Основні вірусні хвороби в кісточкових садах

 Основні вірусні хвороби в кісточкових садах

У сучасному садівництві відсутність вірусів на посадковому матеріалі забезпечує вихід якісних і продуктивних саджанців з високим потенціалом урожайності та вирівняності дерев у саду. Розглянемо основні вірусні ураження, специфічні хвороби та особливості захисту від розповсюдження в саду на кісточкових культурах.

Щоб ізолювати рослини, уражені вірусними хворобами, передусім необхідно розуміти ще на рівні розсадника, звідки можуть з’являтись віруси на посадковому матеріалі. Основним джерелом зараження є підщепа, оскільки більшість вірусних захворювань накопичуються в кореневій системі й далі розповсюджуються по рослині. Прищепний матеріал може також бути джерелом вірусної інфекції, особливо при розмноженні методом щеплення (порівняно з окуліруванням, де розмір щитка в десятки разів менший за частину прищепної деревини, відсоток зараження при щепленні значно збільшується).

Читайте також:
Маньчжурський персик – підщепа майбутнього для персика та абрикоса

В саду на здорові рослини віруси можуть потрапити природним шляхом: через пилок, з комахами-запилювачами або вітром (анемофільні культури – фундук, виноград), через залишки кореневих систем у ґрунті при посадці саду по саду. Їх також розносять шкідники, що харчуються частинами рослини або клітинним соком. Розповсюдження можливе через інструменти з догляду за рослинами, секатори, пили.

РОЗПОДІЛЕННЯ ВІРУСІВ ЗА СТУПЕНЕМ СТІЙКОСТІ ДО УМОВ НАВКОЛИШНЬОГО СЕРЕДОВИЩА (ТЕМПЕРАТУРИ)

Стійкі – мозаїки – зберігають активність у клітинному соку протягом кількох діб, стійкі до прогрівання при t +80…+90 °С.

Нестійкі – шарки – швидко гинуть у клітинному соку, інактивуються при температурі +37…+50 °С.

Мікоплазмові організми. На відміну від вірусів, перерозподіляються по всіх системах рослини й не мають чіткого позиціонування щодо накопичення в конкретних органах. Мікоплазми живуть лише в живих клітинах і можуть розвиватись на живильному середовищі, в той час як вірусу для розвитку необхідна клітина-носій.

Читайте також:
Яблуко в пріоритеті у садівничому господарстві «Голд Ромі», що на Буковині

ТИПИ УШКОДЖЕНЬ

Віруси – мозаїки, жовтухи (строкате забарвлення листя), некрози окремих частин чи органів, карликовість рослин, здрібніння плодів.
Мікоплазми – зниження тургору, посилення хлорозів, карликовість рослин, деформація листків, стебел, квітконосів, позеленіння пелюсток, проліферація, передчасне пробудження бруньок.

Частою помилкою в ідентифікації вірусів і мікоплазм є схожість симптомів із хворобами й ушкодженнями, що їх викликають грибкові захворювання, комахи й бактеріальні інфекції.

Читайте також:
ТОП 10 соків України: продукція яких виробників стала найкращою за результатами Народної дегустації?

ПОШКОДЖЕННЯ ЛИСТОВОГО АПАРАТУ

Вірус некротичної кільцевої плямистості уражує перші листки рослини на ранніх етапах розвитку, можна сплутати з клястероспоріозом, який викликає схожі пошкодження протягом усього вегетаційного періоду.

Вірус некротичної кільцевої плямистості. Розміщення ушкодженого листя в кроні рівномірне як усередині крони, так і в периферійній частині.

Максим ЗАРІЦЬКИЙ

Продовження читайте у друкованому номері журналу. Ознайомитися зі змістом видання, а також придбати його ви зможете тут.

Оформити передплату журналу «Садівництво і Виноградарство: Технології та Інновації» можна за телефонами:
+38 (0362) 60 88 21,
Альона Данчук, тел.: +38 097 65 43 126
Анна Панкратенкова, тел. +38 097 75 92 583, reklama.nti@gmail.com
Лариса Товкач, тел.+38 097 968 95 16, sad.nti@ukr.net
Ірина Калюжна, тел.: +38 096 458 76 82, reklama.nti@ukr.net
Ірина Петронюк, тел.: +38 096 49 16 692
або надіслати заявку на e-mail: sad2017@ukr.net

Передплату на журнал можна оформити як через редакцію, так і в будь-якому поштовому відділенні. Передплатний індекс 60218.

Журнал «Садівництво»

Останні статті

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *