Правильний полив – гарантія якісного та великого врожаю

 Правильний полив – гарантія якісного та великого врожаю

Як системи зрошення від «Евкаліпт Р» допомагають фермерам досягнути бажаних результатів

Щоб отримати здоровий, якісний і великий урожай, потрібно не лише обрати правильний садивний матеріал, ділянку землі чи ефективні засоби живлення рослин, а й зібрати разом, немов пазли, всі складники правильної технології вирощування певної культури. Надзвичайно важливу роль відіграє система поливу насаджень. У чому переваги краплинного зрошення та як воно допомагає фермерам отримувати якісний урожай, журналу «Садівництво та Овочівництво. Т.І.» розповів Анатолій СОБОЛЄВ – директор ТОВ «МІ-АГРО», де встановлена система автоматизованого поливу від компанії «Евкаліпт Р».

КОРОТКО ПРО «МІ-АГРО»

ТОВ «МІ-АГРО», яке розташоване в Київській області, засноване в лютому 2020 року, а вже восени того року там висадили перші саджанці лохини – всього 10 тисяч.

– Площа господарства становить 4,5 гектара, з яких на 3,5 гектарах ростуть 4 сорти лохини: Дюк, Блюкроп, Чандлер та Еліот. Восени цього року плануємо досадити ще 4 тисячі кущів на площі 2 гектари, – розповідає Анатолій Соболєв. – Наша мета полягає в тому, щоб вирощувати якісну продукцію, яка матиме попит на ринку. Звичайно, можна закласти і набагато більший ягідник, але який у цьому сенс, якщо ягоди будуть неякісні?

Для якісного поливу ягідної плантації на підприємстві встановили систему краплинного зрошення від компанії «Евкаліпт Р». На першій ділянці плантації площею 4,5 гектара систему автоматизованого поливу встановлювали впродовж декількох місяців (аж до посадки саджанців) і певний час доопрацьовували її. Але, починаючи з 2021 року, вона працює повноцінно.

ТЕХНОЛОГІЧНІ ПІДХОДИ ДЛЯ ВИРОЩУВАННЯ ЯКІСНОЇ ПРОДУКЦІЇ

– У господарстві «МІ-АГРО» ми застосовуємо найновіші технології, і в цьому сенсі ми справді інноваційна компанія. Зокрема, дуже велику увагу приділяємо ефективним системам поливу та внесення добрив. Адже без цього рослина не буде нормально рости та не даватиме достатньо великий урожай, – каже директор компанії.

За його словами, технологію краплинного зрошення активно використовують підприємства аграрного сектору в усьому світі.

– Звичайно ж, цю систему ми взяли за основу і собі. По-перше, вона забезпечує повільне надходження води, що, своєю чергою, сприяє збереженню кисню в кореневмісному шарі ґрунту. Тобто під час поливу коренева система рослини може без проблем дихати. Крапельниця розміщується безпосередньо над кореневою системою і так у результаті поливу збільшується інтенсивність споживання води та поживних речовин, завдяки чому рослина краще росте, – розповідає Анатолій Соболєв.

Важливо, що під час такого зрошення можна вносити розчинні мінеральні добрива, що значною мірою сприяє інтенсивному поглинанню рослинами поживних речовин. І, до речі, в такому випадку вода не потрапляє на листя та плоди рослин, завдяки чому знижується ймовірність поширення хвороб. А це надзвичайно важливий фактор у ягідництві.

Також технології краплинного зрошення суттєво знижують витрати на полив, тому що заощаджується вода, адже зволожується лише прикоренева зона рослини. Окрім цього, системою краплинного зрошення можна керувати як у полі, так і далеко за його межами: вмикати та вимикати полив, коригувати його, встановлювати необхідні режими тощо. Управління системою проводиться як в ручному режимі так і в режимі управління за допомогою мобільного інтернету. Якщо програма дає збій (а іноді таке може траплятися) або потрібно управляти на відстані, можна використовувати мобільне керування системою зрошення зі смартфону.

– Спільно з компанією «Евкаліпт Р» ми розробили систему автоматизованого поливу та контролю фертигації на основі контролерів GIN. Ця технологія забезпечує ефективне вирощування ягід. Так, цього року ми не планували збирати врожай, адже плантація ще молода, але завдяки автоматизованій системі краплинного зрошення в нас виросли достатньо якісні ягоди великого розміру – подекуди по 1,5 кілограма з куща, – розповідає директор ТОВ «МІ-АГРО».

Так, за допомогою гнучкої системи внесення добрив можна програмувати необхідні для рослин набори мінеральних речовин.

– Приміром, цього року наш незапланований урожай виявився дуже солодким. А все завдяки тому, що в нас є ексклюзивна програма , яка дає можливість додавати певні мінеральні добрива в конкретний час. Тому вона дала свій результат – дуже солодку та якісну лохину, – зазначає Анатолій Соболєв.

Компанія «Евкаліпт Р» уже понад 18 років працює на українському аграрному ринку у сфері зрошення. Два ключові напрямки діяльності компанії – ландшафтне та сільськогосподарське зрошення. «Евкаліпт Р» позиціонує себе на ринку як інжинірингова компанія. Серед її послуг – не лише розроблення проєктів зрошення, а й безпосереднє їх втілення з допомогою інженерів-монтажників, а також подальший клієнтський супровід.

СИСТЕМА КРАПЛИННОГО ЗРОШЕННЯ ВІД «ЕКВАЛІПТ Р»: З ЧОГО ВОНА СКЛАДАЄТЬСЯ?

Система автоматизованого краплинного зрошення, яка встановлена на господарстві «МІ- АГРО», складається з двох основних частин: контролеру поливу і контролеру подачі мінеральних добрив GIN.

– Так, наша плантація поділена на 12 секторів. У кожному секторі є 7 рядів, а в кожному ряді – по 2 крапельні стрічки. Всі ці 12 секторів послідовно підключаються до водяного насоса та керуються з допомогою контролеру поливу GIN, який поливає ці сектори в певний час і з певним ритмом. Паралельно працює ще й контролер фертигації, який управляє процесом внесення міндобрив при установці бажаних рівнів провідності (ЕС) та кислотності (pH) поливної води. Також до системи підключені датчики вологості ґрунту, які встановлені на полі та за допомогою яких контролюється кількість води необхідної для поливу, – каже директор ТОВ «МІ- АГРО».

Анатолій Соболєв зазначає, що вся система працює в єдиному циклі, вона достатньо гнучка та програмується відповідно до потреб. Так, можна виставити параметри поливу в певний час, у певний день, у певний тиждень чи місяць. А за допомогою контролера фертигації можна встановити бажаний набір міндобрив або засобів захисту рослин при заданому рівні кислотності та провідності поливної води. При відхиленні фактичних показників pH та EC поливної води від заданих контролер автоматично приводить значення до заданих.

– Для потреб поливу в нас стоять три бочки об’ємом 1000 м3 кожна. В одній з них розбавлена кислота, друга містить мінеральні добрива, а третя – засоби захисту рослин. Контролер за допомогою інжекторів послідовно підключає їх за заданою програмою, – розповідає Анатолій Соболєв. – Так, окрім контролю подачі води та мінеральних добрив, підтримки бажаної концентрації кислоти, автоматизована система зрошення має можливість вносити в поливну воду ще й засоби захисту рослин, що дуже важливо для ягідного бізнесу. Приміром, цього року на певній ділянці нашого поля рослини атакувала личинка травневого хруща. Але з допомогою нашої автоматизованої системи поливу та відповідно до підготовленої програми ми виділили вражений сегмент поля і подали туди необхідну кількість поливної води з препаратами захисту. Так надзвичайно точно й оперативно нам вдалося «полікувати» певну частину плантації.

Полив лохини у господарстві «МІ-АГРО» відбувається у конкретні години та дні, визначені в технологічній карті поливу, розробленій агрономом та затвердженій керівником господарства. Агроном регулярно контролює стан плантації і дивиться, як рослини себе почувають у певний час та, виходячи з прогнозів погоди й показників датчиків вологості ґрунту, визначає, скільки і яких добрив та води потрібно дати рослинам у визначений час.

– Оператор-гідротехнік планує кількість поливів у день і вносить це в програму поливу. Наприклад, перший може відбуватися посегментно вранці з додаванням сульфату амонію, який особливо потрібен рослинам на початку розвитку. Після першого поливу, коли температура повітря поступово підвищується, оператор вмикає другий полив із 16:00 і до кінця дня. Якщо ж літом дуже спекотно, то рослини поливаємо тричі на день: перший полив з мінеральними добривами, а другий і третій – із підкисленою водою. Усе це програмується в контролері.

ОСОБЛИВОСТІ ПОЛИВУ ЗАЛЕЖНО ВІД КУЛЬТУРИ ТА ҐРУНТУ

Звичайно, є загальні правила облаштування системи краплинного зрошення та, власне, поливу, але окремі її моменти залежать конкретно від плантації: розташування ділянки, типу ґрунту, культури тощо.

 – Тип ґрунту, без сумніву, впливає на систему поливу. Але перед посадкою саджанців у будь-якому випадку завжди треба проводити аналіз ґрунту. Адже якщо ґрунт на ділянці важкий (приміром, глинистий), необхідна одна програма поливу, натомість піщані ґрунти потребують зовсім іншої, – розповідає Анатолій Соболєв. – Ще треба враховувати, який сорт лохини росте на плантації. Лохина, наприклад, – дуже вибаглива рослина, адже вона хоче і сонця, і легкого ґрунту, і кисню. Тому, звичайно, від типу ґрунту та його складу за- лежатиме і кількість води, яку потрібно подавати на цю ділянку.

Для того, щоб встановити систему автоматизованого зрошення від «Евкаліпт Р», зізнається директор ТОВ «МІ-АГРО», необхідні чималі інвестиції, але в ягідному бізнесі вони себе виправдовують:

– Проблема в тому, що всі комплектуючі купуються за євро, тому така система поливу постійно дорожчає. Але, незважаючи на це, в цьому році ми її будемо доопрацьовувати та облаштуємо на тій ділянці, де будемо досаджувати лохину, – каже Анатолій Соболєв. – Такі системи краплинного зрошення ефективно працюють у всьому світі. В основному вони ізраїльського походження, але ми, взявши за основу таку систему, впроваджуємо вітчизняну розробку. Це дає змогу створювати нові робочі місця із створення сучасних зрошувальних систем у нас в Україні. Спільно з «Евкаліпт Р» ми відпрацьовуємо на нашому полі нові програмно-технічні можливості такої системи краплинного зрошення і цією роботою повністю задоволені.

Оксана МАРЧУК

Контакти: компанія «Евкаліпт Р», тел. +38 (093) 477-55-77 (Viber, WhatsApp, Telegram)

Безкоштовно завантажити випуск журналу «Садівництво та Овочівництво. Технології та інновації» № 3 можна тут.

Аби придбати друкований випуск журналу, оформити передплату на рік (у 2022 році буде 5 випусків) або придбати видання, видані впродовж минулих років, звертайтеся: Лариса Товкач, +38 (097) 968 95 16, sad.nti@ukr.net.

Якщо ви хочете, щоб у наступному номері журналу ми написали саме про ваше господарство, підприємство, медіагрупа «Технології та Інновації» пропонує розміщення новин та інформації про компанії на електронних та друкованих ресурсах. Ми з радістю напишемо про досвід – ваш чи ваших клієнтів, про впроваджені новітні технології та передові рішення у журналах чи на сайтах («Ягідник» і «Садівництво і Виноградарство. Т.І.»).

Контакти: Надія Ящук, директор проєкту, тел. +38 (068) 568-58-22rnadia@ukr.net

Лариса Товкач, менеджер, +38 (097) 968 95 16, sad.nti@ukr.net.

Анна Панкратенкова, менеджер, +38 097 759 25 83, +38 095 607 09 04, reklama.nti@gmail.com

Все буде Україна!

Журнал «Садівництво»

Останні статті

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *