Кому можна і не можна їсти хурму: поради лікаря

 Кому можна і не можна їсти хурму: поради лікаря

Взимку українцям складніше отримати достатній рівень вітамінів зі звичних продуктів. Адже чимало фруктів та овочів вирощують у тепличних умовах із застосуванням препаратів для стимуляції росту та збереження товарного вигляду. Відтак, попит зростає на імпортовані продукти, консервацію та сушені фрукти. Зокрема, популярним фруктом серед покупців стає хурма.

Попри високий вміст вітамінів, а також дефіцитного в Україні йоду, хурма має протипоказання, на які слід зважати, аби не нашкодити власному здоров’ю. Кандидат медичних наук і керівник кількох приватних столичних клінік, Юрій Габорець, розповів, які ризики має вживання хурми та пояснив, кому можна, а кому протипоказано вносити її у щоденний раціон.

«Говорячи про протипоказання: всім людям, які мають знижену кислотність шлунку, слід обмежити вживання хурми. Бо якщо вони з’їдять три-чотири плоди, а потім заїдять їх важкою м’ясною або молочною їжею, то хурма у шлунку може зв’язатися і за рахунок тамінів і клітковини стає каменеподібною: вона не може пройти у кишечник. Тоді її потрібно гастроскопом роздрібнювати й витягати шматками. Це перша умовна «червона лінія», – пояснює фахівець.

У деяких публікаціях на тематику здоров’я є рекомендації внести хурму у дієтичний раціон. Втім, за словами Юрія Габорця, хурма не сприяє схудненню, оскільки має високий вміст цукру: приблизно 30%-40% фруктози:

«Якщо людина хворіє на цукровий діабет, то споживаючи хурму, може істотно підвищити рівень цукру в крові. В одній хурмі є великий відсоток тамінів, які опомагають боротися з вільними радикалами: вони забирають позитивні йони, і ми не окислюємось. В одному плоді їх стільки, скільки в ящику вина. Також у хурмі є калій, що робить її сечогінною. При сечокам’яній хворобі хурма може «погнати» пісок чи каміння з нирок».

Попри ці недоліки, користь хурми у вітчизняній медицині не переоцінена. У ній є вітамін С, який допомагає зміцнювати імунну систему, причому його кількість однакова і у м’яких, і у твердих плодах. В українській медицині прийнято вважати, що на добу достатньо вживати максимум 100-200 грамів хурми.

«Також там є магній, який позитивно впливає на гіпертоніків, знижуючи артеріальний тиск. Також там є калій, який позитивно впливає на серцево-судинну систему. У ній є вітамін А – це бетакератин, який захищає нас від онкології – стосовно цього проводяться різноманітні дослідження», – зазначає Юрій Габорець.

Хурму не бажано вживати при гіпотонії, оскільки вона сприяє зниженню тиску. Високий вміст кислот може роз’їдати зубну емаль, тому не варто поспішати чистити зуби після вживання цього фрукту. Достатньо прополоскати ротову порожнину чистою водою. Для українців хурма корисна тим, що має певний вміст йоду, корисного для роботи щитоподібної залози, особливо у йододефіцитних областях. Варто зауважити, що кількість корисних мікроелементів та вітамінів не залежить від сорту хурми.

Найкраще рішення – дотримуватися «золотої середини» і вживати хурму в невеликих кількостях як сезонний продукт. Тоді шкода від неї буде незначною, а користь  помітною. В будь-якому разі, потрібно попередньо обстежитись у лікаря, аби знати особливості свого організму й не нашкодити йому.

Читайте також: Новий сорт хурми вивели в Україні.

Журнал «Садівництво»

Останні статті

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *