nuts» Петро СКРИПЧУК.

Спершу учасники зустрічі відвідали плантацію, на якій вирощують 8 га швидкоплідного волоського горіха.

– Горіхи висадили у 2019 році однорічними саджанцями, які брали у Вінницькій області. Це все сортоформи, сіянці, щеплених дерев немає. Їхня перевага в тому, що вони стійкіші та раніше входять у промислове плодоношення. Під кожне дерево давали до 3 відер біогумусу. Ніяких добрив на плантації не використовують. Минулого року площу до 4 разів дискували. Власники насаджень – спілка приватних підприємців, які мають різне направлення бізнесу, але хочуть розвивати аграрний напрямок, – зазначив Петро Скрипчук.

Учасники заходу визначили переваги та недоліки плантації, а також знайшли рішення для покращення стану горіхового саду задля отримання більшого врожаю. Це фертигація, залуження на 5 році міжряддя, правильний догляд та обрізка дерев.

Після цього горіхівники відвідали селекційний майданчик із випробування мигдалю, волоського горіха і фундука в умовах Полісся і Лісостепу України.

Власник селекційного майданчика, Петро Скрипчук, продемонстрував однорічні, дворічні та трьохрічні варіанти вирощування мигдалю в умовах Рівненської області. Дерева, щеплені на маньчжурському горіхові, потенційно зав’язали жіночі бруньки у 2022 році. Фактично, це маточно-живцевий сад з 18 екземплярів для формування прищепи із заготівлі бруньок для щорічного щеплення брунькою наприкінці липня-у перших днях серпня щороку. Також горіхівники оглянули підщеплені мигдалі із закритою кореневою системою однорічного приросту.

Петро Скрипчук продемонстрував кращі екземпляри волоського горіха, наприклад, власний сорт, районований для півночі України, – Сойка, який на 4 році із 8 сіянців дав перший плід. Плід сорту Сойка перевершує за розмірами поверхні, товщиною стінки, кольором ядра навіть Чандлера.

Продемонстрували також щеплену, із закритою кореневою системою сортоформу, знайдену в місті Радивилів Рівненського району, яка подібна до Буковинської Бомби чи інших великоплідних форм волоського горіха з шкарлупою до 1 мм.

– Ядро в період його формування наповнене, але вважаємо, що це десертні сорти, які довго не зберігаються. Такі форми продемонстрували те, що на 2 році після щеплення вони вже зав’язували плоди, – поділився Петро Скрипчук.

Обговорили й негативні та позитивні аспекти вирощування швидкоплідних низькорослих волоських горіхів. Продемонстрували негативний досвід перших екземплярів таких низькорослих швидкоплідних горіхів, що мають великий приріст, на кшталт середньорослих та високорослих горіхів. На 4–6 рік вони мають лише 3–5 волоських горіхів.

Також учасники заходу обговорили розщеплення сіянців з використанням насіннєвого матеріалу ПП «Сади Черкащини».

– Є їхні карликові форми до 1,2 м. Є форми до 1,8 м висотою, що на 4 рік вже мають плоди, висіяні у 2019 році. Є сіянцеві форми, що демонструють чітке формування крони. Тонка шкаралупа, світле ядро більш вертикальної структури, що засвідчує розщеплення у сіянцевих формах волоського горіха, – розповів Петро Скрипчук.

Також учасники зібрання поговорили про вирощування фундука, який у рівненському регіоні представлений такими сортами, як Каталонський, Сирена, Шедевр, Павленка тощо, які підтверджують, що класика фундуківництва в умовах Рівненщини спрацьовує.

– Шедевр у наших умовах округлої форми, визріває тоді, коли й ранньостиглі сорти, гарно наповнений, має тонку шкаралупу. Фундук сортів Каталонський, Барселонський на 4 рік має від 140 до 220 горішків із куща. Плоди добре наповнені, кущі під час вегетації правильно оброблені від довгоносика і від бактеріозів препаратом «Нордокс». Пошкоджених плодів може бути до 4-5%. Добре себе виявляє Шедевр та сортоформа Павленка, – розповів Петро Скрипчук.

У результаті учасники зібрання горіхівників дійшли висновку, що інтенсивні сади швидкоплідного латерального низькорослого волоського горіха задля хорошої окупності і прибуткового бізнесу потребують фертигації або внесення добрив по листу і правильної закладки посадкової ями. Ці нюанси мають бути враховані у кожному населеному пункті.

Учасники заходу обмінялися досвідом, обговорили шляхи реалізації продукції через регіональні торговельні марки, залучення до збуту соцмереж, врахування потреб і запитів споживачів на десертні, великі плоди і якість горіхів, а також варіанти переробки горіхоплідних культур на олію, халву, кондитерські вироби та дієтичне харчування для спеціальних груп людей.  

Читайте також: Презентуємо програму конференції «Садівництво, ягідництво, овочівництво в умовах воєнного стану: вчимося перемагати!»

Журнал «Садівництво»

Останні статті

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *