Волоський горіх: перспектива є!

 Волоський горіх: перспектива є!

Ще зовсім недавно Україну на світовому ринку ніхто не сприймав як країну, що може зайняти високі щаблі в ніші вирощування та експорту горіхів. Лише одиниці-ентузіасти вірили в перспективність цього бізнесу. Минуло трохи часу, і вже четвертий рік поспіль Україна впевнено входить до трійки лідерів з експорту горіхів у світі.

Сьогодні, за словами багатьох садівників, горіхова галузь із розряду «посадив і забув» переходить у площину технологій, коли закладка саду потребує не лише коштів та знань, а й якісного, безвірусного посадкового матеріалу, адаптованого до природних умов регіону.

Буковина здавна славиться своїми садами. Це, без перебільшення, один із найбільших в Україні садівничих регіонів. Поряд з неперевершеними сортами буковинських груш гордістю краю є волоські горіхи. Саме тут сьомий рік працює приватне підприємство з вирощування українських саджанців горіха – Науково-дослідний виробничий бізнесцентр інноваційних технологій «Еко Органік». Заснували його не просто бізнесмени, а люди з чималим досвідом роботи в аграрній галузі: Софрон Фарфуляк, Віталій Усик та Ярослав Кирпушко. Команда фахівців у співпраці з українськими науковцями випробовує та вирощує найкращі адаптовані саджанці українського горіха.

Читайте також:
Перспективний бізнес на п’ятдесяти сотках. Поради початківцям від досвідченого горіхівника-селекціонера Івана ЮКАЛА

Понад сто років тому, коли частина Буковини була в складі Австро-Угорської імперії, на її територію були завезені найкращі сорти волоського горіха з усієї Європи й не тільки. Мабуть, це і стало основною причиною створення на території Чернівецької області Придністровської дослідної станції, де займались ґрунтовним вивченням волоського горіха та виведенням нових українських сортів, – розповідає Сафрон ФАРФУЛЯК, співзасновник підприємства «Еко Органік». – Тоді великий фанат волоських горіхів, учений Придністровської дослідної станції Федір Затоковий зібрав колекцію із більш як 100 форм волоського горіха, які росли на території України. Це були найбільш продуктивні, з хорошими смаковими якостями, повністю адаптовані до місцевих умов вирощування форми. На їхній основі вчені Придністровської дослідної станції вивели 17 українських сортів, що зареєстровані в державному реєстрі, випробувані роками та отримали високу оцінку в Україні й за кордоном. Більшу частину з них ми тепер вирощуємо у власному господарстві.

Коли кілька років тому в Україні розпочався справжній горіховий бум, серед садівників гостро постало питання придбання якісного сертифікованого посадкового матеріалу. Відтак, Науково-дослідний виробничий бізнес-центр інноваційних технологій «Еко Органік» розпочав реалізацію сортових саджанців волоського горіха та фундука, використовуючи оригінальний генетичний потенціал маточкових садів, закладених на Придністровській дослідній станції. За цей час підприємство стало базовим у розвитку горіхової галузі України.

ТЕХНОЛОГІЧНІ УМОВИ ТА ОСОБЛИВОСТІ

Компанія «Еко Органік» має у своєму арсеналі саджанці української селекції і активно співпрацює з ученими в цьому напрямку. Усі сорти компанії, що йдуть на продаж, сертифіковані, відвірусовані й перевірені в лабораторних умовах. Про гарантії якості свідчать державні компенсації – можливість отримати фінансове відшкодування за придбання рослин у розсаднику.

Для зимового щеплення горіха у компанії «Еко Органік» облаштували спеціальні зали та майстерні. Щеплення проводять навчені фахівці спеціальними інструментами на дві бруньки. За вивіреними технологіями бригада працює як єдиний механізм, дотримуючись важливих технологічних нюансів.

Читайте також:
Результати селекційної роботи Придністровської дослідної станції садівництва Інституту садівництва НААН

За сезон на підприємстві можуть гарантувати вихід 20–30 тисяч майбутніх горіхових дерев. Лабораторний вихід щеплених саджанців в останні роки становить 80–87%.

Після двотижневого приживання живців у камері ми переносимо їх у приміщення з нижчою температурою для адаптації, згодом повторно сортуємо, а навесні, приблизно у середині травня – висаджуємо у ґрунт. На 10 гектарах землі вирощуємо здорові саджанці горіхів, які реалізуємо українським підприємствам. Завдяки великим площам маємо змогу робити таку собі сівозміну – вертаємо саджанець на посадку на те ж місце лише через три роки. Таким чином, не даємо землі втомитися та уникаємо можливого зараження ґрунту. А далі – доглядаємо, обрізаємо, допомагаємо дереву формувати хороший корінь. Зимують саджанці у полі, ми їх не вкриваємо, щоб вони могли максимально адаптуватись до українського клімату. Молодий саджанець горіха фактично не уражається хворобами, бо відвірусований, також він не боїться шкідників. У разі появи невеликої популяції небезпечних комах ми можемо оперативно знищити їх засобами захисту, користуємось перевіреними препаратами Байєр, Сингента та інших світових виробників.

А ЩО ДАЛІ: ПЕРСПЕКТИВИ ТА ПРОГНОЗИ

Ще три роки після продажу саджанців для підприємств та садівників представники компанії «Еко Органік» надають консультації, супровід та виїздять на поле для вирішення проблем.

У компанії «Еко Органік» переконані: попит та популярність горіхових насаджень зростатимуть. Ця культура не може рости й плодоносити скрізь на землі, а отже, його цінність виправдана. Україна, Китай, Туреччина, США – лише ці країни здатні пропонувати світу цей продукт, який може замінити тваринний білок, стати потужним джерелом жирів і корисних елементів. Горіх має хороші перспективи, головне – вирощувати здоровий, сертифікований продукт, гідний свого споживача.

За матеріалами журналу “Горішник” №2 (2021)

Більше матеріалів читайте у друкованому номері журналу. Ознайомитися зі змістом видання, а також придбати його ви зможете тут.

Оформити передплату журналу «Садівництво і Виноградарство: Технології та Інновації» можна за телефонами:
+38 (0362) 60 88 21,
Альона Данчук, тел.: +38 097 65 43 126
Анна Панкратенкова, тел. +38 097 75 92 583, reklama.nti@gmail.com
Лариса Товкач, тел.+38 097 968 95 16, sad.nti@ukr.net
Ірина Калюжна, тел.: +38 096 458 76 82, reklama.nti@ukr.net
Ірина Петронюк, тел.: +38 096 49 16 692
або надіслати заявку на e-mail: sad2017@ukr.net

Передплату на журнал можна оформити як через редакцію, так і в будь-якому поштовому відділенні. Передплатний індекс 60218.

Читайте також:
Сорти рослин, торговельні марки та винаходи на службі у горіхівників

Журнал «Садівництво»

Останні статті

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *