Соціальний кооператив «Файні ябка» – можливість заробляти на власній землі

 Соціальний кооператив «Файні ябка» – можливість заробляти на власній землі

Ароматні набори сухофруктів, яблучні чипси з корицею, борошно з яблук, груш, шипшини, яскрава овочева консервація, перетерта й заморожена обліпиха, суниця – це все продукція кооперативу «Файні ябка» з Івано-Франківської області. Про досвід та технології виготовлення екологічно чистих сухофруктів читайте далі.

ДЛЯ ЛЮДЕЙ ІЗ СЕЛА

У січні 2017 року було створено громадську організацію «Файні ябка 57». Для запуску соціального підприємства необхідно було мати статутний капітал обсягом майже 57 тисяч доларів. Засновник кооперативу, меценат Богдан Станіславський, знайшов однодумців і зацікавив їх ідеєю створення соціального кооперативу. Члени майбутнього кооперативу внесли одноразовий благодійний внесок по тисячі доларів. Це й дало поштовх для початку роботи, розказала Інна ТКАЧУК, керівниця проєкту «Файні ябка».

ТОВ «Файні ябка» – це, передусім, соціальний проєкт, мета якого – підвищити рівень зайнятості сільського населення.

– Задумка була – приймати сировину і робити подальшу переробку. Продукцію приймаємо безпосередньо від жителів навколишніх сіл, – каже Інна Ткачук.

Кооператив розташувався в селищі міського типу Обертин Тлумацького району, у приміщенні
колишньої пекарні, де перед цим зробили ремонт. Через рік підприємство набрало обертів і змогло висадити ремонтантну малину і на власній ділянці.

– Перший час дехто думав, що це як колгоспи, боячись самого поняття «кооператив». Але позитивний досвід співпраці з місцевими жителями показав, що нам можна довіряти, – розказали в кооперативі. – Розрахунок із селянами відбувається відразу ж після приймання ягід чи фруктів, до того ж фіксованого мінімального обсягу нема. У цьому суть соціального кооперативу. Людина принесе 10 кілограмів вишні з власного саду, і ми їх беремо.

Про «Файні ябка» люди дізнаються одне від одного, тож якщо перші роки продукцію привозили лише з Тлумацького району, із сіл довкола Обертина, то згодом стали везти й з сусідніх районів – Городенківського, Коломийського. Враховуючи вигідні умови, переважна більшість господарів, що хоча б раз привозили сировину до кооперативу, стає його постійними партнерами. Під запит кооперативу вони спеціально висаджують полуницю, переважно ремонтантні сорти, і навіть будують теплиці. Власник теплиці за сезон здає до кооперативу до 100 кілограмів ягід. Поки що таких прикладів небагато.

ЯК ЯБЛУКО ПЕРЕТВОРЮЄТЬСЯ НА ЧИПСИ

Основна сировина, яку приймають для переробки – яблука, груші, вишні, сливи, шипшина, а
також овочі. І хоча офіційно виробництво не сертифіковане за органічними стандартами, у проєкті вважають, що продукція, яку переробляють «Файні ябка», за багатьма показниками є органічною.

Читайте також:
Вихід на новий щабель ФГ «Гадз». Яблучні чипси як перспективний продукт переробки

Якість сировини перевіряє головний технолог підприємства Леся ЗОРІЙ. За її плечима більше
ніж 20 років досвіду виготовлення сушених плодів та овочів.

– Перш за все перемиваємо і сортуємо сировину, ділимо на сорти. Ягода не буде стояти й нас чекати. Робота дуже кропітка, переважно ручна. Зараз, враховуючи економічну ситуацію, коронавірус, у нас лише 4 працівники. Але в сезон будемо збільшувати свій штат, у пікове завантаження упродовж літніх місяців у нас працює до 20 робітників, – розповідає пані Леся.

Миють продукцію вручну, овочі – декілька разів, фрукти – раз. У приміщенні є місце під автоматичну лінію, і в перспективі можна розширюватися.

Для сушіння плодів та овочів використовують три температурні сушки, дві з них саморобні, що працюють від котла на дровах. Такий варіант сушіння триваліший, але більш економічний, бо дозволяє скоротити витрати електроенергії, яка потрібна лише для роботи вентиляторів, що подають повітря з котла на сушарку.

Читайте також:
Як формується ціна на фундук?

У виробництві чипсів важливо, щоб яблуко чи груша хрустіли. На чипси відбирають солодкі сорти яблук, типу Голден – вони не чорніють. На відміну від сушениці, традиційної для приготування узвару, яблука на чипси нарізають тонкими слайсами за допомогою машинки, попередньо очистивши фрукти від серцевинки. Крім традиційних яблук та груш до чипсових наборів входять цитрусові фрукти – апельсини, лимони. Саме таке асорті від «Файних ябок» найбільше полюбилися споживачеві.

ОБЛІПИХА – НОВИНКА ЦЬОГО СЕЗОНУ

За словами Інни Ткачук, упродовж кількох останніх років інтерес до обліпихи зріс. Попит на неї
є, тому цього року в асортименті «Файних ябок» неодмінно з’явиться ця ягода – перетерта і заморожена, щоб запарювати чай, робити солодощі.

До початку сезону свіжих ягід заморожену продукцію точно реалізують, адже багато кондитерських підприємств і пекарень замовляє саме морожені ягоди. «Файні ябка» прогнозують, що цьогоріч бракуватиме полуниці, оскільки холодна і затяжна весна – не на користь урожаю суниці садової.

ВЗИМКУ – УЗВАРИ, У МІЖСЕЗОННЯ – ЗАМОРОЗКА

Більшу частину продукції від ТМ «Файні ябка» реалізують фасованою, красиві пакети часто беруть для подарунків за кордон. Сухофрукти розкладають у паперові чи поліетиленові пакети, зважують і запаюють за допомогою апарата для запайки харчових пакетів. За необхідності використовуємо і вакуумне пакування.

– Коли ми продаємо продукцію, то кошти від реалізації, за винятком виробничих витрат, ідуть
на соціальні та благодійні акції. За чотири роки діяльності ми організували безліч соціальних проєктів. Постійно беремо участь у ярмарках, виставках, фестивалях. Проводили конференції, – розповідає Інна Ткачук.

Одна з таких подій – проєкт-конкурс «Я будую країну» серед випускників шкіл Тлумацького,
Городенківського і Коломийського районів. Учні, які отримали найвищий бал за результатами ЗНО, отримали винагороду по 10 тисяч гривень. Переможцям вручили сертифікати з логотипом ТОВ «Файні ябка».

За матеріалами журналу “Садівництво і Виноградарство. Технології та Інновації” № 2 (2021)

Більше матеріалів читайте у друкованому номері журналу. Ознайомитися зі змістом видання, а також придбати його ви зможете тут.

Оформити передплату журналу «Садівництво і Виноградарство: Технології та Інновації» можна за телефонами:
+38 (0362) 60 88 21,
Альона Данчук, тел.: +38 097 65 43 126
Анна Панкратенкова, тел. +38 097 75 92 583, reklama.nti@gmail.com
Лариса Товкач, тел.+38 097 968 95 16, sad.nti@ukr.net
Ірина Калюжна, тел.: +38 096 458 76 82, reklama.nti@ukr.net
Ірина Петронюк, тел.: +38 096 49 16 692
або надіслати заявку на e-mail: sad2017@ukr.net

Передплату на журнал можна оформити як через редакцію, так і в будь-якому поштовому відділенні. Передплатний індекс 60218.

Журнал «Садівництво»

Останні статті

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *