Овочі з Рівненщини продаються у Metro, «Сільпо» та «Велмарті»

 Овочі з Рівненщини продаються у Metro, «Сільпо» та «Велмарті»

Фермерське господарство «Калина-Бугрин», розташоване в Бугринській громаді Рівненської області, на площі майже 200 гектарів вирощує овочі борщового набору: буряк, моркву, цибулю та капусту. Більшість продукції, а це близько 80%, реалізовується у всеукраїнських торгових мережах – Metro Cash&Carry, «Сільпо» та «Велмарт». Про це ексклюзивно проєкту «Садівництво та Овочівництво. Т.І.» розповів агроном підприємства Ігор Мехеда. Детальніше ознайомитися з діяльністю господарства «Калина-Бугрин», перейняти досвід і власними очима побачити, як вирощуються овочі, які продаються по всій Україні, зможуть учасники бізнес-туру, який відбудеться під час Всеукраїнської науково-практичної благодійної конференції «Садівництво, ягідництво, овочівництво в умовах воєнного стану: вчимося перемагати!». Захід, який організовує медіагрупа «Технології та Інновації», пройде 29-30 вересня у Рівному.

Підприємство «Калина-Бугрин», засноване 2018 року, наразі має в обробітку майже 300 гектарів землі, з яких на 200 гектарах ростуть овочі: цибуля, капуста, рання та пізня морква, а також ранній і пізній буряк. Ділянки цих культур займають майже однакову площу в структурі насаджень.

– Через тимчасову окупацію південних регіонів і воєнні дії потреба в овочах зараз дуже велика. Незважаючи на це, ми поки що не плануємо розширювати наші насадження, лише хочемо збільшити їхню врожайність. Тому ми працюємо над цим, знаємо, де були допущені помилки, та виправляємо їх, – розповідає Ігор Мехеда.

Длякращої якості та більшої врожайності овочів у господарстві використовують препарати від різних виробників, іноземних. Особливо це стосується водорозчинних добрив для фертигації, адже на підприємстві облаштований полив, і частина препаратів живлення вноситься саме з водою.

– Поливаємо ми поки що не всі овочі. Так, цибуля в нас росте на краплинному зрошенні, а морква – на дощуванні. Наступного року плануємо облаштування дощування і на капусті, – зазначає агроном «Калина-Бугрин».

Для зберігання продукції на підприємстві є два сховища. Одне, з активною вентиляцією, призначене лише для цибулі, інше, зі встановленими холодильними установками, – для капусти, буряка та моркви.

– Також у нас працює сортувально-пакувальна лінія. Її потужність залежить від культури: якщо сортується буряк чи цибуля, то одна продуктивність, а якщо морква – то вдвічі менша. Але в середньому потужність становить 10 тонн овочів за годину, – розповідає Ігор Мехеда. – На цій лінії ми можемо мити, шліфувати та пакувати овочі в різні пакети. Раніше пакували продукцію в сітки вагою 20 кілограмів, а цього плануємо фасувати овочі в поліетиленові пакети вагою 1 і 10 кілограмів.

Близько 80% усіх овочів, вирощених на підприємстві «Калина-Бугрин» продається у всеукраїнських торгових мережах. Окрім цього, продукція реалізовується ще на ринках, а через підрядників її закупляє і Міноборони України.

Читайте також: Зустрічайте новий випуск журналу «Садівництво та Овочівництво. Т.І.»!

Презентуємо програму конференції «Садівництво, ягідництво, овочівництво в умовах воєнного стану: вчимося перемагати!»

Журнал «Садівництво»

Останні статті

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *