З будівельників – у садівники

 З будівельників – у садівники

Яблуні, груші і персики вирощує господар на Рівненщині

Не буває двох ідентичних садів, кожен з них має свої особливості, різні технології вирощування та вектори розвитку. Так, одні садівники зосереджуються на постійному розширенні площ під насадженнями, інші намагаються досягнути максимальної врожайності, а хтось прагне дивувати. Причому дивувати всім: і кількістю вирощуваних культур, і сортами, і незвичайними плодами. Серед таких садівників – Богдан ВИДЮК із села Симонів Рівненської області, у саду якого росте понад 200 сортів яблунь, до 100 сортів груш, близько 50 сортів персиків тощо. Уже понад 20 років колишній будівельник плекає любов до садівництва та розсадництва. Що з цього вийшло фермер розповів журналісту видання «Садівництво і Виноградарство. Технології та Інновації».

– Більше ніж 20 років тому я вирішив заснувати власне господарство. У минулому працював будівельником, але з дитинства дідусь виховував у мені любов до природи та рослин, тому в зрілому віці вирішив професійно працювати з садом, – розповідає Богдан Видюк.

Сімейне господарство Богдана Видюка працює у двох напрямах – розсадництво і вирощування фруктових дерев. Спершу всі нові сорти фермер випробовує в саду, а лише потім вирощує садивний матеріал. Та й історія господарства розпочалася саме з розсадника, адже спочатку фермер вирощував саджанці для реалізації. Сьогодні ж 60% потужностей розсадника розраховано для власних потреб.

– Потужності розсадника ми дещо зменшили, оскільки більше сил та уваги приділяємо нашим садам. Загальна площа саду – 7 гектарів, частина з яких уже плодоносить, але в основному закладаємо молоді сади, – продовжує розповідь Богдан Видюк. – При цьому площа розсадника – декілька соток, за технологією вирощування він розрахований приблизно на 10 тисяч саджанців.

ДЕТАЛЬНІШЕ ПРО САД: ТЕХНОЛОГІЇ, СОРТИ, КУЛЬТУРИ

У садах сімейного господарства Богдана Видюка росте близько 200 сортів яблунь, до 100 сортів груш, до 50 сортів персиків, сливи, абрикоси, вишні, черешні… Але основна увага зосереджена на вирощуванні персика, площа з яким становить 60–70% саду.

– Технології вирощування саду в нас комбіновані. Вибір технології залежить від багатьох факторів: агроумов, часу, на який закладається сад, тощо. У наших садах ми використовуємо різноманітні розробки й інновації, які, можливо, ніхто з садівників не використовує. Ми ризикнули, спробували – і в нас вийшло, – зазначає садівник.

Усі культури спочатку певний час ростуть у саду, де вони плодоносять, їх перевіряють, дегустують, аналізують… Лише після цього садивний матеріал розмножують у розсаднику та запускають у продаж.

– У саду ми вирощуємо багато культур різноманітних сортів. Так, з-поміж усіх інших, на 1,5 гектара вирощуємо абрикоси, які цього року вже мали плодоносити. Зокрема, у саду росте чорний абрикос. Це настільки ранній сорт, який плодоносить уже на початку червня, коли ще навіть вишня не достигла! – із захватом розповідає Богдан Видюк. – Також ми вирощуємо ультраранній сорт яблук Ерлі Женева, який достигає на 2 тижні раніше від Білого наливу. Окрім того, невдовзі планую придбати й висадити персик сорту Айс піч, плоди якого білі.

Читайте також:
Особливості вирощування яблуні в умовах змін клімату

ПЕРСИКОВИЙ САД – ВІЗИТНА КАРТКА ГОСПОДАРСТВА

Незважаючи на розмаїття культур і сортів у садах, візитівка сімейного господарства Видюків – персик, сортів якого мають близько 50. Усі вони – різних термінів достигання: ультраранні, ранні, ранньосередні, середні та пізні. Залежно від сезону наприкінці червня – на початку липня садівник уже збирає врожай з ранніх сортів персика, зокрема Річ Мей і Харбінгер. Сезон збору врожаю у саду триває з кінця червня до 15 вересня, хоча невдовзі кінцева дата збору врожаю зміститься, оскільки висаджуються сорти, які будуть плодоносити до кінця вересня.

– Топ сортів персика очолює канадський PF 24007, від якого ми маємо потужний заробіток. Він належить до групи сортів PF, які відрізняються один від одного терміном дозрівання, розміром плодів і смаковими властивостями, – розповідає Богдан Видюк.

Читайте також:
На Хмельниччині запустили лінію виробництва натуральних яблучних соків

За словами садівника, вибір впав на сорти саме канадської селекції, оскільки вони більш морозостійкі та підходять для вирощування у нашому регіоні, адже кліматичні умови Канади схожі до українських.

– Коли люди торік купували наші персики на базарі, то були в захваті від них! – пригадує Богдан Видюк. – Ми ж їх збираємо, коли плоди перебувають у стані повної зрілості, а, наприклад, на півдні України персики зривають недостиглими й такими ж везуть до нас… Плоди сорту PF 24007 – дуже великі, один персик важить 400–600 грамів, він соковитий, ароматний, легко відстає кісточка. Словом, це правильно вирощені та достиглі плоди.

У своєму персиковому саду Богдан Видюк застосовує суперінтенсивну технологію вирощування. Однак при цьому зізнається, що більше ніхто з садівників так не садить персики.

– Колись я вперше висадив 4 ряди персика одного сорту, а наступного року з цих саджанців ми зібрали 2 тонни врожаю. Усі колеги-садівники, з якими ми разом купували саджанці, дивувалися: чому в мене вже є плоди, а в них тільки саджанці ростуть, – розповідає садівник. – Схему посадки я обрав 1,5 метра між деревами і 4 метри міжряддя, тому персики розташовані досить близько один біля одного. Загалом там росте близько 380 дерев.

На жаль, цьогоріч урожаю персика в саду Богдана Видюка немає через складну зиму: спочатку було аномально тепло, а потім – раптовий мороз, через який вимерзла брунька. Натомість торік із тих 4 рядів удалося зібрати 7 тонн врожаю:

– Спочатку я злякався і подумав, де ж ми це все будемо реалізовувати, – пригадує садівник. – Але гарний товар швидко розійшовся.

Продовження читайте у друкованому номері журналу. Ознайомитися зі змістом видання, а також придбати його ви зможете тут.

Оформити передплату журналу «Садівництво і Виноградарство: Технології та Інновації» можна за телефонами:
+38 (0362) 60 88 21,
Альона Данчук, тел.: +38 097 65 43 126
Анна Панкратенкова, тел. +38 097 75 92 583, reklama.nti@gmail.com
Лариса Товкач, тел.+38 097 968 95 16, sad.nti@ukr.net
Ірина Калюжна, тел.: +38 096 458 76 82, reklama.nti@ukr.net
Ірина Петронюк, тел.: +38 096 49 16 692
або надіслати заявку на e-mail: sad2017@ukr.net

Передплату на журнал можна оформити як через редакцію, так і в будь-якому поштовому відділенні. Передплатний індекс 60218.

Журнал «Садівництво»

Останні статті

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *