Діагностика захворювань горіхоплідних культур

 Діагностика захворювань горіхоплідних культур

Основна проблема, з якою стикаються щороку горіхові господарства і яка заважає їм отримувати стабільні високі врожаї, – це захворювання горіхоплідних культур. І лише досконале розуміння цієї проблеми, своєчасна діагностика та ефективне лікування хворих рослин дозволять отримати бажані результати. Захворювань горіхоплідних чимало. У таблиці наведено перелік фітопатогенів, що викликають захворювання волоського (грецького) горіха, фундука і мигдалю. Діагностика рослин на наявність зазначених фітопатогенів з використанням сучасних молекулярно-генетичних методів проводиться в нашій лабораторії – ТОВ Науково-виробничий центр «ІН ВІТРО ПЛАНТ».

До поширених захворювань волоського горіха належать: біла плямистість, бура плямистість (марсоніоз), плямистість листя (філостіктоз), бактеріальний опік, бактеріальна водянка, бактеріоз, кореневий рак. Ці захворювання досить шкідливі й завдають значних збитків горіхівникам. Проте при правильній діагностиці та лікуванні їх можна подолати і в подальшому вирощувати здорові рослини.

Найбільш небезпечні й шкідливі – захворювання, які не лікуються. До них належать вірусні захворювання і фітоплазмоз. Найбільш шкідливі віруси є причиною втрати 20–70% врожаю. Вірусні інфекції часто призводять до порушень фізіологічних процесів, пригнічують ріст, викликають передчасну загибель рослин, несумісність між привоєм і підщепою, зменшують урожай і погіршують товарність плодів.

Читайте також:
Розвиток мигдалевих садів в Україні Реалії та перспективи

Рослини, інфіковані вірусами, більше страждають від несприятливих умов зовнішнього середовища: літніх посух, суворих зим, частіше уражаються грибковими і бактеріальними захворюваннями. Найбільш шкодочинними для волоського горіха, фундука та мигдалю є вірус скручування листя черешні, вірус мозаїки яблуні та вірус некротичної кільцевої плямистості кісточкових. Рослини, заражені переліченими вірусами, необхідно викорчовувати, вилікувати їх неможливо.

PNRSV. Вірус некротичної кільцевої плямистості кісточкових (PNRSV – Prunus necrotic ringspot virus) є представником роду Ilarvirus. Це найпоширеніший та економічно небезпечний вірус, що вражає види роду Prunus. PNRSV викликає вірусне захворювання, найбільш відоме своїми катастрофічними наслідками. Вірус може інфікувати понад 430 видів із роду Prunus,
серед яких мигдаль, персики, абрикоси та вишня. Однак вірус також можна виявити і у горіхоплідних, соняшника, ожини, малини та інших культур.

Вірус легко поширюється через пилок заражених рослин, переносять його медоносні бджоли або потоки вітру. Навіть дорослі рослини можуть заразитися цією хворобою, коли квітки запліднюються пилком зі спорами бактерій. Також відомо, що хворобу передають трипси.

Враховуючи вищевикладене, не слід дивуватися тому, що PNRSV може охопити цілі посіви і розсадники, особливо коли заражені рослини використовуються як джерело живців. PNRSV широко розповсюджений на всіх шести населених континентах.

Симптоми PRNSV можуть відрізнятися, але, як правило, спричиняють видимі вади розвитку листя та загальну затримку росту. Симптоми інфекції PRNSV зазвичай включають некротичні кільцеві плями («пробиті отвори»), зморщування і вади розвитку листя, лускаті нарости на листках, пожовтіння та мозаїчний рисунок поверхонь листя. У кісточкових плодових і горіхових дерев (персиків, вишень, мигдалю тощо) іншими симптомами можуть бути зменшення врожаю та розміру плодів, кісточки на плодових поверхнях і затримка дозрівання, підвищена чутливість до холодної погоди та загибель бруньок і коренів.

Читайте також:
Фундук і волоський горіх: закордонний досвід захисту

Виробникам може бути важко діагностувати це захворювання. Заражені дерева іноді виявляють очевидні симптоми протягом року, а потім залишаються, здавалося б, без ознак хвороби протягом тривалого часу, перш ніж симптоми повторяться.

У багатьох країнах інфекції PNRSV є забороненими в матеріалі розплідника, що розмножується, і виявлення та ідентифікація цього вірусу має першочергове значення, особливо щодо тестування розплідника, розмноження рослин in vitro, реєстрації і сертифікації кісточкових та горіхоплідних культур, а також у програмах імпорту. Для виявлення PNRSV використо- вують серологічний аналіз і методи молекулярної діагностики.

ApMV. Вірус яблучної мозаїки (ApMV – Apple mosaic virus) входить до підгрупи III роду Ilarvirus, родина Bromovirida. Цей вірус зустрічається у всьому світі та заражає понад 65 видів деревних і трав’янистих рослин з 19 різних родин, включаючи яблуко, фундук, мигдаль, полуницю, абрикос, вишню, черешню, червону смородину, малину, троянду, березу, каштан та хміль. ApMV передається шляхом вегетативного розмноження зараженого рослинного матеріалу. Жоден природний переносник вірусу не відомий.

На листках фундука (Corylus avellana L.) ApMV може викликати хлоротичні або жовті візерунки, кільця і мозаїку, що спостерігаються під час м’яких температур, або заражені рослини не проявляють жодних симптомів. ApMV спричиняє значне зниження врожаю фундука (до 42%), а заражені дерева демонструють незначне зниження приросту. Симптоми мозаїчної ліщини вперше були зареєстровані в Болгарії. Про захворюваність ApMV на плантаціях фундука повідомляється в Туреччині, Іспанії, США, Польщі та Італії.

Читайте також:
Новий горіховий проєкт у Жашкові комплекс із промислового саду і переробки

CLRV. Вірус скручування листя черешні (CLRV Cherry leaf roll virus). Типові симптоми CLRV варіюють від різноманітних хлорозів, таких як жовте жилкування, хлоротична кільцева плямистість і плямистість; вад розвитку, як-от скручування листя, до відмирання гілок або цілих дерев. Розвиток та інтенсивність симптомів у рослин, заражених CLRV, різняться залежно від виду господаря, штаму CLRV і впливу на рослини факторів навколишнього середовища та біотичних стресових факторів. У волоського горіха інфекція асоціюється з хлоротичною мозаїкою, хворобою чорних ліній і виснаженням рослин.

Широкий діапазон рослин-господарів CLRV забезпечує всюдисущий інфекційний тиск, який можна регулювати за допомогою обов’язкових фітосанітарних заходів. Планові тести забезпечують раннє виявлення вірусу в розплідниках, садах та зелених насадженнях. Потрібно викорінювати хворі рослини для забезпечення сертифікованого безвірусного посадкового матеріалу й запобігання поширенню CLRV.

Фітоплазма (Phytoplasma) є проміжною формою життя між бактеріями і вірусами. Це обмежені флоемою, безстінні бактерії, патогенні для багатьох видів рослин у всьому світі, що спричиняють захворювання фітоплазмоз. Фітоплазми поширюються між рослинами за допомогою комах-переносників цикад і попелиць, вегетативного розмноження, прищеплення та мікророзмноження in vitro. Зараження фітоплазмою призводить до значних втрат урожаю, виснаження і навіть повної загибелі рослин. Як і вірусні захворювання, вилікувати уражені цими бактеріями рослини неможливо, хворі дерева необхідно викорчовувати.

Отже, головною умовою при закладанні горіхового саду є безвірусність посадкового матеріалу. Якщо ви плануєте закласти сад, не має значення, у кого ви будете купувати саджанці – в українських виробників чи у найкращих виробників Італії, Франції, Греції, Туреччини й Молдови. Насамперед необхідно перевірити посадковий матеріал. Будь-які помилки в саду можна виправити, крім помилок, пов’язаних із сортовідповідністю та наявністю вірусних і фітоплазмових інфекцій.

Виробникам необхідно перевіряти на наявність вірусів кожну партію підщепи, яка надходить на щеплення, і кожне маточне дерево, з якого нарізають живці. Саме це дасть гарантію отримання 100% безвірусного садивного матеріалу. Іншим шляхом отримати безвірусні саджанці неможливо. Так, для ТОВ «Південно-Український науково-дослідний інститут генетики та селекції імені І. В. Мічуріна» ми провели ретельну роботу з виявлення ДНК фітоплазми у рослин волоського горіха, що дозволило селекціонерам вибракувати хворі рослини ще до початку селекції та добрати для подальшої роботи лише здорові, не уражені фітоплазмою рослини. На жаль, не всі українські виробники відповідально ставляться до отримання здорового посадкового матеріалу. Тому, перш ніж купувати саджанці, обов’язково необхідно перевірити їх на безвірусність.

Читайте також:
Як формується ціна на фундук?

ДІАГНОСТИКА

Де і як перевіряти саджанці? Візуально виявити хворі рослини не завжди можливо. І навіть наявність безлічі сертифікатів у виробника не гарантує того, що ви отримаєте безвірусний матеріал. Щоб бути впевненим у якості свого садивного матеріалу, необхідно перевіряти рослини в діагностичних лабораторіях, які використовують молекулярні методи аналізу. Іншими методами виявити вірусні і фітоплазмові інфекції неможливо.

До молекулярних методів належить імуноферментний аналіз (ІФА, ELISA – enzyme-linked immunosorbent assay) та полімеразна ланцюгова реакція (ПЛР, PCR – polymerase chain reaction). Через простоту у використанні й відносно низьку ціну метод ІФА широко застосовують як діагностичний інструмент у фітопатології рослин. Проте цей метод недостатньо чутливий і специфічний. Слід пам’ятати, що ІФА належить до непрямих методів аналізу.

Імуноферментний аналіз – це визначення антитіл до інфекційних агентів. Антитіла являють собою білки, які виробляє імунна система у відповідь на інфекцію. Отже, метод ІФА шукає сліди реакції на вторгнення інфекції, а не саму інфекцію. Якщо ви свої рослини здали на аналіз до лабораторії й отримали позитивний результат за ІФА-тестом, це ще не свідчить про те, що рослини хворі, краще їх перевірити на наявність інфекцій більш точним прямим методом.

До прямих методів діагностики належить полімеразна ланцюгова реакція (ПЛР). Принцип методу ПЛР заснований на виявленні в матеріалі специфічних фрагментів генетичного матеріалу вірусу (РНК або ДНК). І якщо раніше що таке ПЛР знали лише одиниці, в останній рік з ПЛР-тестом зіткнулася майже кожна людина у світі. Саме ПЛР-тест використовують для точної діагностики коронавірусної інфекції COVID-19 (від англ. Corona Virus Disease 2019), яка являє собою гостре респіраторне захворювання, викликане коронавірусом SARS-CoV-2.

ІФА-тести використовують лише як допоміжні, вони дозволять розвантажити систему діагностування COVID-19 та підвищити її ефективність, однак для встановлення діагнозу необхідний виключно результат ПЛР-тесту. Так само і в діагностиці вірусних і бактеріальних захворювань рослин: найбільш чутливим, специфічним і точним є саме ПЛР-тест. Інші методи можна використовувати лише як допоміжні.

Читайте також:
Як закласти плантацію десертного фундука, щепленого на ведмежому горіху

На час пандемії при перетині кордону майже всі країни світу вимагають ПЛР-тест на COVID-19, це дозволяє виключити потрапляння хворих людей у країну. Аналогічно до цього при отриманні нового посадкового матеріалу горіховим господарствам необхідно зробити ПЛР-тест на безвірусність. Така стратегія дозволить виключити потрапляння хворих рослин у сади і в подальшому вирощувати лише здорові, вільні від вірусів рослини.

Діагностична лабораторія ТОВ НВЦ «ІН ВІТРО ПЛАНТ» – єдина в Україні, яка використовує метод ПЛР для діагностики основних вірусних і бактеріальних захворювань горіхоплідних. Крім того в нашій лабораторії можна перевірити плодові та ягідні культури на наявність фітозахворювань і сортовідповідність.

Для проведення ДНК-діагностики рослин необхідно лише відібрати рослинний матеріал (здебільшого достатньо одного або декількох листочків з рослини) і відправити його в лабораторію поштою. Через 3–5 днів ви отримаєте повний звіт про фітозахворювання, які вас цікавлять. Можна замовити як аналіз на певні фітопатогени, так і комплексний аналіз.

Перевіряйте вчасно рослини на наявність вірусних і бактеріальних захворювань. Це дозволить запобігти багатьом проблемам у
майбутньому й отримати хороші врожаї.

М. В. ГАЛАЄВА, кандидат біологічних наук
О. В. ГАЛАЄВ, кандидат біологічних наук, ТОВ НВЦ «ІН ВІТРО ПЛАНТ»

Контакти:
ТОВ НВЦ «ІН ВІТРО ПЛАНТ»
+38 096 408 55 32
galaev7@ukr.net
www.hazelnutinvitro.com

Більше матеріалів читайте у друкованому номері журналу. Ознайомитися зі змістом видання, а також придбати його ви зможете тут.

Оформити передплату журналу «Садівництво і Виноградарство: Технології та Інновації» можна за телефонами:
+38 (0362) 60 88 21,
Альона Данчук, тел.: +38 097 65 43 126
Анна Панкратенкова, тел. +38 097 75 92 583, reklama.nti@gmail.com
Лариса Товкач, тел.+38 097 968 95 16, sad.nti@ukr.net
Ірина Калюжна, тел.: +38 096 458 76 82, reklama.nti@ukr.net
Ірина Петронюк, тел.: +38 096 49 16 692
або надіслати заявку на e-mail: sad2017@ukr.net

Передплату на журнал можна оформити як через редакцію, так і в будь-якому поштовому відділенні. Передплатний індекс 60218.

Журнал «Садівництво»

Останні статті

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *