Інноваційне мислення: залучати тільки завтрашні технології (компанія «Україна»)

 Інноваційне мислення: залучати тільки завтрашні технології (компанія «Україна»)

Робити сьогодні те, до чого інші дійдуть через роки, – це один із принципів, на якому побудований потужний сільськогосподарський комплекс ТОВ «Україна». Керівник підприємства – Герой України Олег Крижовачук – впевнений: відтворена на Тернопільщині, його квітуча «Україна» – приклад і для європейських фермерів. Підприємство відоме своїми сміливими експериментами, різноманітними профілями діяльності – від вирощування зернових до власного насіннєвого заводу та інноваційної ферми. Окрасою господарства є яблуневий і грушевий сади, відносно новий напрям. На прикладі цих садів можна спостерігати за історією розвитку світових садівничих технологій. Адже їх закладали у три етапи – й щоразу з детальним аналізом тенденцій, використанням інновацій і вже отриманого досвіду. Сьогодні це 200 гектарів взірцевого саду, сертифікованого за стандартом GlobalG.A.P.

Щоб глибше зрозуміти підходи та філософію садівничого відділу ТОВ «Україна», варто зазирнути в історію усього комплексу. Розташований він у селі Скорики Підволочиського району Тернопільської області. Етап його відродження з колгоспу, що мав мільйонні борги, розпочався з 1986 року, коли підприємство очолив Олег Крижовачук. У 1998 році вже квітуче господарство трансформувалося в ТОВ «Україна» з 5000 пайовиків. Протягом цих років Олег Петрович разом із командою змогли реалізувати просто казкові плани й продовжують підіймати планку. Але це окрема і дуже цікава історія!

Земельний банк господарства становить 15 тисяч гектарів, у колективі працює понад 400 спеціалістів. Виробництво вражає роз-
махом: елеватор на 100 тисяч тонн, насіннєвий завод потужністю 20 тонн за годину, ферма на 2800 голів великої рогатої худоби,
племрепродуктор свиней, фруктосховище на 4 тисячі тонн, морозильні потужності для ягід і, звісно, вирощування зернових та фруктів.

STEP BY STEP: РОЗВИТОК САДІВНИЧОГО НАПРЯМКУ

Перший яблуневий сад площею 14 гектарів у господарстві заклали восени 2011 року. Саджанці купували у розсаднику в Чернівцях. На той час популярними були сорти Голден, Флорін, Джонаголд, Айдаред, Ліза і Ренет Симиренка. Саме цими сортами й заклали першу ділянку.

Читайте також:
Як компанія «Агросвіт-СВ» успішно вирощує яблука та виготовляє соки прямого віджиму

Спочатку садок висаджували для власних потреб, згадує Віктор СТАСИШИН, завідувач відділення садівництва ТОВ «Україна»:

– Далі ми з колегами почали збирати інформацію – про технології, ситуацію на садівничому ринку. Так порахували, що з нашим земельним банком, технічними потужностями і можливостями підприємству досить вигідно зробити високотехнологічний сад. Почали шукати виходи за кордон. Другий садок заклали у 2012 році вже саджанцями з Польщі. Там дали рекомендації щодо перспективних сортів і технологій посадки, які зроблять сад рентабельним.

10 гектарів грушевого саду заклали у 2016-17 роках. Звичайні саджанці сорту Конференція привезли з Польщі, а потім ще до-
опрацьовували: робили обрізку на два провідники літерою V і плодовий стіл. Перші груші у цьому саду побачили 2018-го. А торік тут уже зібрали перший врожай – 15 тонн із гектара, проте у повне плодоношення сад вступить лише цього року.

– V-подібно сформоване дерево не збільшує врожайність, але дає нам кращу освітленість крони, слабший ріст дерева, більш рівні плоди. Адже сьогодні на ринку дуже важлива якість фруктів. Кількість нікого не цікавить, всі приїжджають і дивляться на якість. З нею і треба працювати, – рекомендує Віктор Стасишин.

ЗАКЛАДКА САДУ

Перед тим як закласти сад, господарство вносило в ґрунт органіку та міндобрива. Потім усю площу переорали трактором з
плугом для меліорації на глибину мінімум 70 сантиметрів. Тільки після цього поле культивували і робили розбивку схеми садка.

Дерева висаджували за допомогою трьох причіпних механізмів. Механізм робить рівчак, а людина, що сидить у кріслі, висаджує туди дерево і відразу загортає. Позаду йдуть працівники, які вже притоптують, рівняють, підправляють.

Читайте також:
Як отримати максимальну додану вартість, працюючи за інтенсивною технологією садівництва, знають у ГК VITAGRO

Що важливо, перед посадкою саджанці замочуються у ванні з розчиненими у воді препаратами: протигрибковим Роял Флю та Актелліком – проти шкідників. Також додають Келпак для кращого вкорінення. У результаті, з 2870 дерев на гектар, якщо взяти минулу схему посадки, не прижилося всього до 10 дерев.

Щільна посадка дерев на підщепі М9 при сучасній технології дає можливість сформувати плодову стіну, потенційно збільшує врожайність усієї площі. Для цього у компанії використовують контурний обріжчик.

ГІД ПО ДОГЛЯДУ ЗА САДОМ

Сучасний сад – це крапельний полив. Таку систему зрошення в садах ТОВ «Україна» встановлювала компанія АІК. Полив виконується згідно з показниками кількості води в ґрунті. Ведуться записи, моніторинг за допомогою приладів для вимірювання вологи. Садівничий відділ має розроблений графік поливу, наприклад, у фазу цвітіння дерев вилив води збільшується.

80% підживлення дерев виконується через фертигацію. Тільки ранньою весною по саду розкидається азот. В основному тут ви-
користовують добрива, що дуже добре розчиняються у воді, не залишають осаду і показують хороший результат.

Читайте також:
Економічна ефективність зберігання яблук з післязбиральною обробкою 1-МЦП

Обробка насаджень від шкідників та хвороб починається з ранньої весни. Найпершу ж обробку виконують відразу після обрізування дерев для захисту від ран, порізів, хвороб кори. Навесні, коли тільки зійшли сніги, по чорній бруньці сад обробляють мідьвмісними препаратами. Потім цю обробку повторюють. Наступним етапом тут вносять гідроксид міді Ескада з Олеміксом. Це захист від грибкових хвороб, зимуючих стадій шкідника.

Далі розпочинається стандартна фунгіцидна й інсектицидна обробка залежно від погоди. У садку мають власну метеостанцію, а також співпрацюють з консалтинговою компанією: підключені до її системи, що має графіки захворювань, всі моделі прогнозування спалаху парші, наприклад. Фахівці надають прогнози та рекомендації садівникам на випередження негативних явищ.

ВИСОКІ СТАНДАРТИ ЯКОСТІ НА КОЖНОМУ ЕТАПІ

Мало зібрати врожай. Важливо його правильно зберегти. Зберігають яблука і груші за сучасними технологіями – в камерах
з РГС та іншими регульованими показниками. Про це розповідає Володимир МОТИКА, завідувач комплексу зі зберігання фруктів ТОВ «Україна»:

– Яблука різних сортів можуть зберігатися по-різному. Наприклад, для одних потрібна температура +3 °С, а для інших +1…+2 °С, для груші взагалі 0 °С, – зазначає пан Володимир. – Ми можемо це робити, маємо сучасний комплекс зберігання з регульованим газовим середовищем на 4 тисячі тонн яблук і на 350 тонн мороженої продукції, яка має зберігатися при температурі -20 °С.

Завідувач комплексу розповідає, що у господарстві є сучасна лінія для сортування фруктів та лінія для переробки ягід.

– Щодо сортувальної лінії, то таких в Україні небагато, – зазначає Володимир Мотика. – Це виробництво Франції, ця лінія здатна сортувати до 30 тонн фруктів за годину. Сортує за такими параметрами, як колір, вага, дефекти і розмір. Вона здатна наносити і воскування на плоди.

Продаються фрукти ТОВ «Україна» на внутрішньому ринку і за кордоном. Компанія експортувала яблука до Індії, Саудівської Аравії, ОАЕ, Англії та країн Скандинавії. На якісні яблука актуальних сортів завжди є попит, особливо якщо якість і безпечність продукції підтверджується сертифікацією за стандартом GlobalG.A.P. Отримати його було справжнім випробуванням, зазначають аграрії: потрібно відповісти на 180 запитань про те, що їдять робітники в обід, яка пропускна система, уніформа… Звітувати про всі препарати, демонструвати всі приміщення, облаштовувати кожен куточок відповідно до визначених норм. Але, якщо ти хочеш експортувати фрукти, потрібно відповідати стандартам.

Читайте також:
Ранчо з яблуневим садом створив на Полтавщині фермер

– Сертифікація, передусім, дисциплінує саме підприємство та кожного працівника. Задається такий високий стандарт, до якого звикаєш, і не хочеться опускати планку. За такими стандартами працює кожен напрям ТОВ «Україна», що й робить компанію
флагманом вітчизняної агрономії, – зазначає Віктор Стасишин. – Звісно, рівень організації та дотримання стандартів праці, технологій розуміють і партнери та покупці. Вони питають сертифікати, GlobalG.A.P. допомагає у продажах. Деякі азійські ринки не потребують цього сертифіката, але його наявність – це своєрідний маркер того, що з нами можна працювати. Що це серйозні люди, які дотримуються технологій та норм, впроваджених у Європі.

За матеріалами журналу “Садівництво і Виноградарство. ТІ” №2 (2021)

Більше матеріалів читайте у друкованому номері журналу. Ознайомитися зі змістом видання, а також придбати його ви зможете тут.

Оформити передплату журналу «Садівництво і Виноградарство: Технології та Інновації» можна за телефонами:
+38 (0362) 60 88 21,
Альона Данчук, тел.: +38 097 65 43 126
Анна Панкратенкова, тел. +38 097 75 92 583, reklama.nti@gmail.com
Лариса Товкач, тел.+38 097 968 95 16, sad.nti@ukr.net
Ірина Калюжна, тел.: +38 096 458 76 82, reklama.nti@ukr.net
Ірина Петронюк, тел.: +38 096 49 16 692
або надіслати заявку на e-mail: sad2017@ukr.net

Передплату на журнал можна оформити як через редакцію, так і в будь-якому поштовому відділенні. Передплатний індекс 60218.

Журнал «Садівництво»

Останні статті

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *