Яблуко в пріоритеті у садівничому господарстві «Голд Ромі», що на Буковині

 Яблуко в пріоритеті у садівничому господарстві «Голд Ромі», що на Буковині

Три роки тому, 2018-го, кілька амбітних друзів вирішило створити господарство, яке могло б стати гідним конкурентом на ринку свіжих фруктів не лише Буковини, а й усієї України. А вже за якийсь час господарі зуміли частину врожаю реалізувати навіть на експорт. Нині поблизу села Каплівка розташувалися 20 га саду слив, 20 га грушевих насаджень, 9 га черешні й 60 га яблуні.

– Ми не стоїмо на місці й щороку збільшуємо насадження. Хочемо розвитку, у нас море планів, тому й досаджуємо. Маємо більше ніж 100 гектарів під усіма плантаціями, і хочемо цьогоріч досадити ще 50 гектарів яблунею, – розповідає заступник директора компанії «Голд Ромі» Олександр МИГАЛАТЮК.

Чому зупинилися саме на яблуні? Насамперед тому, бо яблука – це традиційні для України фрукти, вони на піку популярності були, є і будуть. Спрацювали три складові: досвід, аналіз і розрахунок.

– Важить, що термін реалізації яблук значно довший, ніж інших фруктів, – каже Олександр. – Сливою, наприклад, засаджувати надто великі площі не варто, – передусім нереально вчасно зібрати врожай, бо ніяких рук не вистачить. До того ж, сливку питають та споживають максимум два місяці, а далі знову всі повертаються до яблук. Яблука у тренді упродовж усього року, б вони недорогі, та й сортів є багато – на будь-який смак, – акцентує господар.

ІНТЕНСИВНИЙ – ЗНАЧИТЬ ПЕРСПЕКТИВНИЙ

А починалося все у 2018-му. Олександр Мигалатюк згадує, що спершу мали тринадцятилітній звичайний сад. Але, порахувавши і побачивши його неефективність, вирішили, що варто посадити новий, інтенсивний.

– Інтенсивна посадка передбачає схему 60 сантиметрів у ряду і 3,5 метра у міжряддях. Тоді буде врожайність від 80 до 100 тонн за рахунок того, що дерева щільніше посаджені, їх більше, обрізка більш інтенсивна. Відповідно, отримуємо більше плодів, – зауважує господар. – Для інтенсивного саду потрібні правильні саджанці, правильних сортів, щеплені на правильній підщепі. Ми спеціально закуповували їх в Італії, без посередників. Привезли щеплені й доростили вже у нас.

На думку Олександра Мигалатюка, в Україні є ризик придбати садивний матеріал неналежної якості. Тому вважає імпортні саджанці поки що кращими за вітчизняні. Та й в інтенсивних насадженнях такі саджанці почуваються краще. Господар наголошує, що догляду за інтенсивним садом треба більше.

– Це чітка схема, яка напрацьована задовго до нас, а ми її успішно використовуємо, – каже Олександр Мигалатюк. – Маємо свого агронома, який стежить за всіма процесами в садах, коригує за потреби схеми живлення і захисту, вирішує питання доречності й необхідності механізованих втручань. Ми застосовуємо лише дозволені засоби захисту рослин і в дозволених нормах. Бо це все у комплексі й дає той якісний продукт, якого хочуть і шукають усі: ринки, мережі супермаркетів і, в підсумку, кінцевий споживач.

Читайте також:
Мелітопольська черешня отримала сертифікат Global G.A.P.

ПРАВИЛЬНЕ І ВЧАСНЕ ЖИВЛЕННЯ – ОСНОВА ІНТЕНСИВНОГО САДУ

В інтенсивному садівництві надважлива система живлення. Потрібно максимально забезпечити потреби плодових рослин в елементах живлення. Це сприяє активізації фотосинтезу, пришвидшенню процесів росту, диференціації генеративних бруньок і, відповідно, забезпечує високу врожайність, поліпшення якості плодів і підвищення зимостійкості рослин.

У господарстві «Голд Ромі» на яблуні та інших культурах для підживлення використовують виключно препарати нідерландського виробника FiloCal®. При цьому компанія – офіційний дистриб’ютор цієї лінійки в Україні.

– У ході досліджень на власних насадженнях ми переконалися в ефективності цих препаратів. Вони дуже добре засвоюються рослинами, мають вичерпний вміст потрібних дереву мікроелементів і вітамінів і, що важливо, – кальцій, який легко засвоюється. Вся лінійка має рідку форму, вноситься по листу за допомогою обприскування, – пояснює Олександр Мигалатюк. – Ми переконалися, що використання FiloCal® знижує побуріння, дає краще забарвлення плодів, а також збільшує стійкість рослин до захворювань.

Filocal® – це система позакореневих підживлень із повним набором макро- і мікроелементів, які задовольняють потребу рослин у поживних речовинах. Добрива протягом багатьох років успішно застосовують німецькі садівники, їх цінують нідерландські виробники фруктів і саджанців. Filocal® офіційно зареєстрований в Україні та вже два роки успішно використовується в садівничих господарствах.

Чотири види підживлень застосовуються в певні проміжки розвитку рослини. Filocal® Фе – на основі заліза, бору, марганцю, молібдену та цинку – задається до цвітіння: 1 л/га, бажано двічі. Під час цвітіння і після нього в «Голд Ромі» використовують Filocal® Фоліар Фід – на основі азоту, калію, фосфату, бору, заліза, міді, марганцю, молібдену та цинку – 3–5 л/га. Такий комплексний набір дає змогу утримати цвіт, додає елементів, яких не вистачає дереву. Вітаміни підживлюють рослину, вона краще розвивається і плодоносить.

Читайте також:
Технології точного зрошування – запорука суттєвої економії і високої врожайності

Від самого початку й до закінчення цвітіння в саду використовують Filocal® Кальціум, що містить кальцій і магній. Кожні 10 днів – 3–6 л/га. Цей препарат надає щільності та лежкості плодам. Дослідження «Голд Ромі» продемонстрували, що щільність плодів при внесенні Filocal® Кальціум збільшується від стандартних 4 одиниць до 8–9.

У період після цвітіння дереву вже не потрібен азот, натомість воно потребує важливих елементів для збільшення і забарвлення плодів. Для цього фермери вносять Filocal® Блю – на основі бору, кобальту, магнію, молібдену й цинку. Вистачає 4 обробок по 2 л/га. Ця система підживлення прийнятна не тільки для яблуні. Для черешні та слив вона ідентична, зменшується тільки кількість обробок. Адже процес вегетації яблуні довший, тому вона потребує більше підживлення.

Завдяки внесенню Filocal® Кальціум до самого збору плодів яблука довше і краще зберігаються. Їх у господарстві зберігають до самого літа у власному сховищі на 3 тисячі тонн, обладнаному системою газового регульованого середовища.

Читайте також:
Яблука у формі серця вирощують на Черкащині

ЕКСПОРТ У ПЛАНАХ РОЗВИТКУ

Безперечно, належної якості плодів вимагають і за кордоном, куди «Голд Ромі» віднедавна постачає частину свого врожаю.

– Щодо ціни – тут не вгадаєш, часом на експорт відправляти вигідніше, а часом буває краще залишити врожай на українському ринку. Ми спробували вийти на ринок Арабських Еміратів та Індії. Не самі, через посередника, бо самим нема часу цим займатися, – каже керівник.

Тому в компанії вирішили відправляти на експорт лише частину врожаю. Торік 20–25 відсотків урожаю відвантажили у теплі краї, а 80 відсотків плодів усе ж залишили в Україні.

– Іноземний ринок ми лише випробовуємо, вивчаємо. І будемо працювати в цьому напрямі й далі. Але залишити свого постійного клієнта в Україні без нашої продукції теж не можемо, – наголошує Олександр Мигалатюк.

АГРОТЕХНІКА Й ЗАХИСТ – ЗАПОРУКА ЯКОСТІ

Мати свого покупця зацікавлене кожне господарство – маленьке чи велике. Але втримати його можна лише хорошою продукцією. Заступник директора каже, що ті господарства, які не дотримуються певних правил агротехніки, часто безсилі перед впливом негоди на врожай. Тому в компанії «Голд Ромі» стежать неухильно за прогнозами погоди й залежно від цього проводять превентивні заходи.

– Цьогоріч із самого початку в нас було багато дощів. А це – сприятливі умови для поширення грибкових захворювань. І якщо не локалізувати цей вплив, то хвороба швидко заполонить не один гектар насаджень. Сад за інтенсивною технологією має значно щільнішу схему розміщення, а отже, розвиток і поширення в ньому захворювань відбуваються значно швидше, – зазначає Олександр Мигалатюк. – Ми цього року значно більше обробляли насадження фунгіцидами. Відповідно, собівартість яблук уже зросла. Та кінцеву ціну диктуємо не ми, а ринок.

Ще один важливий момент у досягненні мети – це полив. Бо інтенсивні сади конче потребують його. Погода ж мінлива.

Читайте також:
Живлення, захист, профілактика хвороб. Як із допомогою сучасних препаратів виростити здоровий яблуневий сад та зібрати щедрий урожай

– Часом у прогнозі стоїть дощ, а за дві години й сліду його не стало, вітер змінився, хмара пішла в інший бік. Та навіть якби й упав той дощ – його мало. Тому ми подбали і про це, – каже Олександр Мигалатюк. – Ще на початках, як я лише їздив переймати досвід у Європу, звернув увагу на їхні крапельні системи поливу. Тому ми у своєму господарстві цього року проклали такі ж.

Захищати сади господарству доводиться не лише від дощу чи посухи. Хоча на Буковині дуже сприятливі умови для вирощування всіх плодових культур, та тут часто випадає град. А тоді вже, як каже Олександр, кропи не кропи – граду байдуже, поб’є врожай і все. Тому торік почали встановлювати опори й протиградову сітку. Знову ж таки – самі.

– Ми вже натягнули сітку над садками на площі 40 гектарів. Купували її в Італії, безпосередньо на заводі, який дає гарантію 7–8 років. Отож тепер 7–8 років за ці гектари можна не переживати і спати спокійно, – жартує Олександр. – Насправді ж то лише так мовиться, переживань вистачає. От-от розпочнеться збір урожаю, треба буде додатково наби-рати людей на роботу. А у нас, на Буковині, відтік робочої сили за кордон. Нам треба буде 30 робітників знайти. Хоча ті люди, хто нас знає, радо йдуть до нас, бо впевнені в нашій порядності.

На перспективу в господарстві планують розширити штат із двадцяти постійних працівників до п’ятдесяти, бо ж і площі нові хочуть засадити, і сорти нові випробовувати.

– Ми потребуватимемо додаткових робочих рук, – не лише щоб збирати врожай, а й садити, культивувати міжряддя, обрізати і механізовано, і вручну. А ще плануємо збудувати додаткові холодильні камери, оскільки зі зростанням площ збільшиться й кількість продукції, і об’єму камер на 3000 тонн уже не вистачить. Тому хочемо довести його до 10 тисяч тонн. Відповідно, мусить бути сформована хороша команда однодумців і фахівців. Ось тоді господарство розвиватиметься, тоді можна і планувати, і втілювати задумане, – акцентує заступник директора компанії «Голд Ромі» Олександр Мигалатюк.

Більше матеріалів читайте у друкованому номері журналу. Ознайомитися зі змістом видання, а також придбати його ви зможете тут.

Оформити передплату журналу «Садівництво і Виноградарство: Технології та Інновації» можна за телефонами:
+38 (0362) 60 88 21,
Альона Данчук, тел.: +38 097 65 43 126
Анна Панкратенкова, тел. +38 097 75 92 583, reklama.nti@gmail.com
Лариса Товкач, тел.+38 097 968 95 16, sad.nti@ukr.net
Ірина Калюжна, тел.: +38 096 458 76 82, reklama.nti@ukr.net
Ірина Петронюк, тел.: +38 096 49 16 692
або надіслати заявку на e-mail: sad2017@ukr.net

Передплату на журнал можна оформити як через редакцію, так і в будь-якому поштовому відділенні. Передплатний індекс 60218.

Журнал «Садівництво»

Останні статті

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *