Особливості закладання насаджень груші

 Особливості закладання насаджень груші

Перед підготовкою до вирощування груші й закладанням насаджень варто провести підготовчі дії для оцінки можливості вирощування цієї культури на конкретній ділянці.

Ми рекомендуємо таку послідовність операцій перед висаджуванням груші.

  1. АНАЛІЗ ҐРУНТУ

Як не дивно, багато фермерів нехтує цією агротехнічною процедурою. Глибина проби аналізу ґрунту може різнитись залежно від вибору підщепи. Для слаборослих підщеп – Qеline, Айва А, Айва С, достатній аналіз об’єднаної проби 0–30 см. Це регламентується малою глибиною залягання кореневої системи й коротким періодом експлуатації насаджень (від 7 до 12 років).

При застосуванні більш сильнорослих підщеп (Айва ВА-29, Сідо, сіянці груші) необхідно проводити більш глибинний (30–60 см) аналіз, передусім на вміст активного кальцію (оптимум 5,1–15 мг екв./100 г ґрунту), оскільки з досяганням кореневою системою цього горизонту значно знижується засвоєння мікроелементів, а саме заліза, марганцю, міді й цинку. Це призводить до фізіологічних збоїв у розвитку рослини. Хлорози яскраво виражені за нестачі заліза (посвітління листя молодих верхівок), марганцю (міжжилковий хлороз на молодих листках, відмирання тканин), цинку (сіро-бурі плями на листках старшого віку, розетковість листя, відмирання кореневої системи). Враховуючи всі ці потенційно обмежувальні фактори, необхідно будувати стратегію вибору підщеп і живлення, оскільки груша на сильнорослих підщепах експлуатується від 10 до 25 років,
а перші прояви впливу лужного ґрунту можуть з’являтись на 3–7-й рік експлуатації насаджень.

Груша – калієфільна культура, й середня потреба саду в період повного плодоношення (3–7-й рік) залежно від конструкцій насаджень і складу ґрунту може сягати 250– 500 кг/га калію в діючій речовині.

Читайте також: З будівельників – у садівники. Яблуні, груші і персики вирощує господар на Рівненщині

Культура позитивно сприймає позакореневе підживлення калієм. При кількаразовому застосуванні норм 5–10 кг/га нітрату калію збільшується відсоток товарних плодів і вирівнюється кінцевий розмір плоду.

2. КЛІМАТИЧНІ УМОВИ

Порівняно з яблунею груша більш вимоглива до кліматичних умов і мікроклімату ділянки. Слаборослі підщепи айви мають невисоку зимостійкість. За зимостійкістю підщепи можна розмістити від найменш зимостійких (Айва Адамса, Айва А, Айва С) до більш зимостійких (ВА- 29, Q-eline, сіянці груші). Рослини на перших трьох підщепах доцільно вирощувати в зонах із достатнім рівнем снігового покриву або використовувати органічну мульчу: солому, тирсу, гній, подрібнену кору.

Як показала практика, груші на підщепі ВА-29 добре переносять безсніжні періоди взимку з опусканням температури до -22…-25 °С протягом двох тижнів. У підсумку, навесні, при відновленні вегетації, підмерзло 15–20% від загальної кількості квіткових бруньок, 1…2…3-річна деревина сорту не підмерзла, надземна частина підщепи також залишилась неушкодженою. Подібне спостерігалось на ділянках, і замульчованих соломою, і без мульчування.

Штамби рослин восени пофарбували проти зимових сонячних опіків білою садовою фарбою.

3. ВИБІР СОРТІВ

Основною вимогою до вибору сорту є потреба ринку, далі вже стійкість до кліматичних умов, сумісність із підщепами (не всі сорти сумісні з айвою, в окремих випадках необхідне застосування інтеркалярної вставки або вибір сіянцевої підщепи).

Основними лідерами ринку України серед груш є Ноябрська Молдови, Вижниця, Яблунівська, Абатт Фетель. І, напевно, найзагадковіший представник – це Дельбарью, або RX невідомого походження, але за смаковими й товарними якостями досить пристойний сорт. З літніх сортів перспективні Старкрімсон, Кармен.

Продовження читайте у друкованому номері журналу. Ознайомитися зі змістом видання, а також придбати його ви зможете тут.

Автор: Максим ЗАРІЦЬКИЙ, агроном-консультант GAC Group

Оформити передплату журналу «Садівництво і Виноградарство: Технології та Інновації» можна за телефонами:
+38 (0362) 60 88 21,
Альона Данчук, тел.: +38 097 65 43 126
Анна Панкратенкова, тел. +38 097 75 92 583, reklama.nti@gmail.com
Лариса Товкач, тел.+38 097 968 95 16, sad.nti@ukr.net
Ірина Калюжна, тел.: +38 096 458 76 82, reklama.nti@ukr.net
Ірина Петронюк, тел.: +38 096 49 16 692
або надіслати заявку на e-mail: sad2017@ukr.net

Передплату на журнал можна оформити як через редакцію, так і в будь-якому поштовому відділенні. Передплатний індекс 60218.

Журнал «Садівництво»

Останні статті

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *