Майбутнє українського яблука під загрозою?

 Майбутнє українського яблука під загрозою?

Нинішній яблучний сезон, попри хороший урожай, виявився невдалим для садівників. Фермери скаржаться на низькі ціни, через які яблучний бізнес став нерентабельним. Середня ціна реалізації плодів – 3-6 грн/кг. Що спричинило цей цінопад? Як вийти з такої ситуації? Знайти відповіді на ці питання вирішив журнал «Садівництво і Виноградарство. Технології та Інновації».

Низькі ціни на яблука – не єдина проблема садівників. За словами фермерів, нині ринок дисбалансують несистемні гравці.

З’явилися садівники, які не є системними учасниками ринку. Їхнє завдання – продати яблуко за будь-якою ціною. Вони перенасичують ринок плодами, зокрема, й неякісними, які треба перероблювати. Через це ринок дисбалансований. Садівники реалізовують плоди за ціною, нижчою від собівартості, – коментує ситуацію представник ФГ «Коник» Андрій МЕЛЕШ.

Окрім того, яблука, за словами фермерів, дуже важко здати на переробку.

Переробні заводи приймають яблука в господарств, розташованих поблизу. У тих, хто вирощує продукцію далеко від переробних підприємств, можливості здати її  дуже обмежені, – ділиться Петро Ляхович.

Причину такої ситуації фермери вбачають у перевиробництві яблук. Михайло ФЕДИНЕЦЬ, співзасновник ФГ «Надія Сад», каже, що нині ситуація приблизно така, як у 2018 році, коли був дуже великий урожай яблук.

Також садівники скаржаться на недостатню кількість сховищ для тривалого зберігання плодів. За словами Петра ЛЯХОВИЧА, директора ФГ «Живоносне джерело», реалізовувати яблука дуже складно. Потужностей для зберігання врожаю на підприємстві немає, тому плоди просто пропадають під деревами.

Читайте також:
Костянтин КУЗЬМЕНКО: «Ми знаємо, як вигідно реалізувати яблуко низької якості!»

Михайло Фединець стверджує, що українці почали споживати менше яблук, зменшилася купівельна спроможність населення. І тому, за словами садівника, люди досить часто відмовляються від закупівлі великих партій яблук.

Яке рішення цієї ситуації? Михайло Фединець зазначає, що потрібно збільшити експортні потужності яблучного сектора України.  Це, на думку фермера, має стимулювати держава.

Держава повинна надавати дотації для побудови сховищ, аби яблука можна було зберігати впродовж тривалого періоду, – ділиться міркуваннями садівник.

За словами Петра Ляховича, раніше членам кооперативів надавали компенсацію70% на будівництво фруктосховищ. Нині, на жаль, такого немає. Тому, на думку садівника, багато залежить від фермерів, які ніяк не можуть об’єднатися в кооперативи. Так реалізовувати продукцію було би простіше.

Наприклад, у мене є 5 постійних працівників. А для того, щоб яблука потрапили на полицю АТБ, потрібно як мінімум 10 офіційно оформлених працівників на підприємстві. Тому малий бізнес викинутий на обочину.

Володимир ЦАПАР, керівник СФГ «Яблуневий сад», зазначає, що держава в цій ситуації не надає ніякої підтримки. Цю думку висловлює Георгій МАСЮК, власник компанії «Західсад», що на Дубенщині:

Як владнати ситуацію – не знаю. Я вирощую небагато яблук – 5 га. Проте реалізувати їх дуже важко. Збувати яблука за ціною 4 грн/кг дуже невигідно.

Андрій Мелеш вказує, що допомогти фермерам можуть потужні інформаційні ресурси та спеціалізовані статті про те, як побудувати яблучний бізнес, як прорахувати собівартість продукції та чому не можна продавати плоди за ціною, нижчою від собівартості.

Питання щодо критичної ситуації із урожаєм яблук обговорять учасники VII Міжнародної науково-практичної конференції «Технології та інновації: від землі до готового продукту. Зерняткові», що відбудеться 28-29 жовтня у Вінниці. У конференції візьме участь міністр аграрної політики та продовольства України Роман ЛЕЩЕНКО, що дасть відповідь на запитання фермерів.

Для реєстрації звертайтеся:
Анна Панкратенкова, тел.: +38 097 759 25 83, reklama.nti@gmail.com (координатор проєкту)
Ірина Калюжна, тел: +3096 45 87 682
Лариса Товкач, тел..: +38 097 96 89 516
Альона Данчук, тел.: +38 097 52 83 646

Читайте також:
70% садів Чернівецької області – яблуневі
У Польщі також драматична ситуація з яблуками

Журнал «Садівництво»

Останні статті

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *