Переробний завод «Гадз». Найновіше обладнання для виготовлення якісних соків і пюре

 Переробний завод «Гадз». Найновіше обладнання для виготовлення якісних соків і пюре

Створення продуктів з доданою вартістю – те, до чого прагне більшість господарств, адже завдяки цьому можна розширити ринки збуту, збільшити доходи від реалізації та створити нові робочі місця. Усе це в підсумку допоможе розвинути і вивести на новий рівень не лише власний бізнес, а й економіку України загалом. Яскравий приклад такого розвитку – фермерське господарство «Гадз» із Тернопільщини, яке нещодавно відкрило переробний завод з виробництва пюре, джемів, соків прямого віджиму та дитячого харчування. Журналісти видання «Садівництво і Виноградарство. Технології та Інновації» побували на відкритті заводу й на власні очі одними з перших побачили, як виготовляються продукти переробки фермерського господарства «Гадз».

Фермерське господарство «Гадз» із села Трибухівці, що на Тернопільщині, створене 10 років тому – 21 жовтня 2011 року. Компанія спеціалізується на вирощуванні фруктових дерев на загальній площі 670 га. ФГ «Гадз» постійно розширює експорт своєї продукції, реалізовуючи яблука з Тернопільщини у більше ніж 20 країн світу.

На початку 2021 року компанія зробила акцент на переробці та створенні продуктів з доданою вартістю, розпочавши випуск яблучних чипсів і сушеної продукції. А вже в липні 2021-го у господарстві запустили першу чергу переробного заводу з виготовлення фруктових і овочевих пюре, джемів, соків прямого віджиму та дитячого харчування.

КОЛИ, ЧОМУ І НАВІЩО: ЯК З’ЯВИЛАСЬ ІДЕЯ ПЕРЕРОБНОГО ЗАВОДУ

9 липня 2021 року відбулось офіційне відкриття заводу з переробки фруктів та овочів на соки і пюре. Цій знаменній події передувала низка важливих рішень, пов’язаних з вибором обладнання, лабораторного устаткування, а також підготовки саду та продукції до подальшої переробки.

У фермерському господарстві «Гадз» ми давно вважаємо, що Україна не може бути сировинним придатком – вона мусить виготовляти додаткові продукти, збільшуючи доходи в бюджети громади і створюючи додану вартість на місцях, – переконаний заступник голови ФГ «Гадз» Олег ГРИЦАК. – Приблизно 3–4 роки тому ми були в Італії та побачили, як там виготовляється пюре і куди італійські садівники дівають некондиційне яблуко, й загорілися ідеєю створення заводу з виробництва яблучного пюре в нас.

Відразу після цієї поїздки у ФГ «Гадз» розпочали сертифікацію органічного саду. Для цього частину насаджень (30 га), продукція з яких перероблятиметься на новому заводі, перевели в статус органічного: спочатку 3 роки тривав перехідний період, а у 2020 році компанія отримала бажаний сертифікат на органічну продукцію. Усе виробництво на підприємстві сертифіковане за системами GlobalG.A.P. та FSSC (ISO 22000), а завод із переробки проходить сертифікацію BRC, яка дозволяє вийти на будь-який ринок світу.

Читайте також:
У тісній співпраці вузу і технічних компаній вбачають успіх майбутніх садівників НУБіП та компанія EFT GROUP

ДЕТАЛЬНІШЕ ПРО ЗАВОД: ПОТУЖНІСТЬ, МОЖЛИВОСТІ Й АСОРТИМЕНТ ПРОДУКЦІЇ

Мета новоствореного заводу – подальша переробка яблук, інших фруктів та овочів на соки і пюре. Для цього, зокрема, використовуватиметься власна сировина ФГ «Гадз» – яблука, груші та сливи. Окрім того, за ініціативи господарства місцеві виробники організували кооператив, який вирощує для подальшої переробки на підприємстві малину, кабачки, гарбузи тощо.

Ми зобов’язалися приймати в людей цю продукцію і переробляти її, – розповідає інженер-технолог ФГ «Гадз» Ігор САСАНЧИН. – Максимальна продуктивність нашої лінії становить 6 тонн вхідної продукції за годину: 3–4 тонни на пюре і тонну на сік прямого віджиму. В нас є можливість переробляти на цьому обладнанні яблука, груші, всі кісточкові культури (сливу, абрикос і вишню), а також малину, суницю садову, ожину, кабачки, гарбузи тощо. На перспективу тут можна доставити лінію для виготовлення морквяного соку та пюре, а також пюре з буряка.

Ігор Сасанчин, інженер-технолог ФГ «Гадз»

За словами інженера-технолога ФГ «Гадз», перший етап на лінії переробки – це сортування вхідної сировини. Після цього яблука та інші фрукти й овочі миються, а також інспектуються. На цьому етапі працівники підприємства перевіряють, щоб на лінію з переробки не потрапила зіпсована сировина – вона повинна бути якісною і вищого сорту. Потім фрукти й овочі потрапляють у дробарку, після чого перетираються на пюре.

А ще після дробарки ми маємо можливість розподілити яблуко та інші продукти на групи. Одну частину продукту можна подати на пюре, а іншу – на сік. Ми виготовляємо якісний сік прямого віджиму, після чого його стерилізуємо й упаковуємо. Все, що залишається після виробництва соку, повертаємо, перетираємо і в результаті виготовляємо якісне пюре, – розповідає Ігор Сасанчин. – Особливість цієї лінії полягає в тому, що ми отримуємо товарний продукт. Більшість соків інших виробників у магазинах – відновлені, а у нас сік прямого віджиму: тобто вижали, простерилізували і запакували.

Після перетирання фруктове чи овочеве пюре потрапляє у стерилізатори, після чого – на упакування. До виготовлених пюре та соків фермерське господарство «Гадз» не додає ніяких консервантів і добавок.

Це натуральний український продукт, екологічно чистий, готовий до споживання, який містить низку вітамінів. І завдяки асептичному розливу, що відбувається без доступу повітря, наші продукти можуть зберігатися дуже довго. Італійські партнери, які виготовили це обладнання, дають гарантію на продукцію 2 роки. Але якщо соки та пюре не контактують з повітрям, то термін їхнього зберігання може бути набагато довшим, – зазначає інженер-технолог фермерського господарства «Гадз».

Щойно пюре вийшло з перетирання, воно потрапляє на збірники, після чого без доступу повітря його пакують в асептичні мішки, в яких воно призначене для подальшої доробки і використання кондитерськими, молочними та переробними підприємствами. На підприємстві є можливість пакувати сік і пюре в бочки по 200 кг, а також в асептичні мішки місткістю 3, 5, 10 і 20 кг. Причому перші три види мішків обладнані нижнім краном, який забезпечує зручне наливання соку без доступу повітря до продукту. Завдяки цьому такий сік можна споживати впродовж 1–3 місяців, і він не буде псуватися, а всі корисні властивості, мікроелементи і вітаміни зберігатимуться й надалі.

Читайте також:
Нове у механізації садівництва. Машина для видалення листя в інтенсивних садах

Окрім того, родзинкою нового переробного заводу є те, що, маючи свою сировину для виготовлення соків, фермерське господарство «Гадз» може випускати продукцію з окремих сортів яблук – кислих чи солодких, виготовляючи при цьому унікальний і конкурентний продукт.

Все це – перший етап нашого виробництва, – зазначає Ігор Сасанчин. – На другому етапі ми виготовлятимемо різноманітні мікси, джеми, муси, мармелад, варення, а також дитяче харчування. Це буде окремий цех, на якому вже почали монтувати обладнання. Там буде встановлена й лінія для розливу продукції в скляну тару.

ВАЖЛИВИЙ ЕТАП – ВИБІР ОБЛАДНАННЯ

Запорука успішної та ефективної переробки залежить, передусім, від двох складових і їхньої якості – сировини й обладнання. Якщо у власній сировині фермерське господарство «Гадз» впевнене на всі 100%, то знайти надійного партнера-виробника переробного устаткування – завдання непросте.

Чотири роки тому, коли в нас виникла ідея створити переробний завод, ми вели переговори з чотирма італійськими компаніями-виробниками обладнання для переробки. Тоді ми відвідали практично всі заводи та компанії в Італії, які виготовляють таке устаткування, а також побували на переробних підприємствах, де воно функціонує, – пригадує заступник голови ФГ «Гадз» Олег Грицак.

У результаті довгих пошуків, вивчення матеріальної бази, візитів на завод виробника та підприємства, де працює це обладнання, фермерське господарство з Тернопільщини обрало компанію Rossi. За словами керівника підприємства, встановлене на заводі переробне устаткування – наразі найновіше в Україні.

Читайте також:
На Волині встановили сховище для яблук

На переробному заводі «Гадз» ми облаштували лінію для переробки сировини на пюре або соки. Вона поділена на дві секції, оскільки технологія виготовлення соків і пюре відрізняється. Спільна у них лише частина для закладання сировини та наповнення в асептичні ємкості. Зокрема, соки фасуються в асептичні бег-ін-бокси, а пюре – переважно у циліндричну ємкість, – розповідає Джованні РОССІ з компанії Ing.A.Rossi Group. – На лінії можна переробляти як фрукти та ягоди, так і овочі, але вона придатна для виготовлення тільки натурального соку, а не концентрованого.

За словами фахівця, лінія з переробки працює цілодобово. Для її обслуговування потрібно 10–12 людей на зміну для наповнення лінії сировиною та фасування в асептичні ємкості. Інші процеси, зокрема і стерилізація, повністю автоматизовані.

Відходи на лінії для переробки овочів і фруктів та виготовлення пюре становлять приблизно 5 відсотків. При виробництві соку цей показник дещо більший, оскільки є певна частка рідини, яку, зокрема, можна використати для розбавляння консистенції пюре, – зазначає Джованні Россі. – Це не перший реалізований в Україні проєкт: на одному з підприємств ми встановили лінію для переробки тома-тів. Ми зацікавлені у співпраці й з іншими українськими компаніями.

До облаштування переробного заводу долучилися не лише італійські, а й вітчизняні виробники.

Так, компанія «Сортер-Пак» за індивідуальним замовленням виготовила і встановила до сортувальної лінії автоматизований робот для розвантаження контейнерів, потужність якого становить до 6 тонн за годину, – розповідає інженер-технолог ФГ «Гадз» Ігор Сасанчин. – Компанія «Термо-БудСервіс» встановила на переробному заводі холодильну установку для охолодження продукції перед фасуванням. Її завдання – охолодити на 10 градусів за годину 27 кубометрів води, яка потім охолоджує продукт.

ПОСТІЙНИЙ КОНТРОЛЬ ЯКОСТІ ЯК НЕОБХІДНІСТЬ БУДЬ-ЯКОГО ПЕРЕРОБНОГО ВИРОБНИЦТВА

Як бути впевненим у високій якості сировини і виготовленого продукту? Тільки якщо самостійно перевіряти всі показники! Саме тому на переробному заводі фермерського господарства «Гадз» облаштували нову лабораторію з усім обладнанням, необхідним для проведення якісної роботи на виробництві та жорсткого контролю якості виробництва.

Ми можемо проводити розширений аналіз продукції, зокрема щодо вмісту цукру, щільності яблука, вмісту сухих речовин, рівня рН, кислотності тощо. Тобто робимо всі аналізи, які вимагають наші ДСТУ і ГОСТи, – розповідає керівник лабораторії фермерського господарства «Гадз» Ольга ОЛЬШАКОВСЬКА. – Оскільки рівень нашого виробництва надзвичайно високий, то й лабораторія повинна бути така ж, тому ми відповідно її обладнали.

Для проведення максимально точних аналізів у лабораторію придбали надновий електронний рефрактометр для визначення вмісту сухих розчинних речовин і цукрів у пюре та соках, спектрофотометр, а також портативні рефрактометри і мобільні прилади, з якими фахівці можуть працювати безпосередньо на лінії переробки. У лабораторії є все необхідне обладнання для контролю якості соку та пюре.

Не менш важливий етап переробного підприємства – контроль усіх показників води.

Хоча на нашому виробництві відбувається водоочищення, ми все одно маємо постійно контролювати ці показники, адже вода в
нас осмотична. Так, перший етап водопідготовки – це знезалізнення, під час якого видаляється залізо, а другий – мембранно-осмотична підготовка, коли вода очищається до ідеального стану, – зазначає Ольга Ольшаковська.

Фахівці лабораторії що дві години відбирають проби пюре й під мікроскопом перевіряють їх на наявність сторонніх механічних домішок, яких, до речі, немає, оскільки переробне обладнання забезпечує високу якість продукції. Під час виготовлення овочевих та фруктових соків і пюре продукція проходить три етапи перевірки: вхідної сировини, зразків на лінії та готової продукції.

Читайте також:
Якісне живлення та регуляція розвитку садових культур

ДЕ МОЖНА СПРОБУВАТИ ПЮРЕ І СОКИ «ГАДЗ»

Уся продукція, що виготовляється на переробному заводі, реалізовуватиметься під ТМ «Гадз» як в Україні, так і на міжнародних ринках.

Ми активно займаємось експортом яблука на свіжий ринок у більше ніж 20 країн світу. Наразі ведемо переговори з іноземними партнерами щодо реалізації яблучних чипсів та сушеної продукції. Ввівши в експлуатацію переробний завод, ми відразу подали заявку на міжнародний сертифікат HACCP 22000. Маючи сертифікати «Органік стандарт» і GlobalG.A.P., розуміємо, що без сертифікації експорт у європейські країни неможливий, – зазначає заступник голови ФГ «Гадз» Олег Грицак. – Ми вже підписали низку контрактів, а також ведемо перемовини з іноземними покупцями яблучного пюре та вітчизняними молочними підприємствами, які використовуватимуть нашу продукцію. Тому вона буде представлена як у національних і регіональних торгових мережах, так і за кордоном.

Контакти:
48431, вул. Горішня  79, с. Трибухівці, Бучацький район,
Тернопільська область, Україна
Телефони: +380 67 352 6138
+38 (098) 809-49-73  +38 (067) 653-77-15
fg.gadz@gmail.com
fg-gadz.com.ua

Більше матеріалів читайте у друкованому номері журналу. Ознайомитися зі змістом видання, а також придбати його ви зможете тут.

Оформити передплату журналу «Садівництво і Виноградарство: Технології та Інновації» можна за телефонами:
+38 (0362) 60 88 21,
Альона Данчук, тел.: +38 097 65 43 126
Анна Панкратенкова, тел. +38 097 75 92 583, reklama.nti@gmail.com
Лариса Товкач, тел.+38 097 968 95 16, sad.nti@ukr.net
Ірина Калюжна, тел.: +38 096 458 76 82, reklama.nti@ukr.net
Ірина Петронюк, тел.: +38 096 49 16 692
або надіслати заявку на e-mail: sad2017@ukr.net

Передплату на журнал можна оформити як через редакцію, так і в будь-якому поштовому відділенні. Передплатний індекс 60218.

Журнал «Садівництво»

Останні статті

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *