Морозостійкі волоські горіхи від розсадника «Імпак»

 Морозостійкі волоські горіхи від розсадника «Імпак»

ПП «ІМПАК» – сімейне підприємство, засноване в 1992 році на Житомирщині, яке очолює Сергій Маліновський. Основні потужності компанії зосереджені на вирощуванні овочів та зернових культур: це 6000 гектарів землі, картопля, морква, цибуля, буряк і зернова група. Овочесховища на 20 000 тонн, власний елеватор, сортувальні та пакувальні лінії, ТМ «ОВОЧИСТА», 300 висококваліфікованих працівників, власний експорт – все це потужності одного бізнесу, який починався з родинної справи.

П’ять років тому в компанії вирішили вийти за рамки традиційного бізнесу й заклали горіховий сад саджанцями волоського (грецького) горіха із закритою кореневою системою. Сьогодні тут на 80 гектарах постійно проводять експерименти, досліджують нові форми і сорти, апробовують новітні технології. Горіховий сад саме проходить сертифікацію під наглядом компанії «Органік стандарт», щоб отримати необхідні документи, які засвідчують органічне виробництво продукції.

– Перед тим як закласти сад, нам довелося об’їхати чимало країн, для того щоб вивчити досвід американців та європейців. У всіх країнах ми бачили саджанці тільки із закритою кореневою системою. Дослідивши український ринок, ми побачили дефіцит у цій ніші і прийняли рішення посадити сад і створити розсадник. Наші спеціалісти навчились в Америці технологіям щеплення горіха, агротехнічних підходів, підбору правильного субстрату, процедурі посадки й поливу. Все для того, щоб створити власний якісний розсадник горіха, – розповідає керівник проєкту ПП «ІМПАК» Дмитро ГРИНЕНКО. – Ми шукаємо оптимальні варіанти догляду за горіхом і потім радо ділимося усіма напрацюваннями з садівниками. Грамотний догляд за садом складається з технологічних прийомів, продуманого підходу і безлічі інших важливих деталей.

За сезон у компанії щеплюють і готують до реалізації 30–50 тисяч рослин. Уся технологія вирощування та догляду за горіхами базується на американській технології (ЗАКРИТА КОРЕНЕВА СИСТЕМА).

Читайте також:
Розвиток мигдалевих садів в Україні Реалії та перспективи

НОВИЙ ПІДХІД – НОВІ МОЖЛИВОСТІ

За словами експерта, американська технологія загалом побудована на знаннях про горіх і його розвиток. Вона майже не відрізняється від відомих загальних підходів. Але важливі етапи контролю та розвитку дерева приховані у, здавалося б, дрібницях. Та це лише на перший погляд.

– Все починається з якісного сертифікованого садивного матеріалу. Обов’язковою умовою є висока кваліфікація працівників, які доглядають і садять сад. Окрім того – правильний і вчасний полив. Під кожним деревом у садку є мікросплінгер, який розпилює воду в тій кількості, яка необхідна рослині під час вегетативного розвитку. Важливий елемент – підв’язування. Не можна також ігнорувати обрізку саду та контроль за саджанцями. Крім того, така технологія передбачає підбір субстрату для щеплених саджанців, дотримання чітких температурних режимів та навчання фахівців, – акцентує фахівець.

Усі сорти горіха, які вирощує ПП «Імпак» (Буковинська Бомба, Чернівецький 1 та Чернівецький 2, Буковинський 1 і Буковинський 2, Клішківський, Рудківський, Топорівський, Яблунівський, Ярівський) сертифіковані і перевірені в лабораторних умовах. Крім того, у компанії 2019 року зареєстрували власний сорт волоського горіха – Гальчинський. Про гарантії якості рослин свідчить державний сертифікат.

– Наш п’ятирічний сад – це великий дослідний майданчик як для нас, так і для інших горіхівників, котрі цікавляться розвитком галузі. Тут синтезовані спільні зусилля науки і практиків, дерева вирощуємо за класичною технологією, за схемою 10х10 метрів, зі зрошенням. Ми досліджуємо багато нових форм волоського горіха, проводимо селекцію та спостереження, вивчаємо, як дерева поводяться в реальних умовах, наскільки морозостійкі, схильні до шкідників, який догляд за ними потрібен. Саджанці, які пропонуємо для реалізації, висаджуємо й на власному полі. Це означає, що ми на практиці розуміємо тонкощі вирощування, догляду та вибору певних сортів для регіону, де буде рости горіх. Усі наші дерева районовані, а головне – морозостійкі. Якщо це дерево європейської чи американської селекції (а такі теж ростуть у саду компанії), то в перші роки саджанець може не боятися низьких температур, але в подальшому, у процесі запилення чи збору першого врожаю, мороз може заподіяти шкоди дереву. З українськими районованими сортами таких проблем поки що не було, тож далі ми вирішили працювати лише з українськими саджанцями, – зауважує Дмитро Гриненко.

Щоб уникнути вимерзання саду, у компанії рекомендують вивчити клімат регіону, де в майбутньому має рости сад, за попередні кілька десятків років. Врахувати амплітуду температурних коливань, розташування ділянки. Не рекомендується висаджувати сад у низині. Якщо говорити про закладку промислових садів, то найкраще обрати два надійні сорти горіха та третій, що буде опилювачем до них. Дмитро Гриненко не радить експериментувати з сортами та засаджувати ділянку десятками різних дерев.

Читайте також:
Діагностика захворювань горіхоплідних культур

НА ПЕРШОМУ МІСЦІ – ПІДХІД ТА ЗАХИСТ

Кожен сорт волоського горіха має свої особливості росту і розвитку, систему догляду, форму та смак ядра. Про це клієнтам компанії завжди розповідають, а також допомагають обрати найкращий тандем для саду.

– Перші три роки за рослинами необхідно стежити, як за малими дітьми, – зазначає Дмитро Гриненко. – До 10% насаджень саду мають бути дерева-запилювачі (для кожного сорту свій), які висаджують з урахуванням рози вітрів, але в основному на кожен 10-й ряд. Наприклад, для сортів української селекції використовуємо такі сорти-запилювачі, як Ярівський і Яблунівський.

Враховувати потрібно й площі та схеми посадки, адже при інтенсивній посадці шкідники чи хвороби на деревах можуть поширюватись швидше. Також варто завчасно продумати методику обрізки й збору врожаю.

Читайте також:
Чому горіхи не плодоносять?

– При посадці саджанців варто враховувати й систему живлення, бо якщо вона у господарства, наприклад, буде органічною, то з деревами інтенсивного типу плодоношення буде працювати нелегко, – ділиться міркуваннями Дмитро Гриненко. – У Каліфорнії, приміром, Чандлер росте за схемою 6х4, але компанія проводить чимало хімічних обробок, щоб досягти бажаної якості горіха. Ми обрали інший шлях, тому й підходи у вирощуванні різняться.

Горіх добре росте й розвивається, якщо його підживлювати та захищати органічними й біологічними препаратами.

– В Україні є можливості для створення нових сертифікованих органічних горіхових садів, – розповідає спеціаліст. – У плані
захисту рослин ми співпрацюємо з компанією «Органік стандарт». Використовуємо інструкції та поради фахівців щодо живлення та захисту рослин безпечними методами й препаратами. Це в подальшому дозволить нам отримати сертифікат, котрий буде засвідчувати те, що наша продукція пройшла перевірки та є екологічно чистою. Запорука успіху з біологічними засобами захисту криється у чіткій періодичності внесення препаратів та роботі на випередження. Не варто чекати, поки дерево уразить шкідник чи хвороба. Лише плановий догляд дозволяє вберегти свій сад.

А от захистити сад від заморозків навесні, на думку Дмитра, зможе лише той фермер, який розуміє, у якому кліматі він працює та на якій місцині, як росте його саджанець.

БЕЗ МІФІВ ТА ІЛЮЗІЙ: ЩО РОБИТИ, ЯКЩО ВИ ПЛАНУЄТЕ ЗАКЛАДАТИ ГОРІХОВИЙ САД

Якщо садівник чи компанія планують закладати горіховий сад, то, перш за все, вони мають розуміти, що інвестиції в цей проєкт мають бути чітко розписані на найближчі 10 років.

– Значна частина інвестицій потрібна на перших етапах. Саджанці, комунікації під полив, підв’язування, – каже Дмитро Гриненко. – Також потрібно придбати техніку за доглядом (трактор, культиватор, косарку та ін.). Невеликий урожай горіха можна отримати на 5–7-й рік, а от у справжнє плодоношення він вступить лише на 10-й рік після посадки. Перші 5–6 років необхідно тільки інвестувати в горіховий сад, – радить фахівець та додає: – Краще для висадки горіхового саду мати землю у приватній власності. Цей сад – як довгостроковий проєкт, який ви маєте зробити максимально безпечним.

А щоб позбавити себе зайвих хвилювань, найкраще обрати якісні саджанці. Інакше інвестиції у полив, догляд, охорону саду не окупляться.

Читайте також:
Рівень експорту винограду в Європі знизився

– Невідповідність сортів, вірусна інвазія можуть знищити ваш бізнес ще до того, як ви почнете отримувати прибутки. Вимагайте у розсадника сертифікати, документи, що гарантуватимуть вам безпеку в саду. Врахуйте й той факт, що у світових розсадниках прийнято вирощувати саджанці з закритою кореневою системою у спеціальному субстраті. При висадці таких саджанців їхні корені зовсім не ушкоджуються, і при цьому не марнується цілий рік на адаптацію, адже дерево 100-відсотково приживається відразу. Тобто основною перевагою наших рослин є швидка адаптація до відкритого ґрунту, – підсумовує Дмитро Гриненко.

А як підуть врожаї – варто шукати партнерів, підтримку та нарощувати обсяги. У ПП «Імпак» точно знають, що у світі є великий попит на сертифікований український горіх, проте одна компанія не здатна забезпечити той обсяг, котрий необхідний світовим імпортерам.

– Кооперація, можливість дати клієнтові однорідну якісну партію безпечної продукції – це основні можливості, які відкриває перед виробниками якісний горіховий сад. Ми вирощуємо саджанці саме для того, щоб через певний час сформувати з нашими вже партнерами якісну партію українського горіха на експорт. І мова йде не про сировину. Ми вже сьогодні монтуємо сортувальні лінії, обладнання для упаковки, адже хочемо забезпечити повний цикл виробництва відмінної горіхової продукції, що здатна вражати українців та не лише їх, – резюмує експерт.

Контакти:
Приватне підприємство «ІМПАК»
Вул. Лисенка, 25
м. Андрушівка
Житомирська обл. Україна, 13400
e-mail: dima@impak.biz.ua
Тел.: +38 096 706 09 48

www.impak.biz.ua

Більше матеріалів читайте у друкованому номері журналу. Ознайомитися зі змістом видання, а також придбати його ви зможете тут.

Оформити передплату журналу «Садівництво і Виноградарство: Технології та Інновації» можна за телефонами:
+38 (0362) 60 88 21,
Альона Данчук, тел.: +38 097 65 43 126
Анна Панкратенкова, тел. +38 097 75 92 583, reklama.nti@gmail.com
Лариса Товкач, тел.+38 097 968 95 16, sad.nti@ukr.net
Ірина Калюжна, тел.: +38 096 458 76 82, reklama.nti@ukr.net
Ірина Петронюк, тел.: +38 096 49 16 692
або надіслати заявку на e-mail: sad2017@ukr.net

Передплату на журнал можна оформити як через редакцію, так і в будь-якому поштовому відділенні. Передплатний індекс 60218.

Журнал «Садівництво»

Останні статті

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *