Основи створення і запилення горіхового саду

 Основи створення і запилення горіхового саду

Закласти горіховий сад може, в принципі, кожен, а от створити правильний, ефективний та високопродуктивний горішник під силу не всім. Адже, буває, дерева є, сад росте, а врожаю все немає. І тоді-то садівники й замислюються: а чи все правильно зробили на початку? Чи всі нюанси врахували? Про те, як правильно створити горіховий сад, щоб він не лише ріс, але й ефективно плодоносив, розповів горіхівник-експерт, власник ФГ «Твій горіх» Іван ЮКАЛ під час Всеукраїнського Горіхового форуму-2021, організованого медіагрупою «Технології та Інновації». У заході взяли участь близько 20 спікерів, 150 учасників з різних регіонів України, а також 28 компаній-партнерів, які презентували сучасні рішення та технології для успішного вирощування і переробки горіхів.

– Упродовж тривалого часу вирощувати горіхи в нас вчили лісників, і то з метою відновлення деревини. Через це горіх був невизначеною культурою, яку не могли віднести ні до садівництва, ні до лісівництва, – розповідає горіхівник-експерт, власник ФГ «Твій горіх» Іван Юкал. – Тому хороших знань з горіхівництва в Україні немає, а хороші помологи у нас в дефіциті й досі.

За словами експерта, в Україні горіхових садів багато, їхні площі – величезні, але отримувати врожаї може не кожен горіхівник. Дехто з них, мовляв, скаржиться, що проминуло 10–15 років після висаджування саджанців, а очікуваних 2–3 тонн із гектара немає. Натомість вони збирають по 500–700 кг/га, а іноді навіть і по 200–300 кг. У чому ж причина?

Іван ЮКАЛ

ЦВІТІННЯ ГОРІХА: НА ЩО ЗВЕРНУТИ УВАГУ

Так, існує три типи цвітіння горіха: протоандричний (коли чоловічі сережки розпускаються раніше, ніж жіночі), протогенічний (коли жіночі квітки розпускаються раніше, ніж чоловічі) та гомогамний (коли з однієї бруньки розвиваються чоловічі й жіночі квітки, тобто це самозапильні сорти) – так звана діагомія.

– Саме тому, коли горіхівник підбирає сорт, треба звертати увагу на тип цвітіння дерева. Вкрай важливо просити у виробника садивного матеріалу або в розсадника детальний опис сорту: коли він цвіте, коли настає початок і кінець льоту пилку, скільки днів триває період вегетації – 140, 150 чи 170, – розповідає Іван Юкал. – Ця інформація потрібна для того, щоб можна було скласти необхідну таблицю. Для прикладу, в США навіть не планують закладання горіхового саду без такої таблиці.

Протоандричний тип цвітіння. Першими цвітуть тичинки, які можуть запилювати маточки впродовж 5–15 днів. Батьківська форма протоандричного типу цвітіння трапляється в природі приблизно у 70–80% випадків.

Читайте також:
Ставка на якісний полив. Комплексний підхід у вирощуванні горіхоплідних культур

– Якщо ви створите сад і висадите на площі 10–30 гектарів більшість дерев протоандричного типу цвітіння, то плодів багато не чекайте, – застерігає експерт-горіхівник. – Такі горіхи класифікуються за різним пилком. Найкраще в горіховому саду підбирати для запилення такі сорти, що мають коротку сережку, яка довго тримається та цвіте впродовж 15–20 днів. Загалом горіх запилюється 5–7 днів, а якщо погода сира і прохолодна, то й цього не буде. Трапляється й таке, що горіхи гарно цвіли, але пішов дощ і всі сережки осипалися на землю. При цьому жіночі дерева ще цвітуть, адже вони приймають пилок від 16 до 45 днів, тобто в запасі ще є 5–10 днів для запилювання. Тому вибір сортів за типом цвітіння – це дуже важливий момент при створенні горіхового саду.

Протогенічний тип цвітіння. В такому разі висаджено більшість дерев материнської форми, які цвітуть раніше за чоловічі дерева. Це більш плодоносні сорти, вони з року в рік регулярно утворюють більше плодів, але при цьому необхідно працювати над запилювачем. Такі сорти переважно латерального типу плодоношення, вони можуть закласти материнську форму на 80–90%.

– Оскільки вони щороку рясно плодоносять, основна проблема, яка виникає з їхнім вирощуванням, полягає в тому, як стримати дерева від надмірного навантаження, адже у них надзвичайно велика врожайність. Однак таких сортів не дуже багато, – зазначає Іван Юкал.

Гомогамний тип цвітіння. Це самозапильні сорти, в яких одночасно цвітуть і чоловічі, і жіночі дерева. Ці сорти будуть плодоносити за будь-яких умов, за різних несприятливих температур і термінів цвітіння. На таких сортах тичинки та пестики (хлопчики й дівчатка) завжди разом, і поки чужий пилок долетить до дерева, зав’язь уже самозапилиться.

Читайте також:
Волоський горіх: перспектива є!

Cорти гомогамного типу цвітіння забезпечують надзвичайно високу передачу материнських властивостей. За словами експерта, у природі таких сортів дуже мало, тому тим, хто знайшов такі, варто їх цінувати та розмножувати.

– Однак з деревами такого типу цвітіння виникають певні проблеми, – застерігає Іван Юкал. – Гомогамний тип – це напіввизначена брунька, тобто важливо, щоб усі процеси відбулися до кінця. Зазвичай під час запилення, при сильному живленні азотними добривами та надмірній волозі трапляється, що бруньки не встигають закінчити дозрівання. Буває так, що такі дерева у вересні перебувають ще у стані вегетації, яка відбулася в них лише на 30–50%! І в такому разі дерева або не утворять плодів, або ж утворять, але надзвичайно складно.

Тому, підсумовуючи інформацію про типи цвітіння горіхів, горіхівник зазначає, що завжди при виборі сортів і купівлі саджанців виробник садивного матеріалу повинен дати опис сорту.

– Якщо не хоче давати його, ви все одно наполягайте, примушуйте! Коли через 10–15 років ваш сад не буде плодоносити, до кого ви звернетеся? Хто вам замінить дерева? Тому при закладанні саду раджу ретельно вивчати всю інформацію про сорти і дерева, – рекомендує Іван Юкал.

Продовження читайте у друкованому номері журналу. Ознайомитися зі змістом видання, а також придбати його ви зможете тут.

Оформити передплату журналу «Садівництво і Виноградарство: Технології та Інновації» можна за телефонами:
+38 (0362) 60 88 21,
Альона Данчук, тел.: +38 097 65 43 126
Анна Панкратенкова, тел. +38 097 75 92 583, reklama.nti@gmail.com
Лариса Товкач, тел.+38 097 968 95 16, sad.nti@ukr.net
Ірина Калюжна, тел.: +38 096 458 76 82, reklama.nti@ukr.net
Ірина Петронюк, тел.: +38 096 49 16 692
або надіслати заявку на e-mail: sad2017@ukr.net

Передплату на журнал можна оформити як через редакцію, так і в будь-якому поштовому відділенні. Передплатний індекс 60218.

Журнал «Садівництво»

Останні статті

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *