Італійський фундук на українському Закарпатті. Як збирають перші врожаї господарства, що вирощують фундук

 Італійський фундук на українському Закарпатті. Як збирають перші врожаї господарства, що вирощують фундук

У Давній Греції жезл бога торгівлі Гермеса був зроблений саме з фундука. Увінчаний парою священних змій, він одним дотиком перетворював будь-що на золото. Очевидно, цю цікаву істину оцінили й садівники, адже нині вирощування фундука – прибутковий та успішний бізнес. Одна з найбільших в Україні плантацій цієї культури розташована в Ужгородському районі Закарпатської області. Вона належить підприємству «АГРОПРОМ-ЗАКАРПАТТЯ». Про труднощі, особливі італійські саджанці та врожаї з саду розповів директор підприємства Михайло СЕМЕН.

Посадку фундука в компанії розпочали у 2016 році на орендованих 60 гектарах землі. Тоді, за словами Михайла Семена, в Україні практично не було успішних господарств чи експертів, які могли б поділитися досвідом вирощування фундука. Тож власникам майбутнього фундукового саду довелось їздити за кордон, але найбільше – вчитись на власних помилках і здобутках.

– Ідея вирощувати фундук виникла у мого товариша, – згадує Михайло Семен, – а я вже мав досвід у торгівлі овочами і фруктами. А тому вирішили скооперувати наші ідеї та досвід. Свій вибір ми зупинили на італійських перспективних сортах. Основний сорт – Тонда ді Джіффоні – і запилювач Мортарелла внесли до Реєстру сортів України. Природні умови Закарпаття підходять для вирощування цих горіхів, на них є попит. Крім того, ці промислові сорти оптимальні для наших кліматичних умов, ґрунту та за умовами вирощування, а також стійкістю до хвороб і рентабельністю. На кожен гектар у нас висаджено 610 саджанців. Очікуваний врожай – приблизно 3 тонни з гектара.

ГРАМОТНИЙ ПОЧАТОК БІЗНЕСУ НА ВИРОЩУВАННІ ФУНДУКА

Як пояснив керівник господарства Михайло Семен, фундук – це довготривала інвестиція, на десятки років. Крім того, за правильного догляду дерева дають щедрий врожай, а плоди фундука смачні й корисні. Часте споживання горішків допомагає при хронічній втомі, неврозах, захворюваннях серцево-судинної системи, недокрів’ї, діабеті, ожирінні. Бо у них – аж двадцять амінокислот, необхідних людському організму, дев’ять вітамінів та багато макро- і мікроелементів. Цей сильний антиоксидант значно подовжує життя, особливо важливий він для людей літнього віку. Лікувальні властивості має і листя, кора та шкаралупа горіха.

– При виборі місця під посадку фундука треба звертати увагу на розміщення ділянки, стан ґрунту, клімат, глибину ґрунтових вод, – каже Михайло Семен. – Фундук можна вирощувати майже на всіх типах ґрунтів, крім засолених, дуже важких глинистих ісухих піщаних. Перед посадкою саджанців ми додавали в землю лише вапняк. Наша плантація розташована недалеко від річки. З одного боку, це добре, бо фундук культура вологолюбна і потребує в період спеки ретельного поливу – у нас іде на це по 400 кубів води за день. А з іншого боку, є ризики підтоплення. Ми встановили на цій ділянці дренажну систему, яка відводить зайву воду з-під дерев. Також маємо систему крапельного зрошення, яку нам монтувала компанія «ПрофПолив». Обладнання компанії продемонструвало хороші результати, адже воно якісно забезпечує сад необхідною кількістю вологи. Крапельний полив дозволяє регулювати вологу в саду, подавати воду на кожну ділянку окремо та раціонально вносити необхідні для дерев добрива. До речі, у нас трубки для поливу йдуть не по землі, а вище, щоб у період збору врожаю чи косіння трави працівники не пошкодили систему.

Дерева в саду висаджені за схемою п’ять метрів між рядами і три метри між деревами. Плодоносити фундук починає на 3–4-й рік після посадки, а от суттєві врожаї вже можна збирати з 6-го року після посадки. Природна форма саджанця – кущ, але за допомогою обрізки їх часто вирощують і як дерева.

Читайте також:
Волоський горіх: перспектива є!

Перші роки фундук росте відносно повільно і практично не потребує обрізання. Упродовж 3–4 років після посадки формування спрямоване на утворення сильної системи скелетних гілок крони. При цьому усувають пошкоджені гілки та гілки, що спрямовані до середини крони чи які взаємно перехрещуються.

Продовження читайте у друкованому номері журналу. Ознайомитися зі змістом видання, а також придбати його ви зможете тут.

Оформити передплату журналу «Садівництво і Виноградарство: Технології та Інновації» можна за телефонами:
+38 (0362) 60 88 21,
Альона Данчук, тел.: +38 097 65 43 126
Анна Панкратенкова, тел. +38 097 75 92 583, reklama.nti@gmail.com
Лариса Товкач, тел.+38 097 968 95 16, sad.nti@ukr.net
Ірина Калюжна, тел.: +38 096 458 76 82, reklama.nti@ukr.net
Ірина Петронюк, тел.: +38 096 49 16 692
або надіслати заявку на e-mail: sad2017@ukr.net

Передплату на журнал можна оформити як через редакцію, так і в будь-якому поштовому відділенні. Передплатний індекс 60218.

Журнал «Садівництво»

Останні статті

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *